• Reklama

Upgrade głośników w E88

Radio, głośniki, przewody, wygłuszenia, strojenie, dvd, ekrany lcd; wszystko co związane z odtwarzaniem dźwięku i obrazu w samochodzie.

Moderator: trzastek

Upgrade głośników w E88

Postprzez Rezo » 13 Lut 2023 21:58

Cześć,

Chciałbym uzyskać u siebie w E88 cabrio 2011 przyzwoity dzwięk ze streamingu np. ze spotify. Aktualnie mam standardowe głośniki (standard Hifi + radio professional) i chciałbym uzyskać lepszą jakość dźwięku.

Z tego co do tej pory wyszukałem na rynku (opcji zbyt wiele nie ma) to mamy:
bavsound:
front door/tweeters https://www.bavsound.com/products/stage ... -top-hi-fi 400USD
subwoofer: https://www.bavsound.com/pages/build-yo ... select=BMW
bavsound au
front + rear integrated tweeter https://southernbm.com.au/products/bavs ... ereo-zqbew

focal:
subwoofer: https://www.dynamicsounds.co.uk/focal-i ... r-bmw.html
creative audio: front/rear/subwoofer https://creativeaudio.net/bmw-e88-07-13-hifi-frs/
audio system:
AUDIO SYSTEM XFIT: front+tweeter/subwoofer https://radiocar24.pl/pl/p/AUDIO-SYSTEM ... i-EFG/5296
Ground zero:
front/rear/tweeter https://radiocar24.pl/pl/p/Ground-Zero- ... NYCH-/3598

Czy są jeszcze inne, warte do rozważenia opcje albo czy macie jakieś doswiadczenia z powyższymi?

pozdrawiam
Piotr
Rezo
Zanim zapytasz - POSZUKAJ!
Zanim zapytasz - POSZUKAJ!
 
Posty: 5
Dołączenie: 24 Lis 2018 19:51
Moje BMW: 118i 2011 cabrio

Re: Upgrade głośników w E88

Postprzez Rezo » 18 Mar 2023 13:21

Finalnie zakupiłem głośniki Audio System X-FIT BMW EVO2. Zamontowałem je do E88 (cabrio) wyposażonego w standard Hifi 676. Fabrycznie samochód jest wyposażony w 8 głośników. 2 x subwoofer 20cm. 2 x średniotonowe przód, 2 x tweetery w słupkach, 2 x szerokopasmowe (chyba :)) na tylnych "drzwiach".

Różnice:
Śubwoofery fabryczne, pomimo tego że mają dużą średnicę, praktycznie są niesłyszalne. Zamiana na audio system to wyraźnie poprawiła.

Sredniotonowe to największa niespodzianka. Mają membranę 8cm, mniejszą od fabrycznej. Na próbę porównałem brzmienie starych i nowych (nowe zamontowałem tylko w jednych drzwiach). I różnica jest ogromna, tyle że raczej na niekorzyść nowych. Pomierzyłem sobie charakterystykę przenoszenia. Fabryczne mają w miarę równą charakterystykę, tymczasem w przypadku audio system zauważyłem wyraźny dołek rzędu 6-10 dB w okolicach 200-300Hz. Sprawdziłem czy jest to kwestia zwrotnicy i z drugiej strony zamontowałem głośnik średniotonowy bezpośrednio bez zwrotnicy. Minimalnie lepiej, natomiast i tak słabiej niż w przypadku fabrycznych. Pomyślałem że może to kwestia podziału pasma i ustawienia filtra górnoprzepustowego na fabrycznym wzmacniaczu. Fakt jest taki że na tym samym wzmacniaczu, fabryczne lepiej odtwarzają wokale.

Wysokotonowe, brzmią ponoć dość ostro ale to mi jakoś nie przeszkadza. Nie do końca pasują one do gniazda na tweeter, bo brakuje im wycięcia na bokach na ząbki znajdujące się w słupku.

Bardzo uboga jest dokumentacja, która ma postać pół kartki A4. W zasadzie jest tam niewiele informacji merytorycznej. Brakuje mi diagramu połączeń. Brak też jest opisu jak zmieniać ustawienia zwrotnicy dla tweetera, która coś co wygląda jak jumpery ale całość jest owinięta w grubą termokurczliwą koszulkę. Jest też dość dużo błędów na tej jednej stronie. Jak na produkt "made in Germany" słabo.

Gdyby nie problem z brzmieniem głośników średniotonowych powiedziałbym że jest wyraźnie lepiej. Obecnie, tylne głośniki ratują trochę pasmo 200-300 Hz. Tyle że to już wpływa na scenę muzyczną.

Przydałoby się mieć dostęp do "show-room" w którym dałoby się posłuchać jak brzmią głośniki zanim podejmiemy decyzję co wybrać.

pozdrawiam
Piotr
Rezo
Zanim zapytasz - POSZUKAJ!
Zanim zapytasz - POSZUKAJ!
 
Posty: 5
Dołączenie: 24 Lis 2018 19:51
Moje BMW: 118i 2011 cabrio


Powróć do Sprzęt audio i video

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości