Skocz do zawartości

[E90 LCI]Doposażenie w elektr. składane lusterka, fotochrom


prmax

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze
Ogólnie wiązki są tylko dwie. Jedna to bieda edyszon, czyli z 5 pinami na lusterko. Druga to wypas, czyli 3 pin lusterko. Innej opcji nie ma. Do drzwi kierowcy jest tylko jedna wersja i działa ze wszystkim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 240
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Udało dzisiaj mi jedynie podłączyć jedno lusterko lewe oraz panel sterowania. Chciałem spróbować zakodowac moduł pod lusterka skladane ale chyba mam inny NCS.

Uruchamiam NCS EXPERT TOOL

POFILE LADEN

DEFAULT PROFILE


I na tym miejscu stoję bo pokazuje mi się pod F1 VIN/ZCS/FA pod F2 CHASSIS a pod F3 CHOOSE ECU





Start NCS Expert with the Default profile

- Load VO from CAS or NFRM.

- Add $313 (folding mirrors without dimming) to VO or $430 (folding mirrors with dimming)

- FA_WRITE VO to CAS and NFRM

- SG_CODIEREN to NFRM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Ogólnie wiązki są tylko dwie. Jedna to bieda edyszon, czyli z 5 pinami na lusterko. Druga to wypas, czyli 3 pin lusterko. Innej opcji nie ma. Do drzwi kierowcy jest tylko jedna wersja i działa ze wszystkim.

 

To reguła? Nie ma jeszcze opcji gdzie jest dodatkowy wtyk do podświetlanych klamek zewnętrznych?

Pytam ponieważ kupiłem wiązki drzwi gdzie były fabrycznie elektrycznie składane lusterka ale nie było podświetlanych klamek, które w przyszłości chciałbym również dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W E87 i E90 wszystko jest na miejscu. Różnica jest tylko w drzwiach paseżera i dotyczy lustetek, tak jak pisałem. Tu masz jak to wygląda

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VU31-EUR-05-2006-E91-BMW-320d&diagId=61_1945

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Trochę odgrzeje temat... będzie mi w stanie ktoś powiedzieć jak dobrać się do złączek X256 i X624 w celu przełożenia pinów (zmiana wiązki 5 pin w drzwiach na 3 pin)? Nie wiem czy da się je jakoś otworzyć, czy jest jakiś inny sposób na wyciągnięcie kabli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Pytanie trochę z innej beczki. Mam 5 pinowe fabrycznie. Kupiłem od angola za grosze cały shadowline z lusterkami. Wiem już że mocowania do drzwi są inne. Da radę podmienić te trójkąty przykręcane do drzwi? Czy są zupełnie inne w składanych ręcznie i elektrycznie? Pomijam fakt demontażu i ponownego montażu tulei że sprężyną bo wiem jak to zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć.

Kompletując części do przeróbki lusterek na składane pozwoliłem sobie prześledzić kilka tematów tu i ówdzie i do przeróbki miałbym następującą propozycję:

1 Zmiana pinów 2 na 4 w kostce przy lusterku b/u.

2 Pin 6 w złączce X624 proponowałbym zasilić przez wypięcie pinu 23 w kostce X257 przy słupku kierowcy i wpięcie/złączenie go z pinem 24 złączki X257, który zasila panel sterowania w drzwiach kierowcy. Dać tylko większy bezpiecznik F9 7.5A jeśli 5A nie wytrzyma.

3 Pin 5 w złączce X624 - proponowałbym wypiąć pin 2 z kostki X257 przy słupku kierowcy i polaczenie go z pinem 22 w kości X14260 w module FRM (moduł jest blisko złączki X257).

Sądzę że przekroje przewodów dadzą radę.

Będzie najmniej ingerencji w ciągnięcie nowych kabli. Co o takiej przeróbce/uproszczeniu w stosunku do opisów ze strony 6 tego wątku myślicie bo ja po przemyśleniu zdecydowałem się być mięsem armatnim w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Bedzie działać. Zasilanie pojdzie dobrym kablem do pasażera i LIN też. Jak bezpiecznik padnie to dasz większy. Różnica grubosci kabla nie zrobi tu różnicy. Standardowo lusterko kierowcy zasilane jest kablem grubości 0,5mm, do pasażera dociagneli 0,75mm. Także 0,5mm bedzie ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Lusterka przełożone, panel przełożony, kablologia wykonana, tylko gubię się w programowaniu, a mianowicie nie mogę przejść kroku dodawania $313 do modułów. Czy można łopatologię stosowaną jeszcze raz?

" Load VO from CAS or NFRM.

- Add $313 (folding mirrors without dimming) to VO or $430 (folding mirrors with dimming)

- FA_WRITE VO to CAS and NFRM

- SG_CODIEREN to NFRM"

Proszę.

Errata

Przed każdym sprawdzeniem działania kodowania wyłączyć zapłon i włączyć ponownie.

Lewe lusterko działą w pełni. Prawe zima. Czy to może oznaczać że FRM lub NFRM nie został zaprogramowany?

A może kablologia? Pytanie z serii co zacząć rozbierać najpierw - drzwi pasażera czy słupek kierowcy?

Dodatek specjalny.

Ponieważ padło na drzwi pasażera, zacząłem od wtyczki przy lusterku. Problemem był przewód na pinie 4 lusterka pasażera którego nie dotykałem - nie wiadomo jeszcze dlaczego, nie dawał masy. Po usunięciu usterki oba lusterka działają.

Teraz jeszcze zaczekam czy grzanie działa oraz trzeba zaprogramować składanie i otwieranie z pilota.

