Skocz do zawartości

Homologacja opon a gwarancja na XDrive


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!


W tym roku zakupiem BMW X1 XDrive18d z roku 2019 - zakupu od dealera BMW z dwuletnią gwarancją BMW Premium Selection.


Zakupiłem właśnie nowe opony zimowe - "Bridgestone Blizzak LM005 DriveGuard 225/55 R17 101 V XL RUNFLAT". Niestety, dopiero po czasie dowiedziałem się o istnieniu magicznej "homologacji BMW" na ogumienie (gwiazdeczka na oponie) którego ten model nie posiada.

Gdyby nie kolega który przez telefon powiedział mi o homologacji to nigdy w życiu bym na to nie wpadł - Dealer mnie o tym nie poinformował, tabliczka znamionowa nie zawiera takiej informacji.


Przeszukałem forum i dowiedziałem się że jeżeli opony są nowe i w odpowiednim wymiarze (zgodnie z tabliczką) to nie powinny sprawiać problemów, nie mogłem jednak znaleźć informacji na temat tego jak użycie opon bez homologacji wpływa na gwarancję samochodu?

Zadzwoniłem zarówno do dealera od którego kupiłem samochód jak i na główną infolinię BMW:

- Dealer poinformował mnie że w przypadku XDrive użycie opon bez homologacji może być solidną podstawą do odrzuconego roszczenia gwarancyjnego w obrębie układu napędowego.

- Pan na infolinii zalecił używanie opon z homologacją ale powiedział że jeżeli spełniają one parametry opisane przez tabliczkę znamionową, to w przypadku roszczenia gwarancyjnego zostaną wykonane testy na obecnym ogumieniu na podstawie których roszczenie będzie uznane albo odrzucone.


Czy ktoś z Was wie jak w praktyce wygląda respektowanie gwarancji w takiej sytuacji? Czy w przypadku jakiejkolwiek awarii w układzie napędowym gwarancja zostanie odrzucona z automatu czy będzie oceniany faktyczny wpływ opon na możliwość wystąpienia awarii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Przeczytaj ten wątek -> https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=86&t=242171&p=2808268&hilit=homologacja#p2808268


Ta gwiazdka to niby zalecenie, nikt Ci nie powie na jakiego człowieka w ASO trafisz który będzie Ci próbował wmówić że powodem usterki xdrive jest niehomologowana opona.

Jeśli chcesz spać spokojnie i nie szarpać sobie nerwów potem pod czas dyskusji z ASO, kup opony z gwiazdką.


Gwarancja PS mówi tylko tyle a instrukcja obsługi mówi że to zalecenie by wybierać marki opon oznaczone *.

 

§ 4 Obsługa roszczeń gwarancyjnych 
1. Obowiązki kupującego przed wystąpieniem wady objętej gwarancją: 
a) począwszy od daty sprzedaży, terminowe przeprowadzanie prac serwisowych i kontrolnych zalecanych przez BMW, zgodnie ze specyfikacjami producenta; 
b) eksploatacja pojazdu zgodnie z instrukcjami producenta; 
c) natychmiastowe zgłaszanie zmian dokonanych na liczniku przebiegu, innych ingerencji lub wymian u sprzedawcy/dealera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.