Skocz do zawartości

Jaki olej do mojego BMW - wszystkie modele i silniki


cosmo--pl

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze
Siemka, mam teraz zalany olej Valvoline SynPower MST C3 5W30 do E87 N47 i nurtuje mnie ostatnio kwestia dodatków do silnika.

Mam nalatane 190tys km, wcześniejszy właściciel lał zwykłego Castrola 5w30, nie wiadomo też z jakim interwałem była stosowana wymiana oleju.

Przy pierwszej wymianie oleju zalałem 0,5l płukanki LM do silnika, pochodził 15min i wymieniłem olej na nowy.

Moje pytanie brzmi czy aby przedłużyć żywotność silnika warto zastosować środek typu Xado 1stage maximum lub Ceratec? Koszt to ok 60-150zł, ale te podobno preparaty stosuje się raz na 50-100tys km i "rewitalizuje" silnik. Nie chcę też zaszkodzić silnikowi dlatego pytam. Skoro nie zaszkodzi spróbować to może akurat przedłuży żywotność rozrządu i innych delikatnych podzespołów.

WIem, że wymiana oleju co 10-15tys jest najlepszym zapobieganiem, ale i tak ciekawi mnie temat dodatków :)

Jak już to-ARCHOIL AR 9100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć pytanie o dwa samochody ale silniki takie same.


Model: E61 LCI

Silnik: N47 177KM

Przebieg: 320 000 km

Styl jazdy: umiarkowany

Użytkowanie: 60% trasa 40% miasto

Zużycie bieżące na l/1000km: ok.500 ml ale to raczej z uwagi na nieszczelność

DPF: OUT

Dotychczas: VALVOLINE SYNPOWER MST C3 5W40

Auto już sprzedane lecz dla kolegi i muszę mu zrobić serwis olejowy lecz musi być dobrze i zastanawiam się czy nie wrócić do 5W30 z płukaniem oczywiście co byś polecał.


Drugi

Model: F11

Silnik: N47T 184KM

Przebieg: 170 000 km

Styl jazdy: umiarkowany

Użytkowanie: 50% trasa 50% miasto

Zużycie bieżące na l/1000km: jeszcze ni wiem

DPF: TAK

Dotychczas: jakiś castrol 5W30 ale na pewno nie chcę przy nim zostać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Muszę wymienić olej w tym tygodniu i potrzebuję pomocy w wyborze dobrego oleju.


Model: E87

Silnik: 120D N47

Przebieg: 213 000 km

Styl jazdy: średni

Użytkowanie: trasa/miasto 50/50

Instalacja LPG: NIE

DPF: TAK

Dotychczas: Castrol Edge 5W40 Syntetyczny


Zastanawiałem się nad Motul 8100 X-Clean+ 5w30 lub AMS Oil 5w30 European Car Formula lub Liqui Moly

 

5w30 będzie lepszym wyborem do tego silnika tak że możesz spokojnie zalać ale z specyfikacją LL04.

Dlaczego do N47 polecany jest 5w30? Chciałbym zalać 5w40 dla lepszego smarowania, bo mam ciężką nogę i planuję zrobić chipa do mojej N47 143KM, ale nie wiem czy w końcu ten silnik przyjmie 5w40?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
5w40 też można zalać ale 5w30 w większości przypadków jest lepszy w zimie przy porannym rozruchu a to w tedy silnik najbardziej się zużywa, natomiast w lecie w naszym klimacie zapewnia odpowiednią ochronę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
5w40 ma grubszy film olejowy ale przyda się on dopiero gdybyś np. chciał bączki pokręcić w miejscu w upalny dzień a przy normalnym eksploatowaniu układ chłodzenia i grubość filmu 5w30 w zupełności wystarcza, po drugie oleje o mniejszej lepkości lepiej odprowadzają ciepło z rozgrzanych elementów silnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak sie mowi, ze 5w30 tak dziala, ale ja zawsze zalewajac 5w30 mam wrazenie jakby go troche ubywalo przez zbyt wysoka temperature. Dla jakiegos powodu jest 5w40 i jesli ktos ma ciezka noge, lepiej zalac 5w40. Jak sie boisz o rozrzad, sprobuj nano w millersie na zime 5w30 a latem 5w40

