Skocz do zawartości

INSTRUKCJA KODOWANIA NCS EXPERT / NCS DUMMY


bmw-power

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Jak naprawili i są problemy z niepełnym działaniem to należy zakodować do serii tak zwanym pustym plikiem man ,

naprawde to kodowanie do serii z FA/VO wpisanym w CAS i FRM dla e90 poprzez odpowiedni profil

w ncs 4.0.1 jest to expertmodus i nim należy kodować do serii moduł CAPPL w NCS (zresztą inne z CCC też CAUDI, CGATE, CHOST, CTUNE )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 391
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No wszystko fajnie. Ogólnie samochód to E90 z grudnia 2006 roku przed liftem. Wszystkie moduły zakodowałem pustym plikiem .MAN, dźwięk jest i wszystko działa. Przy module CAPPL wyskoczył błąd coś ECU BUSY ale działa. Czy powinieniem się przejąć tym błędem? Zauważyłem tylko że mam dwustrefowy klimatronic, to znaczy dwa pokrętła od temperatury i to działa normalnie. Powietrze z prawych i lewych nawiewów ma inną temperaturę. A w Navi mam ustawienia tylko siły nawiewów. Nie powinno być ustawień dla kierowcy i pasażera? I jaka opcja ewentualnie za to odpowiada żeby to zakodować?


Drugi temat jest taki że mam w ustawieniach możliwość włączenia świateł dziennych. Problem jest taki że jak mam światła na auto to automatycznie włącza mi światła mijania. Jak wyłączę DRL to światła gasną całkowicie. W internecie widziałem że DRL działa tak że świecą tylko długie. Mam coś nie tak z samochodem, np. z czujnikiem zmierzchu czy da się jakoś zakodować żeby DRL to były długie a o zmierzchu lub przy złej pogodzie światła mijania? W FRM mam:

DRL_WERT_DIMMUNG: wert_01

TAGFAHRLICHT_ECE: aktiv

DRL_V_GEDIMMT: nicht_aktiv

Na forum gdzieś przeczytałem żeby tą ostatnią opcję ustawić na "aktiv" przy kodowaniu. W sumie teraz jak czytam to DRL_WERT_DIMMUNG znaczyłoby mniej więcej "ściemnienie DRL" a z kolei "DRL_V_GEDIMMT: nicht_aktiv" to "ÐRL ściemnione: nie_aktywne". Też sobie to dziś sprawdzę :D mam nadzieję że zadziała.


A jeszcze chciałem zapytać czy da się ustawić żeby kierunki świeciły non stop? Ostatnio widziałem takie E46. Mam taki zeszycik i znalazłem SIDEMARKER_US i mam nicht_aktiv. Jak dam na aktiv to mi odpali te kierunki na stałe?


Trzeci temat jest taki że mam tempomat, z tym że nie ma żadnego wskaźnika prędkości od tempomatu. Moduł KOMBI też zakodowałem pustym plikiem MAN i tempomat działa normalnie ale nie ma żadnej wskazówki na liczniku. W necie widziałem że wyświetla się wskaźnik między zegarami po dotknięciu manetki. Znalazłem też że odpowiada za to "TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER" i widzę że mam to na wert_01. Zakoduje sobie to na wert_02 dziś i zobaczę czy działa ale czy to nie powinno być tak z automatu?


Są jeszcze jakieś ciekawe funkcje do zakodowania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam E90 przed lift (2005) i też ostatnio zainteresowałem się tematem kodowania. Ostatnio zakodowałem DRL. U mnie takie ustawienia zadziałały (FRM):

DRL_WERT_DIMMUNG

wert_02

FRM DRL_V_GEDIMMT

aktiv

FRM TAGFAHRLICHT_ECE

aktiv


Co do tempomatu: włączenie chwilowego wskazania ustawionej prędkości tempomatu w BC (KOMBI):

TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER

wert_02

U mnie niestety ta opcja nic nie dała. Być może mam za starą wersję oprogramowania w module.


