Skocz do zawartości

Regeneracja felg, jak to zrobić krok po kroku.


Rekomendowane odpowiedzi

Tak dla potomnych jak by ktoś się chciał pobawić w renowację felg... Nie sztuką jest pomalować krzywe felgi. Regeneracja czy też renowacja felg aluminiowych nie jest w cale taką prostą sprawą, jest to dosyć złożony proces, który wyszczególniłem w poszczególnych etapach. A więc wracając do tematu - Jak dobrze zregenerować felgi aluminiowe? Krótki film instruktażowy, z wyszczególnieniem poszczególnych etapów renowacji felg aluminiowych.


VIDEO:



Etap 1: Wstępna weryfikacje felg. Sprawdzamy uszkodzenia i weryfikujemy czy felga nadaje się do regeneracji.

Etap 2: Prostowanie felg, korekta uszkodzeń. Ja używałem prostowarki do felg Unitrol PO-22 z wbudowaną tokarką i polerką do rantów.

Etap 3: Korekta rantów felg przy użyciu prostowarki Unitrol PO-22

Etap 4: Odlakierowanie chemiczne felg. W przypadku felg aluminiowych konieczne jest odlakierowanie chemiczne. Ja użyłem preparatu Auto-Remover Plus. Jest to specjalistyczny środek przeznaczony do usuwania powłok malarskich i lakierniczych (nanoszonych metodą proszkową). Usuwa stare powłoki z powierzchni metalowych, ceramicznych, stalowych, żeliwnych oraz aluminiowych.

Etap 5: Piaskowanie. Do piaskowania użyłem ścierniwa elektrokorund o gradacji 0,8 do 1,0 mm.

Etap 6: Po wypiaskowaniu felg należy, przeszlifować felgę, można wykonać drobne korekty. Na koniec należy okleić specjalną folią do malowania proszkowego punkty styku. Ja użyłem taśmy TESA.

Etap 7: Malowanie proszkowe. Felgi są dość niewdzięczne w malowaniu proszkowym, potrafią potocznie mówiąc "wypryszczyć", aby temu zapobiec należy wygrzać felgi w piecu do malowania proszkowego przed nałożeniem podkładu proszkowego, wcześniej zastosować specjalistycznej chemii odgazowującej aluminium. Po takim zabiegu felgi zostały zapodkładowane proszkowo, w kolejnym piecu nałożyliśmy kolejną warstwę proszku z palety Pulver.

Etap 8: Polerowanie rantu. Rant polerowałem mechanicznie używając prostowarki do felg Firmy Unitrol PO-22 z wbudowaną polerką do rantu. Dodatkowo zastosowałem pastę polerską Autosol. Finalnie felgi wyszły całkiem ciekawie.W przypadku współczesnych felg dwu kolorowych może być niezbędna tokarka CNC i lakierowanie całej felgi klarem aby zabezpieczyć frezowane fragmenty felg by aluminium nie utleniało się.


Pokażcie Wasze "przed" i "po" :)

Zapraszam do dyskusji w temacie jak by ktoś miał pytania ;)


Pzdr,

AW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.