Skocz do zawartości

Odmówienie przyjęcia mandatu, koszty sądowe i szanse...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio miałem dość nieprzyjemną sytuację. Zostałem złapany na fotoradar, który robi zdjęcia na sygnalizacji świetlnej.

Sytuacja wygląda następująco. Dojechałem do świateł, zatrzymałem się, bo paliło się czerwone. W Szczecinie na wielu sygnalizacjach są zegary odliczające czas do zmiany świateł. Działają następująco. Stojąc na czerwonym świetle, gdy zegar zaczyna schodzić do 2s, to licznik gaśnie i zapala się żółte. Moja sytuacja wygląda następująco: przy 3s (wciąż czerwone światło) do końca puściłem hamulec i samochód zaczął się toczyć z prędkością przypuszczam 2-3km/h i w tym momencie ów radar błysnął podwójnym czerwonym światłem :shock: . Niestety nie jestem w stanie stwierdzić, czy najechałem na linie zatrzymania :oops: Domyśliłem się, że chodzi o mnie, bo sam stałem na nieszczęsnych światłach. Dzisiaj znalazłem w skrzynce awizo i sądzę, że chodzi o zdjęcie. Orientuje się ktoś, czy na zdjęciu podana jest prędkość pojazdu? Czy jeżeli najechałem na linie zatrzymania, to jest już po wszystkim? Miał ktoś podobną sytuację? Jest sens, odmawiać przyjęcia mandatu i sądzić się? Czy dostane zdjęcie do wglądu przed otrzymaniem mandatu? I najważniejsze pytanie - ile kosztuje postępowanie sądowe w przypadku przegrania sprawy i ewentualnie jaką linie obrony przyjąć?

 

Będzie to mój pierwszy mandat od kiedy jeżdżę samochodem i jeżeli popełniłbym jakieś wykroczenie, to po prostu bym się przyznał i przyjął mandat na klatę. w Tej sytuacji absolutnie nie poczuwam się do jakiekolwiek winy i nie uśmiecha mi się płacić o ile się nie mylę 300zl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wjechałeś minimalnie w zasięg fotoradaru, a ten zrobił fotkę jakbyś rozpędzony wjechał na czerwonym świetle. Ja bym mandatu nie przyjął, a całą sprawę na spokojnie wyjaśnił w postępowaniu sądowym. Ale pod warunkiem, ze jest tak jak opisałeś, przecież fotoradar mierzy również prędkosć. Jeżeli okaże się że jechałeś więcej niż twierdzisz, to sprawę przegrasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeżeli będziesz w stanie udowodnic przed Sądem, że za wcześnie ruszyłeś to jest szansa na mandat bez punktów...aby to zrobić to na zdjęciu musi być Twoja prędkość ... bez tego i świadków kiepsko ... na przyszłość pomyśl o ubezpieczeniu DAS bo w takiej sytacji oni zajmują się całą sprawą w kosztach do 30tyś pln czyli napewno by wystarczyło :cool2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 1. Wysokość zryczałtowanych wydatków postępowania w sprawach o wykroczenia przed sądem pierwszej instancji wynosi od jednego obwinionego lub oskarżyciela posiłkowego, za postępowanie:

1) zwyczajne lub przyspieszone - 100 zł, a jeżeli zostało zakończone skazaniem bez przeprowadzenia rozprawy - 50 zł,

2) nakazowe - 50 zł.

 

Art. 21. (15) Przepisy ustawy stosuje się również w postępowaniu:

1) o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe,

2) o wykroczenie, przy czym:

a) opłata wymierzona w razie skazania na karę aresztu albo karę ograniczenia wolności wynosi 30 zł,

b) opłata od wniosku o wznowienie postępowania jest określana odrębnie w przepisach o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,

 

Art. 3. (2) 1. Skazany w pierwszej instancji na karę grzywny obowiązany jest uiścić opłatę w wysokości 10 %, nie mniej jednak niż 30 zł,

 

Dodatkowym kosztem może być opinia biegłego z zakresu analizy dokumentów elektronicznych. W wypadku skazania, zazwyczaj także kosztami opinii można obciążyć obwinionego. Łącznie kwota kosztów postępowania to 100 zł plus conajmniej 30 zł opłaty plus koszty związane z wywołaniem opinii biegłego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
karę ograniczenia wolności wynosi 30 zł

To jest najciekawsze :wink:

Moim zdaniem bez sensu się jest odwoływać,bo do sądu trafi to zdjęcie i orzeczenie o winie będzie na jego podstawie.

Jak masz wezwanie na komendę, to jedź i pogadaj z nimi różnie podchodzą do sprawy-przeważnie nakładają najmniej.Chociaż za przejazd na czerwonym jest 200-500 i 6 pkt.

Te radary raczej nie mierzą prędkości tylko focą przejeżdżającego na "czerwonym" i ustawione są w punkt.

Tak czy inaczej wydaje mi się,że na podstawie zdjęcia wina twoja jest ewidentna.Co do wyjaśnień to też nie za bardzo ich słuchają bo wiadomo każdy chce się wymigać i wymówki są od najbardziej wyszukanych po dosłownie "debilne" (polecam obejrzeć "Uwaga Pirat")

Popełniłeś błąd,a za błędy niestety trzeba płacić.Tak to już jest w życiu.

ec2Wze6.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.