Zimowy trening BMW Klub Polska (luty 2009)

Zgodnie już z kilkuletnią tradycją, tuż po feriach, w trzecią sobotę lutego BMW KLUB POLSKA zorganizował dla swoich członków – ZIMOWY TRENING JAZDY NA ŚNIEGU.
Spotkanie odbyło się na płycie lotniska w Modlinie i miało charakter sportowego treningu.
W sobotni słoneczny, mroźny poranek kierowcy mieli do dyspozycji instruktorów, którzy korygowali błędy i oswajali uczestników z trasą. Potem jazdy odbywały się samodzielnie i tak aż do zmierzchu.

Zapytałam prezesa BMW Klub Polska Mariusza Dębskiego – jak ocenia imprezę?
„Był to kolejny rok, w którym śnieg nam dopisał i uczestnicy mogli oddawać się z rozkoszą „białemu szaleństwu”. Podczas takich treningów na otwartej, bezpiecznej przestrzeni szybka jazda umożliwia błyskawiczny rozwój umiejętności. Z drugiej strony zachowanie auta na śliskiej nawierzchni uczy także pokory i rozsądku. Pokazuje jak niewiele trzeba, aby wpaść w poślizg i jak należy zachowywać się w trudnych sytuacjach. Nasze spotkania mają na celu ciągłe kształcenie umiejętności kierowców, uświadamianie im tego co z autem może się dziać, a tym samym uczenie właściwych odruchów, które oby nie musiały, ale mogą okazać się naprawdę przydatne na zatłoczonych polskich drogach.”

Czy treningi organizowane są tylko zimą?
„Oczywiście nie, ale jazda po śniegu autem tylno-napędowym wymaga dużych umiejętności . Nie na darmo ostrzega się potencjalnych nabywców takich aut, że prowadzą się one inaczej.”

Co daje jazda po pustej płycie lotniska, na otwartej przestrzeni?
„Na olbrzymiej przestrzeni lotniska nasz klubowy kolega Andrzej540 stwarza nam wszystkim utrudnienia, wytycza trasę tworząc tor o skomplikowanej ale i ciekawej konfiguracji, abyśmy mogli sprawdzić co potrafimy i czego musimy się jeszcze nauczyć. Andrzej540, Igor Bartołd i Paweł Danilczuk służą nam zresztą cennymi wskazówkami instruktorskimi – za co w imieniu uczestników spotkania serdecznie dziękuję. Klubowiczom dziękuję za rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa.”

Czy samochody muszą być w jakiś specjalny sposób przygotowane?
„Nie, większość naszych klubowiczów przyjeżdża na trening samochodami, których używa na co dzień, ideą jest przecież doskonalenie umiejętności, które wykorzystujemy na zwykłych drogach.”

Czy takie treningi to także rywalizacja kto ma lepsze auto?
„Jazda zimą to dobry test umiejętności jazdy, opon i zawieszenia. Podczas treningu na śniegu moc nie ma aż tak istotnego znaczenia jak technika jazdy. W tych warunkach nawet 100-konne silniki mają szansę deklasować auta z mocą blisko 250 koni mechanicznych. Spotkaniom tego typu towarzyszy zawsze duch sportowej rywalizacji. Klubowicze interesują się zarówno motoryzacją jak i technikami jazdy i wiedzą, że samochód sam nie jedzie, to kierowca odpowiedzialny jest za sprawność przejazdu i jego szybkość.”

Zimowe spotkanie na śniegu i mrozie – nie było za zimno na imprezę na świeżym powietrzu?
„Nie jesteśmy jedynymi entuzjastami zimowych zajęć na świeżym powietrzu. W tym czasie na lotnisku, równolegle z naszym treningiem odbywał się instruktaż pilotów – myślę, że trochę nam zazdrościli doskonałej zabawy. Sami jednak także, aby dodać sobie i pewnie nam wrażeń, przelatywali bardzo nisko nad naszymi autami. Robiło to zresztą niesamowite wrażenie, samoloty też są piękne! Ponadto, przyjeżdżamy na takie treningi zaopatrzeni w termosy i jedzenie. W połowie spotkania – dzięki naszemu koledze Wieńkowi – mogliśmy rozkoszować się prawdziwą kwaśnicą przyrządzoną według kieleckiej receptury. Nie było nikogo kto by nie chciał dokładki. Przy tym rozgrzewają nas dyskusje na temat samochodów BMW jak i umiejętności jakie prezentujemy za kierownicą. No i trochę adrenaliny, bo oczywiście nie ma co ukrywać, że koncentracja i chęć osiągnięcia jak najlepszego wyniku zarówno pod względem czasu przejazdu jak i jego poprawności powoduje jej wydzielanie.”

Jakie są następne plany BMW Klub Polska?
„Pomysłów jest wiele, wszyscy jednak w dzisiejszych czasach mamy za mało czasu, aby spotykać się częściej, choć bardzo byśmy chcieli. Atmosfera spotkań jest naprawdę wyjątkowa – wspólna pasja to temat do niekończących się rozmów. Pierwszą imprezą, która odbędzie się w dniach 1 -3 maja i na jaką czekamy jak zwykle z niecierpliwością jest „Powitanie Wiosny”. Połączone będzie ono oczywiście z treningiem, tak jak w zeszłym roku, na Torze Kielce. W czerwcu planujemy rajd krajoznawczy a potem zlot jesienny i szkolenie w zakresie jazdy sportowej. Najlepsi kierowcy świata ciągle podnoszą swoje umiejętności ćwicząc zimą jazdę na śniegu w krajach skandynawskich – póki co klubowicze BMW KLUB POLSKA ćwiczą w Modlinie, ale kto wie … może w przyszłym sezonie zimowym uda się zrobić więcej takich treningów w różnych miejscach.”

Tekst: Agnieszka Banaszkiewicz
Zdjęcia: Grzegorz Rajzyngier

Możesz również polubić…