Skocz do zawartości

Nagłośnienie w BMW G30


WASI

Rekomendowane odpowiedzi

adziopak, z przyjemnością czytałem Twój wywód. Mimo, że nie zgadzam się z potrzebą podbijania wyższych tonów w HK to rozumiem, że możesz lubić taki dźwięk, tak jak i Ty zaznaczałeś że inni mogą preferować inne ustawienia :) Ja po dłuższym używaniu HK pozostałem wierny "linii prostej" korektora. Podbijam tylko najniższe częstotliwości i tylko pierwszym suwakiem - od zera do +3/4 w zależności od rodzaju słuchanej muzyki.


Chciałbym tylko dodać od siebie, że jeśli komuś choć trochę zależy na przejrzystości brzmienia i zwartych niższych tonach, należy omijać szerokim łukiem Logic 7. Jedyne kiedy bajerowanie robione przez Logic 7 wydaje się sensowne, to przy niektórych albumach koncertowych lub oglądając coś efekciarskiego, np. zapowiedzi filmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adziopak, z przyjemnością czytałem Twój wywód. Mimo, że nie zgadzam się z potrzebą podbijania wyższych tonów w HK to rozumiem, że możesz lubić taki dźwięk, tak jak i Ty zaznaczałeś że inni mogą preferować inne ustawienia :) Ja po dłuższym używaniu HK pozostałem wierny "linii prostej" korektora. Podbijam tylko najniższe częstotliwości i tylko pierwszym suwakiem - od zera do +3/4 w zależności od rodzaju słuchanej muzyki.


Chciałbym tylko dodać od siebie, że jeśli komuś choć trochę zależy na przejrzystości brzmienia i zwartych niższych tonach, należy omijać szerokim łukiem Logic 7. Jedyne kiedy bajerowanie robione przez Logic 7 wydaje się sensowne, to przy niektórych albumach koncertowych lub oglądając coś efekciarskiego, np. zapowiedzi filmowe.

 

dziękuję :) spróbuję Twoich ustawień na pewno, jednak ja rzeczywiście lubię dość wyrazistą górę (byle nie przerysowaną, czy szeleszczącą).

Logic 7 to była pierwsza rzecz którą wyłączyłem i nigdy nie włączyłem. 99% tego tyou "bajerów" ma robić efekt "wow" u osób totalnie niesłyszących - dla mnie to po prostu wprowadza ogromne zniekształcenia do dźwięku i sprawia ze brzmi mniej naturalnie.

Moje G30 530ix M-sport czarny szafir

Jeśli szukasz zespołu na wesele, to zapraszam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast myślę, że niektorym z Was się po prostu w dupach poprzewracało. Szczególnie „audiofilom” którym się wydaje, że mogą coś powiedzieć zadowolonym użytkownikom czy to HK czy BW.

 

Myślę, że to kwestia upodobań/świadomości muzycznej. Jeżeli tym wszystkim zadowolonym z HK/BO podoba się słuchać koncertów z środka sceny, z pomiędzy muzyków, to ja tu też nie widzę problemu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,


po już prawie dwóch miesiącach od zakupu mogę się podzielić spostrzeżeniami oraz moimi ustawieniami odnośnie HK w G30.

Samochód: G30 530ix 2017 r. z HK pełne zegary i ekrany

Źródło dźwięku: iPhone -> CarPlay -> Spotify (najwyższe ustawienia jakości dźwięku)


Zanim jednak opiszę wszystko dokładnie kilka zastrzeżeń oraz szczegółów o mnie (nie jest to moje chwalenie się, a zobrazowanie sytuacji).

Ukończyłem szkołę muzyczną I st. Od nastolatka zajmowałem się produkcją muzyczną, a techniki miksowania dźwięku uczyłem się w szczególności prowadząc swój zespół muzyczny, głównie grający po weselach. Żeby była jasność - nie nazywam się profesjonalistą. Jest to kolejna działka, którą "muszę ogarniać" prowadząc zespół. Mając odpowiedni sprzęt należy go jeszcze odpowiednio ustawić, żeby dźwięk był przyjemny w odbiorze (jest bardzo dużo zespołów z dobrym sprzętem, ale bez ani jednej osoby w zespole wiedzącej co to np HPF).

