Skocz do zawartości

Hamulce 730D 218KM


Breras

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę post jako podpowiedź dla tych co mają dylemat odnośnie hamulców.



Styczeń 2017 rok:


Sugerując się słowem ludzi specjalizujących się w BMW (na próbę) założyłem na przód tarcze Textar (z końcówką 05 czyli PRO, dodatkowo nawęglane) wraz z klockami Textar niepylnymi (twardsze, z dodatkiem ceramicznym). Oczywiście sugerowano mi abym na przód założył tarcze Textar`a ale żebym klocki założył oryginalne gdyż Textar miał jakiś problem ze współczynnikiem tarcia co szło/bywało, że tarcze ulegały skrzywieniu/uszkodzeniu.

Nie zważając w ogóle na ceny postanowiłem założyć jednak klocki Textar`a niepylne.


Moja jazda odbywa się głównie po autostradach gdzie rzadko kiedy schodzę poniżej 160 km/h, oczywiście często bywa, że muszę nagle wyhamować auto do 70 km/h czyli układ hamulcowy jest naprawdę mocno eksploatowany.

Nie omijam również dróg krajowych, lokalnych czy zwykłej jazdy miejskiej. Zrobiłem na tym zestawie około 60 tys. km co wywołało moje olbrzymie zdziwienie.

Po tym czasie tarcza hamulcowa nadal nadawała się do użytku, nigdy w życiu nie doświadczyłem "bicia" czy objawów skrzywienia tarcz dodając, że sprawność hamowania nadal była na bardzo dobrym poziomie.



Marzec 2018 rok:


Zaświecił się monit o wymianie hamulców z przodu. Tarcza sprawna z widocznym zużyciem ale mieszcząca się w normach wg. katalogu. Założyłem klocki Textar`a ale już zwykłe, pylne i zjeździłem je praktycznie do zera robiąc na nich około 40 tys. km.



Październik 2018 rok:


Monit o wymianie klocków z przodu świeci się na czerwono czyli czujnik został zdarty więc klocka powinno być ZERO. Okazuje się, że BMW ma lekką tolerancję i tych klocków coś tam jeszcze jest. Dodam, że tarcza pomimo mocnego zużycia nadal nadaje się do normalnego, miejskiego użytku. Nie ma "bicia" czy pisków przy zużytym układzie hamulcowym.


Jeśli chodzi o tył. Również mam założone Textar`y, tarcze + klocki. Po 40 tys. km wymieniłem klocki a tarcza wygląda jak nówka, nie ma praktycznie nawet 1mm "ząbeczka"/krawędzi.


Dodam jeszcze, że mam porównanie innych producentów.


Użytkując E65 4.4 333KM miałem zakładane na przód poza oryginalnym zestawem:

1. Brembo/Ferodo (dramat, skuteczność hamowania bardzo słaba)

2. Zimmermann (po 5 tys. km nadawały się na śmietnik, skrzywienie tarcz)

3. Textar PRO (POLECAM!!)


TO SAMO MOGĘ NAPISAĆ JEŚLI CHODZI O E38, które to auto użytkowałem na co dzień.


Naprawdę szczerze polecam do serii 7 tylko i wyłącznie oryginalny zestaw hamulcowy lub ewentualnie jako opcję Textar`a.


:cool2:


P.S. Jedyne co mam do zarzucenia Textar`owi to TO, że przód strasznie piszczy po nocy lub po długim postoju. Normalnie jakbym słyszał hamulce w rozrzutniku podpiętego do traktora mojego dziadka.... ale podobno hamulce mają piszczeć jak są zimne :cool2:

Po przejechaniu około 200-300 metrów ów pisk zanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.