Skocz do zawartości

Awaryjne otieranie dachu e93


eli32

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moj kolega ma uderzona e93 w tylek, i zeby ja zrobic trzeba otworzyc dach, nie da rady automatycznie bo cos sie tam po przestawialo i jedna strona jest krzywa, zeby nic nie uszkodzic lepiej nie probowac otwierac tego automatycznie i teraz pytanie, czy jest awaryjne reczne otwieranie dachu w e93?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno jest, sprawdż w instrukcji obsługi, u mnie e E91 jest taki klucz gdzie wkłada sie gdzieś w podsufitke (pewnie po odchyleniu jakiejś klapki) i kreci. Klucz mam wsadzony w zestaw w bagażniku w boczku

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj to: http://www.justanswer.com/bmw/4hwh1-bmw-328i-bought-bmw-e93-convertible-usa.html - coś wspominają o otwieraniu z kluczyka.

Możesz ew. zadać pytanie - nie wiem na jakiej zasadzie działa ten portal, ale wygląda, że pomagają za darmo, a sposób odpowiedzi jest na bardzo konkretnym poziomie (patrząc szybko na dyskusję).

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj to: http://www.justanswer.com/bmw/4hwh1-bmw-328i-bought-bmw-e93-convertible-usa.html - coś wspominają o otwieraniu z kluczyka.

Możesz ew. zadać pytanie - nie wiem na jakiej zasadzie działa ten portal, ale wygląda, że pomagają za darmo, a sposób odpowiedzi jest na bardzo konkretnym poziomie (patrząc szybko na dyskusję).

Niestety na tej stronie nic sie nie dowiedzialem, zaplacilem za dwie odpowiedzi i dalej nic nie wiem, podobno nie mozna, ale jak naprzyklad zatnie ci sie dach jak jest otwarty i co wtedy? Moze jest jakas metoda zamykania awaryjnego, analogicznie podchodzac, powinno sie go otworzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szkodzie napewno da sie go zamknąc, co do otwierania to nie jestem pewny, bo niezman zasady działania tego dachu. podejżewam ze hydrauliczna pompa wytwarza cisnienie cos na zasadzie tłoków i zaworków przekazujacych cisnienie do wybranych aktualnie potrzebnych tloków.

Proponuje odkręcic go od karoserii i zdjąć z samochodu przy pomocy ochotników. Mam nadzieję ze to nie ta srebrna z litwy hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Pytałem się już nie chcą mi powiedzieć za otworzenie dachu chcą 1500 funtów

 

Napisz maila do do niemieckiego ASO, oni nie robią problemów lub podzwoń po polskich serwisach może ktoś udzieli info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 5 miesięcy temu...

W instrukcji dla użytkownika nie ma ani słowa o manualnym/awaryjnym otwieraniem dachu.

Specjalnie tak jest, żeby klient nie próbował ręcznie zamykać/otwierać dachu. Aby to wyjaśnić, potrzebna jest wiedza jak działa system otwierania dachu. W bagażniku, pod podłogą znajduje się plastikowa wnęka, przykryta plastikową pokrywą. Znajduje się tam silnik elektryczny napędzający pompę hydrauliczną wytwarzającą ciśnienie. Jest tam również zbiornik oleju do systemu, elektrozawory otwierające i zamykające poszczególne obwody. Po naciśnięciu przycisku otwierania dachu pompa zostaje włączona i sterownik na podstawie czujników zamontowanych w dachu podaje olej pod ciśnieniem na kolejne siłowniki. Najpierw zwalniane są rygle pomiędzy dachem, a ramką przedniej szyby, potem siłowniki składają przednią i tylnią część dachu, otwierają tylną klapę, chowają dach i zamykają klapę.

 

Czyli cały czas w układzie jest olej i przy zamkniętych elektrozaworach przy silniku każda próba siłowego otworzenia dachu musi skończyć się bardzo źle.

 

Aby odryglować dach od przedniej szyby trzeba zdjąć zaślepkę znajdującą się w przedniej części dachu nad lusterkiem wstecznym. Potem, specjalnym narzędziem bmw nr 54 0 163 razem z narzędziem specjalnym nr 13 5 250 należy przekręcić kwadratowy sworzeń (Unclip cover cap. Attach special tool 54 0 163 together with special tool 13 5 250 . Drive out square pin.)

 

Następnie trzeba poluzować śrubkę w systemie hydrauliki. W opisie jest " Po odkręceniu i zdjęciu pokrywy zauważysz, że jedna śruba znajduje się pośrodku tych 2 śrub." NIE odkręcać tylko poluzować. Niestety nie znalazłem zdjęcia. Po poluzowaniu tej śrubki, w DWIE osoby można unieść tylną część dachu. Z tymi dwiema osobami pewnie chodzi o to, żeby obie strony dachu były równo obciążone, żeby niczego nie powyginać.

 

Cały system dachu jest bardzo delikatną i precyzyjną konstrukcją. Wszelkie próby siłowego naprawiania mogą się skończyć pogięciem zawiasów, prowadnic, zatrzasków.

Po

 

 

W tym wątku są trzy fajne zdjęcia, gdzie znajdują się czujniki dachu http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=592587

 

Żeby było jasne, nigdy dachu awaryjnie nie otwierałem ani zamykałem, wszystko jest w necie

 

Znalazłem też taką procedurę emergency closing hardtop: "Fit special tool 54 0 162 on connection joint of hydraulic cylinder.Tighten knurled screw (1).Warning!Risk of injury! The special tool can slip of if installed incorrectly. Take appropriate protective measures without fail. Cover sharp-edged areas.Wear work clothing with long sleeves and protective gloves.With the aid of an assistant, press down rear roof shell and convertible top compartment lid and lock coupling fasteneron left and right with special tool 54 0 162 .Pull back coupling fastener over dead centre position.Use Allen key to close shutoff valve on hydraulic unit. Zalecane jest wyjęcie bezpiecznika 12 aby niemożliwe było otwierani/zamykanie dachu po procedurze awaryjnej, przed naprawieniem dachu.

Żeby było jasne, nigdy dachu awaryjnie nie otwierałem ani zamykałem, wszystko jest w necie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Podejmował się ktoś otwierania dachu ? Mam problem, kupiłem uderzona e93. Stoi u blacharza, silnik , cały środek wyciągnięty, wisi tylko wziątka kabli, niestety dopiero teraz pomyślał , ze musi mieć otwarty dach. Dach wcześniej normalnie się zamykał i otwierał , czy jest możliwość otworzenia dachu automatycznie bez składania całego auta do kupy? Nie ma silnika , potrzebuje tez masę. Nie podłączę raczej aku , modułu i guziczka jak cała wiązka kabli wisi. Ma ktoś jakiś pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dzisiaj sam mam taki problem, dach sie otworzył, pojeździłem i nie idzie sie zamknąć....

Przy próbie zamknięcia otwierają sie szyby a dach/bagażnik ani drgnie i mryga kontrolka od dachu....

i kurna nie wiem jak go chociaz na noc zamknąć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Hej.

Mam podobny problem, mianowicie dach dochodzi do polowy bagaznik sie zamyka i dach staje w miejscu, mialem wczesniej problemy z footwell modul zostal wymieniony i zaprogramowany, silnik pompy dziala zamienilismy solenoidy miejscami w pompie zeby sprawdzic czy tonie one ale problem jest dalej taki sam. Dach zamknelismy awaryjnie ale autem i tak nie da sie jezdzic bo sie nie rygluje.... Bardzo prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.