Skocz do zawartości

Radio Professional USB - doposażenie USB


kubaj123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się nad kupnem radia professional z USB i Bluetooth. Próbowałem ogarnąć jak to się sprawa ma w doposażenie w usb jak jest już moduł w radiu.

 

Czy wystarczy pociągnąś kabelek do podłokietnika i wsadzić gniazdo i działa? Czy może są potrzebne po drodze jednak jakieś moduły czy cokolwiek.

 

Audio mam standardowe Business, zauważyłem, też że professional usb/bt ma niebieską wtyczkę. Komplikuje mi to coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio jest bezpośrednio połączone z gniazdem w podłokietniku. Nie ma po drodze dodatkowego modułu. Wtyczka jest ta sama, radio z USB ma dodatkowo gniazdo na kabel koaksjalny FAKRA i ten kabel puszczasz do gniazda w podłokietniku. BT nie będzie Ci działać od razu, bo musisz puścić kabel i zainstalować mikrofon albo w podsufitce albo nad kierownicą jak kupisz sobie obudowę od E93. Do tego będziesz potrzebował dodatkową wtyczkę do kostki radia. Radio prawdopodobnie będziesz musiał przekodować, żeby zobaczyć BT/USB. Zwykły kabel D-CAN tego nie ogarnie, nie da się za jego pomocą sczytać ani wgrać nic do modułu RAD2, bo komunikacja idzie po optyku. Możesz to obejść w ten sposób, że dodasz sobie datę produkcji auta w VO na 0311 i dopiesz opcję 6NN, 6FL i zrobisz reset radia albo przez SG_RESET albo spróbujesz załadować pusty plik MAN. W Twoim przypadku trzeba będzie dopisać też opcję 663 bo nie miałeś standardowo radia Professional. Więcej info: viewtopic.php?f=158&t=281576&start=30#p2131484
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czołem koledzy,

Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem E91 z 2007 roku. Oryginalnie było w nim radio Business (miałem AUX w podłokietniku, ale nie było tej opcji w radiu). Postanowiłem doposażyć auto w radio Professional z BT, USB i DAB+. Korzystając z instrukcji od be..mw (dzięki) zamontowałem już radio oraz porty AUX i USB (czekam jeszcze na paczkę z mikrofonem). Radio FM działa, mp3 z płyt też, USB w menu brak. Ponadto co jakiś czas słychać z głośników jakieś trzaski. Wyczytałem, że może to być kwestią wyjść optycznych (oryginalne radio ich nie miało). Mam NCS i INPA, ale zadanie zdecydowanie mnie przerosło. Czy jest tu jakiś magik z okolic Koszalina, który mógłby pomóc mi ogarnąć kodowanie tego radia? Albo może jest ktoś godny polecenia?

Aha, do VO dodałem 6NN, 6FL i 663, data zmieniona na 0311.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te trzaski to na ogół jest jest źle zakodowane radio. Gdzie te date zmieniłeś? w radiu się nie zmienia daty produkcji, nie da się i niczemu to nie służy ponieważ VO idzie z FRM i CAS. Masz źle zakodowane radio na 99%. Jak będziesz w łodzi podjedź a Ci to ogarne.


Jeżeli nie czujesz się na siłach z kodowaniem to nie próbuj bo zmieniając bez sensu daty produkcji w modułach możesz sobie narobić więcej szkód niż pożytku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kubaj123. Ogólnie pochodzę z Łodzi, ale pół roku spędzam nad morzem prowadząc ośrodek wczasowy. Pewnie w październiku wrócę, ale mam nadzieję, że jednak znajdzie się ktoś koło Koszalina :)

Chyba, że masz ochotę na darmowe wczasy w sierpniu i zabierzesz że sobą laptopa xD

Jeszcze mnie jedna rzecz nurtuje - czy powinienem cofnąć datę produkcji na 0307 czy zostawić jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha takiej oferty jeszcze nigdy nikt mnie nie przedstawił :D powiedz mi dokładnie gdzie zmieniałeś te datę produkcji? W którym module?


Jeżeli dodałeś VO do modułu FRM i CAS to wystarczy funkcja SG przekodować radio i wszystko powinno ruszyć. Pamiętaj aby użyć odpowiedniego profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wersji NCS (4.0.1) mam tylko 2 profile: "manipulation" i "factory coding". Wszystko robiłem na manipulation. Datę zmieniłem w CSS i w NFRM. Do obu modułów dodałem też 6FL, 6NN i 663.

Na początku w ogóle nie było dźwięku, więc coś tam działa dobrze. Funkcjonują mi też ustawienia danych na wyświetlaczu koło zegarów np. jednostka spalania (mpg, km/ł i l/100km).