Ciekawą opcją jest zmiana licznika na HIGH (https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=70&t=275887), tam jest dodatkowa wskazówka do tempomatu (https://www.youtube.com/watch?v=NCGid-WAR3w). Można przy okazji zmienić podświetlenie na białe :-)


To, co u mnie zadziałało, i może Ciebie też zainteresuje:

* aktualna prędkość (cyfrowo) w BC:

[KOMBI] BC_DIGITAL_V: aktiv

* wyskoczenie kluczyka po przytrzymaniu Start/Stop:

[CAS] KOMFORT_EJECT: aktiv

* wyłączenie świateł mijania podczas uruchamiania silnika:

[FRM] AL_KL50_SCHUTZ: aktiv


Co do ciekawych opcji do zakodowania, znalazłem coś takiego:

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=48&t=252212

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=210591

Edytowane przez lukk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to

TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER wert_02 nie działa jeżeli masz BC_DIGITAL_V: aktiv


Ja zrobiłem już:

Dzienne:

FRM:

DRL_WERT_DIMMUNG: wert_02

TAGFAHRLICHT_ECE: aktiv

DRL_V_GEDIMMT: aktiv


Na początku zostawiłem DRL_WERT_DIMMUNG: wert_01 i mi ludzie w dzień mrugali światłami bo długie waliły z pełną mocą :D Zmieniłem na wert_02 i jest w porządku.


Święcące cały czas kierunki też w FRM:

SIDEMARKER_US aktiv

PWM_SIDEMARKER_BLK_V wert_04

Na wert_01 nie świecą chyba wcale, wert_02 jest najjaśniej, wert_03 ciemniej, i wert_04 najciemniej.


W KOMBI

TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER wert_02 i działa.


W CAPPL:

NEXT_SOURCE: aktiv U mnie to działa tak że jak zmieniam źródło dźwięku przyciskiem na kierownicy to pomija AM. To chyba działa tak że jeżeli nie ma źródła dźwięku to pomija. Np. nie będziesz miał ustawionej stacji w FM to też pominie. Być może jak będzie odłączony AUX to i pominie AUX. Sprawdzę to dziś.


I pulsujące światła STOP. Zapomniałem o tym całkiem ale ostatnio miałem nieprzyjemność ostrego hamowania i zobaczyłem że pulsują bo odbijały się w znaku za mną :D Każdy wpis to jest chyba inne światło stop z tego co tam poczytałem.

Też w FRM:

BFD_1_BL_M_ERSCH_BILD

wert_03

BFD_1_RL_BL_1_ERSCH_BILD

wert_03

BFD_1_RL_BL_2_ERSCH_BILD

wert_03

BFD_1_RL_BL_ERSCH_BILD to też jest jedno ze świateł stop ale u mnie nie działała żadna inna opcja jak wert_01 więc je zostawiłem jak są.

wert_01



BFD_1_NSL_ERSCH_BILD to jest chyba jeszcze tylne przeciwmgielne i też je można zrobić na wert_03 i też będzie pulsować ale ja stwierdziłem że tego nie dodam. Zostało na wert_00 czyli najprawdopodobniej wyłączone. Na wert_03 powinno też pulsować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki nodi37 za info.

 

Z tego co wyczytałem to

TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER wert_02 nie działa jeżeli masz BC_DIGITAL_V: aktiv

Zmieniłem BC_DIGITAL_V na nicht_aktiv (zostawiając TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER na wert_02) i nie pomogło. Nie działa mi wyświetlanie tej prędkości z tempomatu.

 

Święcące cały czas kierunki też w FRM:

SIDEMARKER_US aktiv

PWM_SIDEMARKER_BLK_V wert_04

Na wert_01 nie świecą chyba wcale, wert_02 jest najjaśniej, wert_03 ciemniej, i wert_04 najciemniej.

Tak z ciekawości, świecą Ci te kierunki również przy włączonych DRL?

 

W CAPPL:

NEXT_SOURCE: aktiv U mnie to działa tak że jak zmieniam źródło dźwięku przyciskiem na kierownicy to pomija AM. To chyba działa tak że jeżeli nie ma źródła dźwięku to pomija. Np. nie będziesz miał ustawionej stacji w FM to też pominie. Być może jak będzie odłączony AUX to i pominie AUX. Sprawdzę to dziś.

Znalazłem jeszcze AMBANDS - Skip AM band on entertainment source selection:

AMBANDS: nicht_aktiv, (Must also set "NEXT_SOURCE" to aktiv)


Ja nie mam CAPPL, mam natomiast MASK. Mam w nim AMBANDS (po odczytaniu modułu), ale nie mam NEXT_SOURCE .

Zmieniłem AMBANDS na nicht_aktiv ale nic to nie dało. Nadal AM jest widoczne w iDrive, i nadal przełącza się na AM jak zmieniam źródło przyciskiem na kierownicy.

