Skocz do zawartości

535i Sondy Lambda


Gethigh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przyszedł czas na wymianę sond w moim m62 (jedna czasami działa ale ledwo.. druga trup całkowity)

Mowa o silniku przed liftem bez vanosów m62b35.

Jakie sondy polecacie?

Jakieś zamienniki się nadają? próbował ktoś coś? Jeśli tak to jakie firmy i z jakim skutkiem?

Jak wygląda kwestia uniwersalnych sond boscha (te w których dorabia się wtyczkę)

W razie czego wrzucam tutaj nr ori sondy bmw żeby było łatwiej coś doradzić ;)

nr oe : 11 78 1 247 406 / L=370mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Kolego jeżeli chodzi o zamienniki sond to w żadnym aucie nie chodzą tak jak należy, jak masz zamiar kombinować to lepiej poszukaj używek! (Oczywiście w oryginale)
Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady...

Naprawdę jest tak zle?

Przecież bosch to też zamiennik jeśli kupujesz po za aso bmw (w aso też bosch tylko ze znaczkiem bmw i pewnie z 3x większa cena.)

Myślałem o uniwersalnej (bez wtyczki) NTK czyli NGK montował ktos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja próbuję lub pytam o zastąpienie drutem?

Jeśli NTK/NGK ktoś nazywa drutem to współczuje... i proponuje biegusiem lecieć do swoich aut i wyciągnąć np. świece zapłonowe które są produkcji NGK (pierwszy montaż) :mad2: :duh:

Wydawało mi się, że od tego jest forum... ktoś może wpadnie na ten temat za jakiś czas z podobnym problemem i miał by jak na tacy odpowiedzi... ale po cholerę lepiej się dowartościować w tak prymitywny sposób.


Zamówiłem uniwersalne sondy NTK/NGK - czyli sonda bez wtyczki do zarobienia, identyczny "drut" proponuje min Bosch. (akurat w bmw pierwszy montaż).

Po zamontowaniu i przejechaniu pewnego dystansu (tak żeby była 100% pewność, że jest ok) dam znać czy ww. "drut" zadziałał... może komuś się przyda.


Cenowo :

-Oryginalna sonda z ASO BMW (zapewne bosch z logiem i nr bmw) nr 11 78 1 247 406 cena - 1 034,16 zł

-Zamiennik Boscha z wtyczką ( oczywiście "drut" bo nie z aso.. znając życie to samo bez znaczka bmw) nr. 0 258 003 559 - cena 222zł.

-Zamiennik NGK/NTK z wtyczką ("drut") nr. NGK 97070 - cena 270zł

-Zamiennik NGK/NTK bez wtyczki z zestawem do zarobienia ("drut") nr OZA624-E4 OZA381 - cena 160zł.


Zamówiona ostatnia i tak jak wspomniałem zapewne do końca tygodnia napiszę jak się te "druty" sprawują.


ps. Dotyczy m62b35 / m62b44 bez vanosa czyli do 98/9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Kolego widzę że nie rozumiesz pojęcia oryginał a zamiennik. Dedykowana sonda firmy która daje osprzęt na pierwszy montaż kupiona po za serwisem to też oryginał, zamiennik to wyrób konkurencji. Sondy które zakupiłeś będą "jakoś działać" ale podepnij oscyloskop to się zdziwisz jak wygląda generowany przez nie sygnał. Co więcej jeśli stwierdzisz że coś jest z nimi nie tak to reklamacji ci nie uwzględnią bo przecież działa i mieści się w tolerancji. Materiał z jakich jest sonda produkowana swoje kosztuje stąd ich cena. Sondy mają różne parametry (tak jak świece zapłonowe ;) ) dlatego uniwersalne średnio się nadają.

Pytasz o radę a uważasz że i tak wiesz lepiej, więc po co ten temat?

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego doskonale rozumiem co znaczy oryginał.

Oryginal to część w opakowaniu bmw z logiem bmw i nr bmw.

Jestes w błędzie dedykowana sonda kupiona poza serwisem pomimo że w tym wypadku będzie to bosch(o identycznych nr jak OEM z aso) niestety nie spełnia definicji oryginału.

Przykład:

Zawsze staram się montować np filtry knecht / hengst lub mann.

Mialem kiedys do poprzedniej 523i filtr manna który był sprzedawany jako zamiennik a po otwarciu pudełka mial zeszlifowany nr oryginału bmw.

Czyli fizycznie byl oryginalnym filtrem bmw (tyle że bez nr) ale nie spełniał definicji oryginału. (Nawiasem mówiąc ciekawa kwestia na oddzielny temat bo przykładów jest mnóstwo min części zawieszenia lemfordera / czujniki walu I walków od febiego / wspomniane filtry itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Skoro numery producenta się pokrywają to znaczy że oryginał a jeżeli uważasz że bez znaczka bwm to już zamiennik... Twoja sprawa. Ja ci gwarantuje że na tych sondach co kupiłeś daleko nie zajedziesz.
Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywają się numery producenta danej części... ale jeśli nie ma nr bmw i znaczka bmw jest to część ZAMIENNA nie ORYGINALNA.


Co do tematu sond lambda.

Założone NTK/NGK nr OZA624-E4 OZA381.

Pierwsza obserwacja znaczący spadek wskazań komputera pokładowego jeśli chodzi o spalanie (przed wymianą na 2 sondach martwych średnie przy normalnej jezdzie 28.8l po wymianie 14.1l przy tym samym stylu jazdy na tej samej trasie.)


Oscylują bardzo ładnie i szybko.

Sprawdzane na oscyloskopie - brak zastrzeżeń pracują bardzo ładnie.

Błędów na komputerze brak.


Pozostaje jeszcze kwestia trwałości... jeśli wytrzymają rok to za tą cenę jest OK.


Także śmiało można wrzucić do siebie "drut" od NGK jeśli chodzi o silnik m62 bez vanosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku tankowaniach sprawa wygląda następująco :


Przed :

-Normalna jazda bez większych szaleństw głównie trasy około 10-15% miasto : 15.4l lpg /100km

-Dość dynamiczna jazda (ale bez wariacji) często 140km/h częste wyprzedzanie 4 osoby i bagaże : 17.3l lpg/100km


Po:

-Normalna jazda bez szaleństwa również 10-15% miasto (trasy identyczne styl jazdy również) : 12.3l lpg /100km

-Co do agresywniejszej jazdy nie miałem okazji mnie automat jakoś głównie usypia ale podejrzewam że wynik będzie odpowiednio niższy.


Dodatkowo mam wrażenie, że silnik jest dynamiczniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.