Skocz do zawartości

E39 Bluetooth RETROFIT Radio MID Telefon Android


Fuser

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Założyłem temat tutaj, bo w dziale "Telefony" mało kto czyta, poza tym dotyczy to w szczególności E39 chociaż myślę, że do E53, E38, E46 również można by zastosować.


Doposażenie dotyczy dołożenia instalacji bluetooth na oryginalnych podzespołach, działającej stabilnie z telefonami Android (testowana wersja 10), IPhone również powinien działać choć tego nie sprawdzałem. Od razu piszę, że to doposażenie nie nadaje się do odtwarzania muzyki, tylko połączenia telefoniczne. Jeśli ktoś ma ochotę dołożyć taką instalację do swojego auta to śmiało proszę pytać, każdy przypadek jest indywidualny w zależności od posiadanego aktualnego wyposażenia, również przy braku jakichkolwiek modułów związanych z telefonem jak to miało miejsce u mnie - zegary w wersji LOW (z samochodzikiem) i radio CD53, wyświetlacz tekstowy MID. Jeśli ktoś ma wyświetlacz graficzny dostosowany do navi to polecam zapoznać się z obszernym tematem https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=72&t=374422 Od razu wielkie podziękowania dla kolegi Szumrak za pomoc :wink: oczywiście tutaj też można pisać jak ktoś ma duży wyświetlacz.


Będziemy potrzebować:

1. Radio MID z przyciskiem telefonu ! Bez tego nie ma co startować do projektu.


radio-MID-telefon.jpg


2. Moduł Bluetooth EVEREST I-BUS dostępny na znanym portalu. Pasować będzie każdy, który w nazwie ma I-BUS, np. 84116946991 i to jest wymagane ! Bez I-BUS nawet jak z zewnątrz wygląda podobnie to nie będzie działać ! Najlepiej szukać z wtyczkami, żeby potem nie dokupywać osobno 54-pin i FAKRA do BT.


3. Antena BT, np. 84506928461 lub każda, która tak samo wygląda. To tylko kawałek blaszki w obudowie. Też szukać z wtykiem FAKRA.


4. Mikrofon BT 84318380319 do montażu w podsufitce z wtyczką 3-pin i maskownicą. Pasuje od E46, E39, E53 i oczywiście od E39 :)


IMG-20210512-133643.jpg


Zwracać uwagę, żeby w komplecie była metalowa ramka, która trzyma od wewnętrznej strony choć i bez tego się da tylko trzeba ciasno wyciąć otwór w podsufitce.


IMG-20210510-165550.jpg


5. Kabel do połączenia z mikrofonem, dwie żyły plus ekran. Wykorzystałem przedłużacz mini jack stereo, choć nie ma tam ekranu, ale do auta z silnikiem iskrowym lepiej dać typowy kabel mikrofonowy stereo ekranowany, nie grubszy niż 3 mm, żeby go sprawnie przeciągnąć do podsufitki.


6. Trochę kabli do połączenia całości. Ja kupiłem zestaw naprawczy 000979009, wiązka kilkunastu kolorowych kabli od razu zarobiona wtyczkami MQS, które pasują do złącza 54-pin.


7. Przedłużka QUADLOCK Full 40-pin, żeby nie wpinać bezpośrednio w istniejącą instalację. Przygotowałem kompletną wiązkę.


IMG-20210514-164732.jpg


8. Do uruchomienia całości potrzebny NCS oraz Pasoft lub Navcoder. Od biedy można sobie poradzić samym NCS'em.


Jak ktoś dotarł dotąd i nadal ma ochotę zrobić u siebie taka modyfikację to może mógłby pomóc w rozwiązaniu problemu z komunikatem INSERT CARD! Niestety nie jestem w stanie się go pozbyć. Pojawia się tylko po wciśnięciu przycisku TEL. Znika po przełączeniu na RADIO. Ten komunikat nie pojawia się jeśli zamiast MID'a mamy ekran nawigacji.


IMG-20210515-111747.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.