Skocz do zawartości

Opony przód/ tył


iap1107

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jeżdżę na letnich Goodyear Excellence 245/45/18 run flat. Rocznik opon 2015. Znalazłem 2 sztuki z podobnym bieżnikiem ok 6 mm. DOT jednakowy 2019. Kupiłem. Okazało się ze sprzedający się pomylił i zamiast Excellence były EfficientGrip . Przyznał się do pomyłki. Proponuje on grzecznościowo zwrot opon. Podobają mi się te opony, rocznik świeży, stan bieżnika 6-6,5 mm. Zastanawiam się czy mogę założyć 2 opony na koła i mieć na pojeździe 2 goodyear Excellence i 2 goodyear EfficientGrip. Mam x-drive. Stopień zużycia wszystkich podobny, różnica ok 1-1,5 mm. Czy mogę tak zrobić? Czy będą z tego tytułu jakieś problemy, czy system to wykryje? Czytałem ze szczególnie x-drive jest czuły w tym względzie. Przemawia za tym rocznik opon zakupionych, czyli świeże w dobrej cenie. Jeżeli nie ma przeciwskazania to na która oś założyć „świeże” 2 sztuki ? Sprzedający przeprosił za pomyłkę i pozwolił założyć te opony do samochodu na próbę. Po jakim czasie mogą wyjść jakieś nieprawidłowości i czy wogole mogą wyjść? Bieżnik w jednych i drugich podobny, stopień zużycia także, tylko model opony inny. Proszę o radę. Dziękuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Dla x-drive najważniejsza jest średnica opon, jeśli wszystkie 4 będą miały zbliżoną to nie będzie problemu, producent podaje aby różnica między oponami nie przekroczyła 2mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z xdrive biorę się z różnych obwodów opon na osiach. Nawet jak będziesz miał ten sam model ale na jednej osi są bardziej zużyte niż na drugiej to xdrive może tego mie przeżyć.

Zmierz dokładnie obwody i jak są porównywalne to zakładaj śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem obwód na samochodzie stojącym na kostce. Najeżdżałem na taśmę osobno każdym kołem środkiem opony i obwód wynosił: LP 214,5 cm, PP 214,5 cm, LT 214,5 cm, LP 214,5 cm. Tolerancja +/- 0,2 cm ze względu na taśmę blaszana (budowlana) . Później zmierzyłem zakupione opony na leżąco i wyszło 214,0 cm. Nie wiem co o tym myśleć? Oddać te opony czy zamontować? Z jednej strony są prawie nowe, świeże , z drugiej obawiam się skutków montażu, tyle o tym piszą ... ze różnica 2 mm ma znaczenie olbrzymie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że mowa 2mm jest o średnicy...

Ja bym na Twoim miejscu dla świętego spokoju jeszcze podniósł jedno wyrywkowe koło gdyż wszystkie wyszły równo, i zmierzył bez obciążenia ponieważ opona ugięta może troszkę inaczej się układać.

Taka opona powinna mieć obwód 212,9, być może taśma metalowa nie przylega idealnie i się załamuje na łuku... Najlepszy byłby centymetr krawiecki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.