Oczywiście ustawianie equalizera w samochodzie to zupełnie inna bajka, przede wszystkim indywidualna (ale o tym za chwilę). W mikserze cyfrowym jaki mam do dyspozycji w zespole equalizer jest parametryczny, czyli oprócz odpowiedniego wzmacniania lub ściszania pewnych częstotliwości, możemy z dużą dokładnością ustawić jaką konkretną częstotliwość chcemy zmieniać (w BMW częstotliwości są ustawione "na sztywno") oraz jest jeszcze jeden ważny parametr - dobroć, czyli mówiąc tak trochę łopatologicznie szerokość zakresu częstotliwości jaki wzmacniamy lub ściszamy.

Oczywiście nie można wymagać takiego profesjonalizmu od systemu car audio "dla ludu" - nie mniej jednak chciałem po prostu wam zobrazować, że equalizer pomaga, ale nie sprawi nagle, że system audio z zadowalającego stanie się wyśmienity. Mając odpowiednie narzędzia typu eq parametryczny, kompresor, limiter, linie opóźniające pewnie można byłoby z tego systemu wycisnąć więcej - nie mniej software na to nie pozwala.


Odnośnie samych ustawień - podkreślam jest to kwestia bardzo indywidualna. Każdy ma swoje ucho (zakres słyszanych częstotliwości maleje z wiekiem), swoje upodobania a przede wszystkim swoją ulubioną muzykę, bo różne gatunki muzyczne wymagałyby różnych ustawień. Bawiąc się equalizerem przed prawie 2 miesiące stwierdziłem, że każda piosenka (nawet tego samego gatunku) wymagałaby różnych ustawień, ale rzecz jasna nikt o zdrowych zmysłach tego nie będzie robił, więc postarałem się poszukać ustawień, które będą jak najbardziej uniwersalne do muzyki, którą ja słucham.


A czego ja słucham? W głównej mierze elektronika (bo sam taką muzykę tworzyłem): tropical house, progressive house, miękkie brzmienia. Czasem jakiś spokojny rock typu Dire Straits czy ciut mocniejszy typu Toto.

Jaki dźwięk ja lubię?

-dość mocny, miękki ale punktowy (w żargonie muzycznym punchowy) bas, ale też żeby nie zabijał muzyki

-nieprzerysowany środek

-czytelna, lekko do przodu "górka", ale nie sztucznie przerysowana czy też męcząca.


Słuchałem muzyki na tych ustawieniach wraz z innymi osobami, które co nieco wiedzą w tym temacie i podobało im się te wysterowanie - ale powtarzam, jeśli spróbujesz moich ustawień i uznasz, że są beznadziejne ani się nie zdziwię, ani nie obrażę. Jak już tu było powiedziane, każdy ma swoje ucho i upodobania.


Czy publikacja takich ustawień jest bez sensu? I tak, i nie. Pamiętam kilkanaście lat temu kupiłem odtwarzacz mp3 pewnej firmy i razem z innymi użytkownikami dzieliliśmy się naszymi ustawieniami eq. Na moje ustawienia zareagowano wówczas bardzo pozytywnie i wiele osób z nich skorzystało, ale znalazły się osoby którym te ustawienia nie przypadły do gustu (tam pole manewru było większe, bo eq miało 24 zakresy).

Także w mojej opinii jak ktoś nie czuje się mocny w ustawianiu dźwięku, może spróbować moich ustawień. Możesz sobie spróbować na innym profilu kierowcy ustawić moje parametry i później porównywać do Twoich. Nie odsłuchuj jednak moich ustawień po dłuższym odsłuchu na twoich ustawieniach - ludzkie ucho po chwili przyzwyczaja się do dźwięku i taki przeskok może powodować, że w pierwszej chwili z automatu uznasz nowe ustawienia za złe. Zrób to po odpoczynku od odsłuchu.


Zauważyłem, że wielu użytkowników ustawia EQ w klasyczne U "podbicie basów i wysokich". W gruncie rzeczy moje ustawienia wyglądają właśnie podobnie do U, choć nieco przesunięte i z odpowiednimi relacjami i proporcjami pomiędzy poszczególnymi częstotliwościami. Ustawianie w U przez osoby mniej obeznane jest jakimś patentem, ponieważ ludzkie ucho jest najbardziej wyczulone na częstotliwości ok 3 kHz, więc podbijanie tego zakresu może zmęczyć nasz słuch, a nie o to chodzi.


Moje ustawienia dobrze spisują się i na cicho i na głośno - choć przy dość głośnym odsłuchu dla niektórych może być trochę za dużo basu.


