Skocz do zawartości

Czy była moja wina? Wyprzedzanie z prawej strony


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj miałem nieprzyjemną sytuację. W Krakowie na ul Zakopiańskiej, teren zabudowany, droga dwujezdniowa, bez zakrętów. Wyprzedzałem lewym pasem, niestety przede mną jechał kierowca, który mimo moich próśb, czyt. miganie światłami długimi nie zjechał na prawy pas, choć miał wolny. Postanowiłem wyprzedzić zawalidrogę z prawej strony i wrócić na lewy pas celem wyprzedzenia innych pojazdów. Podczas tego manewru dotknęliśmy się pojazdami co spowodowało otarcie tylnego lewego zderzaka mojego BMW, a jego rzecz jasna prawej strony zderzaka. Spisaliśmy oświadczenie, gdzie przyznałem się jako sprawca. Teraz mam dylemat czy dobrze zrobiłem :roll: Manewr wyprzedzania z prawej strony jest dozwolony, natomiast blokowanie pasa lewego jest zagrożone mandatem do 500 zł. Może ktoś biegły w sprawach ruchu drogowego podpowie czy wina w 100% należała do mnie czy jest przeciwnie tudzież obie strony zawiniły. Kierowca którego uszkodziłem przyznał że rozmawiał przez telefon i nie zauważył moich świateł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Nie kłamie :8) większość pojazdu już była na lewym pasie i draśnięcie jest tylko na tylnym zderzaku. W świetle prawa jestem winien, ale nie wykluczam że facet złośliwie przyspieszył i stało się.

 

Okay, nie wnikajmy w szczegóły tej sprawy. ; )

 

Ogólnie jest jedna zasada - najczęściej winny jest ten kierowca, który wykonuje jakiś manewr, np. zmienia pas ruchu, wyprzedza itp.

 

W Twoim przypadku Ty zmieniałeś pas ruchu, a tamten kierowca ciągle poruszał się na jednym pasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem i wolałem spisać oświadczenie niż liczyć na rozstrzygnięcie przez niebieskich :8) Trudno, po trzydziestu latach bezszkodowej jazdy musi być ten pierwszy raz.

 

W każdym bądź razie takie drobne otarcie po 30 latach to i tak nieźle! :) :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Nie kłamie :8) większość pojazdu już była na lewym pasie i draśnięcie jest tylko na tylnym zderzaku. W świetle prawa jestem winien, ale nie wykluczam że facet złośliwie przyspieszył i stało się.

 

istnieje cos takiego jak wymuszenie kolizji i jezeli masz rejestrator to mozna tego dowiesc ale twoja wina zaczyna sie w momencie proby wymuszenia zjechania pojazdu poprzedzajacego ciebie poprzez miganie swiatlami jezeli jechal on z maksymalna dozwolona predkosciaa biorac poduwage tresc twojej wypowiedzi i kwalifikowanie kierowcy jako "zawali droga" podejrzewam ze tak bylo. Nie zapomnij rownierz ze na zakopiance jest sporo skretow w lewo i kierowca mogl sie ustawiac po prostu na taki skret.

Moja La Bunia



DO E9x :

oslona konsoli centralnej Performance OEM Carbon przed liftem - 725 zl



Wszystkie przedmioty aktualnie w galeri. Wysylka od 26/01/17. 15 dni na zwrot bez podowania przyczyn w nienaruszonym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W odpowiedzi. Zawodowo zajmowałem się wypadkami drogowymi przez 15 lat, sprawa wygląda tak: Ty niestety wykonując manewry ( zmiana pasa ruchu i wyprzedzanie ) masz obowiązek zachować szczególną ostrożność i z tego co piszesz tamten kierowca nie wykonywał żadnego manewru więc jesteś winny niestety Ty. Ale... mogłeś złożyć zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez tamtego kierowcę polegającego na nie stosowaniu się do nakazu jazdy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Tylko czy nie szkoda czasu na zawiadomienie i ewentualną sprawę o wykroczenie gdzie i tak mógłby dostać tylko pouczenie? A i tak w Twojej sytuacji oprócz satysfakcji, że poniósł tamten konsekwencje nic by to nie zmieniło. Pozdrawiam i jeśli ktoś ma pytania dotyczące RD chętnie odpowiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.