 

I pulsujące światła STOP. Zapomniałem o tym całkiem ale ostatnio miałem nieprzyjemność ostrego hamowania i zobaczyłem że pulsują bo odbijały się w znaku za mną :D Każdy wpis to jest chyba inne światło stop z tego co tam poczytałem.

Też w FRM:

BFD_1_BL_M_ERSCH_BILD

wert_03

BFD_1_RL_BL_1_ERSCH_BILD

wert_03

BFD_1_RL_BL_2_ERSCH_BILD

wert_03

BFD_1_RL_BL_ERSCH_BILD to też jest jedno ze świateł stop ale u mnie nie działała żadna inna opcja jak wert_01 więc je zostawiłem jak są.

wert_01



BFD_1_NSL_ERSCH_BILD to jest chyba jeszcze tylne przeciwmgielne i też je można zrobić na wert_03 i też będzie pulsować ale ja stwierdziłem że tego nie dodam. Zostało na wert_00 czyli najprawdopodobniej wyłączone. Na wert_03 powinno też pulsować.

Kiedyś sobie to zakoduje, jak będę miał gdzie przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze zmienić wartość BC_DIGITAL_V_KORREKTUR bo to też może mieć wpływ. Musisz pokombinować. Ja kombinuje :D Na moim się nie boje :)

Nie świecą mi te kierunki z DRL i mi to pasuje bo i tak ustawiłem na wert_04 żeby się nie rzucały w oczy aż tak więc w dzień są prawie niewidoczne.

Wpis AMBANDS to w ogóle powinien chyba wyłączyć AM w CCC. Sprawdzę u siebie. Zaraz będę kodował światła powitalne bo widzę że mam wpis w module CAPPL: VA_WELCOMELIGHT na nicht_aktiv. Zaraz zobaczymy :D



Jeszcze dziś podczas wertowania forum znalazłem że wpisy z BFD_1 odpowiadają za gwałtowne hamowanie. Jeżeli spadek prędkości jest większy niż 5m/s to aktywuje pulsujące światła. A są też takie same wpisy z BFD_2 i one aktywują się wraz z aktywacją ABS. Ciekawe jak to sprawdzi się w zimie na śniegu. Wychodzi na to że na Polskę lepiej ustawić BFD_1 bo w zimie na śniegu to abs będzie grał często. Trzeba poczekać na pierwszy śnieg :D


Właśnie wróciłem z samochodu :) AMBANDS na nicht_aktiv nic nie zmieniło. VA_WELCOMELIGHT dodało opcję włączenia świateł powitalnych tylko że nie dało się jej aktywować co w sumie logiczne bo nie mam LM2 w samochodzie.

Ale ale...

W module FZD znalazłem:

REGENSCHLIESSEN

nicht_aktiv

REGENSCHLIESSENTILT

nicht_aktiv


Oba zrobiłem na aktiv. Pierwszy zamyka szyberdach podczas deszczu kiedy jest rozsunięty, drugi kiedy szyber jest uchylony. Zalałem szybę butelką wody i się zamknął czyli działa. Niestety nie dało się go otworzyć od razu. Jutro rano sprawdzę czy da radę go otworzyć. Wyczytałem że samochód musi postać około 10 minut wyłączony żeby szyber zaczął działać.


Jeszcze znalazłem dużo wpisów od ogrzewania postojowego. Wie ktoś czy można to aktywować po prostu? Czy muszę coś podokładać? W CCC sobie włączyłem opcję ale nie dało jej się aktywować. Ale w innych modułach też są wpisy z STANDHEIZUNG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

witam próbuję wyłączyć funkcję sprawdzania żarówek kierunkowskazów bocznych w blotnikach w e87 wchodzę ncs wybieram e89 -> cas -> frm wybieram job CODIERDATEN_LESEN edytuję plik FSW_PSW.TRC i pytanie które są od żarówek bocznych jak zaznacze wszystkie na nicht_aktiv to ledy nie mrugają przy starcie silnika jak zaznaczę tylko migacze przednie ze światłami długimi postojowymi i krótkimi to dalej mi sprawdza te migacze w błotniku która opcja odpowiada za nie czy ktoś wie?