Dobra dosyć gadania, to moje ustawienia oraz utwory referencyjne:


Nina Young - Paradox (do tego głównie bawiłem się niskimi częstotliwościami)

Deadmau5 feat. Chris Jones - The Veldt (8 minute edit) (tutaj poprawki pod czytelność i miękkość wokali).


IMG-6462.jpg

IMG-6460.jpg


Konkluzja:


Z tymi ustawieniami HK jest dla mnie zadowalające - nawet sprawia mi czasem przyjemność. Zaznaczam, że ze względu na młody wiek nie miałem zbyt wielu okazji słuchania innych systemów car audio, w szczególności customowych, słyszałem B&O w Audi A5 2017 i dla mnie HK przy tych ustawieniach gra lepiej (choć nie są to duże różnice). Nawet nie słuchając innych systemów zakładam jednak z dużą dozą pewności, że osoby twierdzące że customowe audio czy nawet audio w innych markach zagra lepiej - mają rację. To jest dla tych, którzy nie chcą/nie mogą majstrować przy swoim obecnym audio, a mają HK. Ja koniec końców na razie zostawiam to tak jak jest - i te ustawienia na pewno z czasem będą jeszcze przeze mnie poprawiane, ale to już szczegóły.


Jeszcze raz powtarzam - takie ustawienia podobają się mi, to że coś tam o dźwięku wiem to tylko dodatkowy atut, ale proszę mnie nie traktować jako wyrocznię. Mam pełną świadomość, że wam te ustawienia mogą się nie spodobać.


W przyszłości chce jeszcze pokombinować z ustawieniem fadera lekko bardziej na tył i dopasować pod to eq, robiłem wstępne testy i nie gadało to źle, ale na razie i balans i fader są w pozycji centralnej.


Zalecam odsłuch dwóch utworów referencyjnych, które podałem wyżej - tak aby zobrazować wam, o jakie brzmienie mi "chodzi". Oba utwory dostępne w Spotify. Nie zapomnijcie ustawić w Spotify najwyższej jakości dźwięku.

Pozdrawiam

 

Spróbowałem sobie Twoich ustawień i nawet spoko, jednak do tej pory używałem z Logic 7 i podoba mi się efekt przestrzenny ale na Twoich ustawieniach + L7 jest słabo wg mnie oczywiście. Czy próbowałeś może jakoś dostroić pod L7? Albo ma ktoś może ustawienia z L7? Jeśli chodzi o gatunek muzyczny to mam z grubsza podobny do Twojego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakresie ustawień z Prologic, gdzieś na bimmerspost znalazłem fajne ustawienia, które mi całkiem dobrze podpasowały:


Logisc sound = ON


Surround = +1


Bass/Treble +3


Equalizer (start from bass)

100hz = +6

200hz = -6

500hz = +3

1khz = +2

2khz = 0

5khz = -2

10 khz = -1


Polecam spróbować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Spróbowałem sobie Twoich ustawień i nawet spoko, jednak do tej pory używałem z Logic 7 i podoba mi się efekt przestrzenny ale na Twoich ustawieniach + L7 jest słabo wg mnie oczywiście. Czy próbowałeś może jakoś dostroić pod L7? Albo ma ktoś może ustawienia z L7? Jeśli chodzi o gatunek muzyczny to mam z grubsza podobny do Twojego

Niestety nie, L7 zniekształca dźwięk. Mówiąc wprost, jest to bajer, niektórym się to podoba, mi niestety nie - jest to pewnego rodzaju przekłamywanie dźwięku i jego zniekształcanie, żeby zrobić efekt "wow" dźwięku dookoła. Prawdę mówiąc to od razu to wyłączyłem, ale rozumiem osoby, które z tego korzystają.

 

W zakresie ustawień z Prologic, gdzieś na bimmerspost znalazłem fajne ustawienia, które mi całkiem dobrze podpasowały:


Logisc sound = ON


Surround = +1


Bass/Treble +3


Equalizer (start from bass)

100hz = +6

200hz = -6

500hz = +3

1khz = +2

2khz = 0

5khz = -2

10 khz = -1


Polecam spróbować....

 

różnica 12 dB pomiędzy 100hz a 200hz, powiem tak - nie próbowałem. Ale z samej definicji to nie może dobrze brzmieć (w mojej opinii). 200Hz to taki "wyższy bas/bardzo niski środek", są tam bardzo ważne częstotliwości dla "miękkości basu", z drugiej strony często systemy mają problem z tymi częstotliwościami, ponieważ można okolicami 200hz zepsuć cały dźwięk i go zamulić. Ale wycinka -6dB, a podbicie 100Hz +6dB, to to musi być istne dudnienie. I podbicie środka, z wycięciem góry.. No ktoś ma ciekawe upodobania, ale może rzeczywiście przy L7 to ma sens, nie wiem... Generalnie wg sztuki EQ nie powinno się ustawiać, że częstotliwości obok siebie mają skrajne podbicia. Wykres powinien być dość łagodny.