Jak duzo latasz po trasach, autostradach to tez lepszy jest 5w40, a miasto 5w30. Przez lanie 5w30 tez sa problmy z nagarem, bo ten olej podczas wysokich temperatur szybko traci swoje wlasciwosci. Mowie z doswiadczenia. Nie bez powodu wiele osob przechodzi z 5w30 na 5w40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
jeden olej nie równy drugiemu, wszystko zależy od jakości oleju a nie lepkości, dawniej jeździłem na Motulu x-clean 5w40 i ubywało mi ok 0,5 l na 10kkm a później przeszedłem na Valvoline synpower Xtreme MST C3 5w30 i nie zaobserwowałem strat oleju. Jedne oleje łatwiej odparowują w wysokich temperaturach inne mniej, wiele zależy od bazy oleju i współczynnika NOACK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak piszesz

Nie wiem jsk teraz, ale kiedys valvo mst sie zepsul i przeszedlem na millers. Od paru lat jestem zadowolony. Byc moze teraz jest lepiej


Nie to zebym pisal, iz millers jest mega olejem, bo to tez hc z dodatkiem pao, jak wiekszosc dzis. Jednak jest dobrej jakosci

Z drugiej strony oleje C3 nie moga miec tbn na poziomie 10, bo niby zapychaja dpf. Jednak nikt tego nie sprawdzil, chociaz moge sie mylic


Jak dla mnie olej na poziomie tbn 7-8 i wymiana co max 10tys km spokojnie wystarcza, aby chronic silnik


Nie ma oleju, ktory wytrzyma 30tys jak to jest wmawiane

Nawet 15tys to dls mnie za duzo, bo olej jest juz zmeczony


Lepiej wydac na olej sredniej jakosci i wymienic go dwa razy w roku, niz super olej za duza kase, ale myslec ze wystarczy na dluzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem posiadaczem BMW X1 E84, 16d i chciałbym zapytać o olej do niego.

Samochód był serwisowany w BMW, ostatni serwis lipiec 2018, 49.000 km, za niedługo samochód będzie miał 59.000 km, w związku z tym mam zapytanie jaki olej do tego samochodu. Nie wiem co było dotychczas lane, choć podejrzewam, że był to po prostu olej BMW. W serwisie BMW powiedzieli, że samochód sam poprosi o olej i jeszcze z 23 000 km mogę na nim przejechać. Rozumiem, że raczej się do tego nie stosować i wymieniać olej co 10-12 km.

Pozdrawiam

P.s. z uwagi na silnik (116 KM) styl jazdy spokojny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Witam.

Jestem posiadaczem BMW X1 E84, 16d i chciałbym zapytać o olej do niego.

Samochód był serwisowany w BMW, ostatni serwis lipiec 2018, 49.000 km, za niedługo samochód będzie miał 59.000 km, w związku z tym mam zapytanie jaki olej do tego samochodu. Nie wiem co było dotychczas lane, choć podejrzewam, że był to po prostu olej BMW. W serwisie BMW powiedzieli, że samochód sam poprosi o olej i jeszcze z 23 000 km mogę na nim przejechać. Rozumiem, że raczej się do tego nie stosować i wymieniać olej co 10-12 km.

Pozdrawiam

P.s. z uwagi na silnik (116 KM) styl jazdy spokojny ;)

 

Olej wymieniaj z częstotliwością tak jak kolega wyżej napisał. Do twojego silnika 5w30 z specyfikacją LL04 np. ten: https://czescidobmw.pl/partscatalogue/5w30-sp-mst-4-valvoline,11-5W30~1SP~1MST~14-FVALVOLIN-0-0-OLEJ~118347~2VLV.aspx 5 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Olej wymieniaj z częstotliwością tak jak kolega wyżej napisał. Do twojego silnika 5w30 z specyfikacją LL04 np. ten: https://czescidobmw.pl/partscatalogue/5w30-sp-mst-4-valvoline,11-5W30~1SP~1MST~14-FVALVOLIN-0-0-OLEJ~118347~2VLV.aspx 5 litrów

 

przeglądnąłem tę stronę z olejami i zastanawiam się, że skoro auto było serwisowane w BMW to może taki olej BMW (lub inny BMW do tego auta) był zalewany https://czescidobmw.pl/partscatalogue/0w30-ll-04-oryginal-bmw,11-0W30~1LL~604-FOEBMW-0-0-83212365929.aspx

i w takim razie może przy oleju BMW bym pozostał???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja zalalem u siebie olej bmw tyle ze 5w30 i jezdzi. Silnik n55. Zmieniłem juz 2 razy co jakies 8 tys km i w tym przebiegu nie ubylo oleju.

🙃🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.