Dla potomnych kierunkowskazy w błotnikach są sprzężone z tylnimi i trzeba wyłączyć BLK_H_L BLK_H_R dla zimnego KALTUEBERWACHUNG i ciepłego WARMUEBERWACHUNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

elektryczny EPS cz zwykły magiel na pompie ...

tylko funkcja servotronic lub active steering może regulować siłę skrętu kierownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam. Mam bmw e61 2007. Do ringów założyłem mocniejsze żarowki halogenowe 15w (oryginalnie 10w) w NSC wyłączyłem sprawdzanie żarówek postojowych i swiatel dziennych w angel eyes na cieplo i na zimno. Wszystko zakodowane jak należy. Pomimo to z prawej strony po jakim czasie ringi przestaja dzialac i wywala błąd. Kiedy włożę spowrotem żarówkę 10w wszystko dziala jak należy. Nie wiem już co zrobić i jak zakodowac mocniejsza żarówkę w NSC. To tylko 5 Watt różnicy a naprawdę efekt widoczny. Ktoś ma jakiś pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem. Obudowa zarowki tzn ta minusowa dotyka oprawkę w środku w tym małym otworku gdzie żarówka siedzi. Ale to przecież masa auta.. Ale tak na chłopski rozum gdyby było zwarcie to na dzień dobry wywalilo by błąd i żarówka nie świeciła by w ogóle. A ta świeci czasami dłużej a czasami krócej zanim błąd wskoczy. Zamienię jeszcze żarowki stronami. Bo po lewej stronie 15w świeci bez problemu.


Żarówka sprawdzana po kątem zwarcia razem z oprawką Zamienialem stronami i jest to samo. Wywala błąd prawej zarowki po kilku minutach ringi gasną. Prawa strona za żadne skarby nie chce zaakceptować zarowki mocniejsze niż 10w. Wszystkie sprawdzania żarówek na zimno i na cieplo wyłączone. Dla pewnosci wyłączyłem sprawdzanie Angel eye jako dzienne i jako postojowe. Ma ktoś jakieś pomysły?


A może jest jakaś możliwość wyłączenia jakiegoś teoretycznego zwarcia .. sam nie wiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Mam pytanie odnośnie backup. Czy jeżeli przed zmianą funkcji kodowania zrobię sobie kopię pliku FSW_PSW.MAN to potem jeżeli coś pójdzie nie tak i nadpiszę ten plik moim backupem to będę miał stare funkcje? Pytam bo mam fajnie zakodowane funkcje a chciałbym dodać welcom lights i w razie niepowodzenia chciałbym mieć wszystko po staremu. Dziękuje z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Tak.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam przy kodowaniu znalezionym na forum wyskakuje mi taki komunikat:


"Error in CABD! Look at CABI.ERR and ERROR.LOG!

COAPI-2060: Coding erroneous(general) LM_60, C_C_ALFTRAG:

ERROR,,,ECU_CONDITIONS_NOT_CORRECT_OR_REQUEST_SEQUENCE_ERROR.

COAPI-2060:Coding erroneous(general) SG_CODIEREN"


NIE WIEM O CO CMMON PROSZE O POMOC! :duh: :duh: :duh: :duh: :mad2: :mad2: :mad2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cisne zgodnie z instrukcja z 1 stron i chcialbym zakodowac blinka- awaryjne na 2szybkie migniecia ale posiadam tylko wert_01 i to wszystko -czy istnieje jakas opcja by zmienic na podwojny blink -dodam ze mam wyzej wymienione 01-standard 02-standard 03-fast 04--double blink lecz nie posiadam 04 w ukladzie by zaznaczyc manualnie :mad2: :mad2: :mad2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam kolegów

Mam pytanie która opcja włącza światła do jazdy dziennej w ncs dummy?

Włączyłem sobie halogeny do powitalnych ale świateł do jazdy dziennej jak nie było, tak nie ma.

Pacjent to e61 lci bez xenonu.

Pomóżcie bo już mnie oczy bolą od setek tych opcji...


Dobra już mam. Zakodowalem halogeny do powitalnych, dzienne, sygnalizacja zmiany biegów, cyfrową prędkość i wyłączanie świateł po wyjęciu klucza.


Ale światła dzienne uruchomiłem na ringach i świeca fajnie ale trochę za słabo według mnie, można w nich podmienić żarówkę na jakąś mocniejszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Witam.

Przymierzam się do zmiany licznika w mojej e39 z wersji low na high, ale nigdzie nie znalazłem opisu procedury kodowania nowego licznika programem ncs-expert. Czy ktoś z forum kodował nowy licznik w e39 i może opisać co i jak. Nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.