Moje G30 530ix M-sport czarny szafir

Jeśli szukasz zespołu na wesele, to zapraszam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Już wiem dla kogo jest potrzebny L7 , dla słuchaczy na tylnej kanapie , bez L7 jest marnie tam , z L7 to już inna przyjemność , natomiast siedząc z przodu to też uważam jak kolega @adziopak że bez niego jest lepiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z inne beczki. Czy ktoś z Was wymieniał plug and play tylko suby ? Czy macie jakieś doświadczenia ? Miałem wcześniej najwyższy zestaw w pasku z subem i mi teraz brakuje głębokiego basu w zestawie HK.

 

O głębokim basie z pod fotela zapomnij. Wymiana samych głośników Ci za dużo nie da. Dodatkowy wzmacniacz by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Ja zmieniałem ten podstawowy badziew na zestaw Audio System na przód i jest różnica spora. Koszt jakieś 2500. Nie jest to nie wiadomo co, no ale myślę, że rozsądny zestaw bez większych interwencji/modyfikacji auta.

 

Same głośniki, czy ze wzmacniaczem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Same głośniki - wymienione pod siedzeniami i średniotonowe w drzwiach. Dołożone wysokotonowe w trójkąty - nie ma ich fabrycznie. Zrobiłem błąd, że nie wymieniłem od razu tych w półce z tyłu i siedząc z tyłu jest nadal słabo. Natomiast przód - niebo a ziemia. No ale 2,5 koła trza położyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Same głośniki - wymienione pod siedzeniami i średniotonowe w drzwiach. Dołożone wysokotonowe w trójkąty - nie ma ich fabrycznie. Zrobiłem błąd, że nie wymieniłem od razu tych w półce z tyłu i siedząc z tyłu jest nadal słabo. Natomiast przód - niebo a ziemia. No ale 2,5 koła trza położyć.

 

Jakie zamontowałeś pod siedzeniami ? głośniki z zestawu HI-FI czy H/K ? Ja zmieniłem przód + tył na H/K i faktycznie jest przepaść w porównaniu do STEREO które gra jak ostatni badziew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jakie zamontowałeś pod siedzeniami ? głośniki z zestawu HI-FI czy H/K ? Ja zmieniłem przód + tył na H/K i faktycznie jest przepaść w porównaniu do STEREO które gra jak ostatni badziew.

 

takie

https://allegro.pl/oferta/audio-system-xfit-bmw-evo2-3-way-high-end-do-bmw-12061197552

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba pójdę w zestaw Audison APBMW K4E + APBMW S8-2, opinie ma bardzo dobre i jest teraz w dobrej cenie , przynajmniej u mnie - niecałe 430€.

Narazie bez wzmaka, bo mam zamontowany android box mmi i dzięki 8 pasmowemu equalizerowi, już teraz jest lepiej niż przez Idrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba pójdę w zestaw Audison APBMW K4E + APBMW S8-2, opinie ma bardzo dobre i jest teraz w dobrej cenie , przynajmniej u mnie - niecałe 430€.

Narazie bez wzmaka, bo mam zamontowany android box mmi i dzięki 8 pasmowemu equalizerowi, już teraz jest lepiej niż przez Idrive.

Do seryjnego stereo trzeba zastosować S8-4, aby zachować oryginalne impedancje. Z kolei K4E są głosnikami przeznaczonymi do montażu w boczku drzwi, w G3X głosniki montowane są do "blachy" na drzwiach. Trzeba stosowac dodatkowe dystanse.

Są inne głośniki pasujące P&P np: ETON B100W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do G3X potrzebne są głośniki z wtyczką "z boku", w obwodzie głośnika, nie "z tyłu".

Myślałem, że masz bazowe stereo, 676 to już prawie wypas :mrgreen:

 

Ja mam u siebie 676 i też się zastanawiam nad jakąś poprawą bo to grać nie chce ale musi wszystko pasować w oryginalne miejsca bez ż=większych przeróbek. Tylko kwestia na ile takie poprawki dają widoczną różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.