Nie mogę się dostać do modułu 2RAD, a przy okazji SG_RESET usunęło mi światła dzienne i składanie lusterek z pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ściągnąć profile do NCS, wpisz sobie w Google profile ncs mlodzik1 i na chomiku będziesz mieć. Druga sprawa nie zmieniaj daty produkcji ani w FRM ani w CAS bo możesz mocno napsuć. Koniecznie wróć do poprzedniej daty produkcji. Jedyne co masz zrobić to: dodać nowe VO do FRM I CAS zapisując to funkcja fa_write. Następnie wybierasz moduł RAD2 i kodujemy go funkcją SG. Możesz wybrać pojedynczy moduł, nie musisz kodować całego auta tak jak to mówisz.Do obu czynności wybierasz profil expertmous. Jak dodasz nowe profile to będziesz wiedział o czym mówię. Jak nie ruszy na jednym profilu to spróbuj na drugim który będzie w paczce. Twój problem pierwszy to bez sensu zmiana produkcji a drugi to to, że nie możesz się dostać do RAD2 poprzez zły profil. Zmień profil użyj SGcodiren i VO przypisze się do radia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, jutro spróbuję i dam znać o efektach.


EDIT: Nie dałem dziś czasowo rady tego zrobić. Ściągnąłem te profile tylko i zamontowałem sobie suwaki od nawiewu we wszystkich czterech kratkach. Jutro postaram się podpiąć kompa pod auto. Przy okazji znalazłem jeszcze jeden mankament. Otóż czasami po odpaleniu silnika radio w ogóle nie podaje dźwięku. Muszę się zatrzymać, zgasić silnik, poczekać chwilę i po ponownym odpaleniu problem znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do poprzedniej daty produkcji, dodałem kody do CAS i FRM i zrobiłem SG_RESET modułów CAS, FRM i RAD2, ale nadal nic z tego. Nie mam USB, a radio dalej wydaje z siebie te trzaski. Próba odczytu RAD2 przez CODIERDATEN_LESEN się nie udaje na żadnym profilu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie albo coś źle msz skonfigurowane, zobacz konfiguracje kabla w urządzeniach. Opóźnienie zobacz. Druga sprawa coś możesz źle klikać. Jeżeli dodajesz dobre VO to nie ma mozliwosci, żeby na radiu się nie pojawiło usb po resecie. Czy Twoje radio na 100% ma gniazdo portu usb z tylu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% ma USB - biała Fakra. Jakie opóźnienie powinno być ustawione?

Dodaje do VO kod 6FL, ale znalazłem jeszcze takie coś:


S6ND HANDS-FREE KIT, BLUETOOTH + USB/AUDIO

S6NE MOBILE-PHONE PREP.,BLUETOOTH + USB/AUDIO

S6NF PREP., SMARTPHONE BLUETOOTH USB/AUDIO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie: czy mogę w miarę bezpiecznie dodać pojedynczo $6ND, $6NE i $6NF do VO i ewentualnie potem usunąć jeśli niczego to nie da? Może to jednak kwestia radia (chyba rzadko spotykane - ma wbudowane BT, USB i DAB+). Co ciekawe DAB+ działał od razu (nie znajduje żadnych stacji, bo jeszcze nie kupiłem anteny).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jest kilka tematów o audio, USB, BT. Ale nigdzie nie znalazłem konkretów czemu na naklejkach są podane roczniki np 7-10 6-11 02-11.

Czy mając auto z 2005 r bez światłowodu mogę zamontować każde radio?

Aktualnie mam Professional Czech z niebieską wtyczką i działa mi MP3. Chcę założyć radio z BT i USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

I jak zrobiliście to USB panowie ?

Również zakupiłem radio z BT i usb ale nie wyświetla mi usb reszta działa może dlatego że zmieniałem z profesional.

Mam małe pytanie jeszcze czy jeśli typ zakodował by mi radio pod mój Vin to powinno być wszystko ok po montażu czy musze kodować coś jeszcze w moim aucie ?

Dzięks :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakodował pod VIN a wcześniej nie było USA to nie będzie to działać, typ nic Ci nie zrobił z kodowania a tylko wziął kase.


Mnie udało się uruchomić BT i USB bez problemu ale jest trochę mieszania z kodowaniem aby to ruszyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jeżeli zakodował pod VIN a wcześniej nie było USA to nie będzie to działać, typ nic Ci nie zrobił z kodowania a tylko wziął kase.


Mnie udało się uruchomić BT i USB bez problemu ale jest trochę mieszania z kodowaniem aby to ruszyło

Dzieki za pomoc :cool2:

W sumie tego radia mi nie kodował tylko widziałem inne na sprzedaż i gość pisze że może zakodować pod VIN i teraz jeśli to zrobi(jeśli ma pojecie)to powinno wszystko działać ?

Czy trzeba coś w aucie kodować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.