Banan na twarzy. Dzięki wszystkim znanym i nieznanym za posty które natchnęły i doprowadziły do końca, szczęśliwego, zadowalającego.


PS

Z chęcią również mile będzie widziana łopatologia do uaktywnienia multifunkcji kierownicy, gdyż dołożyłem też przyciki na kierownicy bo był golas. Radio Professional bez navi. Rok 2007. Pająk mój, wymieniłem tylko taśmę, ponieważ u mnie taśma była tylko z pinami do poduszki.

Również proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozbieraj. Musisz LIN_BUS aktywować w module CAS:

ASP_LIN_VERBAUT

aktiv

KOMFORTSCHLIESSUNG_FB

aktiv


a modul FRM:

KOMFORTSCHLIESSUNG_FB

aktiv

ASP_LIN_VERBAUT

aktiv

SPIEGEL_EINKLAPPEN

aktiv

SPIEGEL_HEIZUNG

aktiv

SPIEGEL_KOMFORT_EINKLAPP

aktiv

SPIEGEL_MEMORY

aktiv


multifunkcja powinna działać od razu bez konieczności kodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale:

"ASP_LIN_VERBAUT

aktiv

KOMFORTSCHLIESSUNG_FB

aktiv


a modul FRM:

KOMFORTSCHLIESSUNG_FB

aktiv

ASP_LIN_VERBAUT

aktiv

SPIEGEL_EINKLAPPEN

aktiv

SPIEGEL_HEIZUNG

aktiv

SPIEGEL_KOMFORT_EINKLAPP

aktiv

SPIEGEL_MEMORY

aktiv"

miałem aktywne.

Teraz mam inny problem, a mianowicie nie mogę zlokalizować modułów KGM, FTM w NCS-sie. Obawiam się że mogę ich nie mieć z racji foteli regulowanych ręcznie co wg niektórych forów wyklucza składanie lusterek z pilota.

Errata:

Przepraszam marcars, zwracam honor.

Jedno: "KOMFORTSCHLIESSUNG_FB" miałem aktywne a kilkanaście linijek dalej było kolejne "KOMFORTSCHLIESSUNG_FB" i ono było "nicht aktiv". Przerobiłem na "aktiv" i lusterka zaczęły składać się i rozkładać z pilota.

Kolejny banan na twarzy.

PS multifunkcji:

"multifunkcja powinna działać od razu bez konieczności kodowania." - niestety u mnie nie działa.

Edytowane przez pawelgl3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siedzenia nic nie maja do składania lusterek. co do multifunkcji to masz w ogolę pająka (przełączniki pod kierownica) który ma dodatkowe wejście (kontakt/wtyczkę) na multifunkcje?


3CsArhi


jak widzisz tutaj masz wejście na dwie wtyczki i jedna z nich obsługuje multifunkcje. Wersje bez MFL miały ten kontakt pusty bez pinów. Byc może u ciebie jest właśnie ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem taśmę z pinami w gnieździe tylko od poduchy (te lewe na zdjęciu), ale jest już dokupiona i zamontowana sama taśma z pinami w obu gniazdach. Pająk jest mój stary. Wtyczki do taśmy od pojazdu są obydwie okablowane. Pisałem już o tym.

Chyba że mam trafioną taśmę, chociaż przed zamontowaniem przedzwaniałem piny z gniazda multifunkcji i wszystkie przewodziły.

PS

Przeczytałem jeszcze raz Twój post ze zdjęciem i pragnę sprostować pewną rzecz, a mianowicie: pająk to jedno urządzenie a taśma to inne, drugie urządzenie. Jedno jest niezależne od drugiego. I z tego właśnie skorzystałem, wymieniając tylko samą taśmę z poduchą na poducha + multifunkcja. A pająk jako niezależny został się na swoim miejscu. Chyba że kostki od strony kolumny idące do taśmy gdzieś we wiązce zawracają do pająka i idą przez niego. To będzie wtedy klops i szukanie odpowiedniego pająka.

PS

Znalazłem jeszcze takie coś:

"Re: Automatyczne składanie lusterek podczas zamknięcia auta

Postprzez AndiT » 07 Maj 2010 21:53


Owszem, mozna to doprogramowac aczkolwiek samochod musi miec opcje wyp 430, czyli Auto-dimming mirrors."

Czy to może jest wskazówka iż nie mając modułu elektrycznego sterowania siedzeniami można jednak zakodować składanie lusterek z pilota tylko zamiast $313 powinienem wgrać funkcje $430 z fotochromami, podczas gdy mam nie fotochromy z podgrzewaniem lusterka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i motam, ale na wielu forach jak i filmikach na YT każdy kto się wypowiada, pokazuje mówi że żeby składane lusterka działały nie tylko z przycisku na panelu drzwi ale i z pilota to musi być w aucie moduł komfortu który steruje fotelami elektrycznymi. Mi się takie info nie podoba ponieważ mam fotele ręczne, ale zgodnie z opisami i filmikami nijak nie mogę znaleźć w swoich modułach modułu między innymi KGM w którym jest funkcja, jak na między innymi, tym filmiku:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A co do lusterek to jak KKX5 napisał. Skladanie lusterek nie ma nic wspólnego z fotelem. Jeśli masz skladane elektrycznie to wystarczy zakodować i musza sie składać z pilota. Nie istotne jest czy masz $313 czy $430. Obie opcje maja skladanie, dodatkowo $430 ma fotochrom. Możesz zmienić, czas przytrzymania zamkniecia, zeby lusterka sie skladaly na krótszy, bo standardowo długo trzeba trzymac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.