Skocz do zawartości

Opony całoroczne


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam opinii na temat opinii całorocznych. Ostatnio trafiłem na artykuł, który sugerował, że ich sprzedaż bardzo wzrosła, jednak zastanawiam się czy to nie jest zwykły chwyt marketingowy.

Wydaje mi się, że takie opony całoroczne nie mogę być jednak odpowiednio dobre w każdych warunkach, czy przy gwałtownej zmianie pogody. Poza tym przecież muszą zużywać się szybciej. Czy ktoś miał z nimi styczność i je poleca/nie poleca?

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nemo tylko tu nie chodzi o opinie tylko o fakty bo jak wiemy o fachową i rzetelną opinię ciężko. Do tego każda sroczka swój ogonek chwali. To tak jak z opiniami na oponeo. Kiedyś pokusiłem się o sprawdzenie i poszukanie opony ze złą oceną. Wybrałem najpopularniejszy rozmiar na rynku czyli 205/55/16. Wyskoczyło miliard opon :). Ocena na oponeo jest do 6pkt więc uznałem że zła ocena to będzie taka poniżej 3 gwiazdek. Posortowałem opony i do tego zgadnij co? Chyba nie znalazłem opony ze złą oceną. Do tego zastanów się jak byś miał napisać ocenę opony na strone to co byś napisał? Większość ludzi, których pytałem to całą ocenę zamknęła w trzech czterech zdaniach a tam pisane są całe elaboraty.


Wracając do tematu przy oponach całorocznych liczą się fakty a fakty mamy takie:

- całoroczna na pewno sprawuje się słabiej w odpowiednich porach roku niż tej samej marki opony sezonowe

- całoroczna na pewno jest mniej bezpieczna od opon sezonowych co wynika z punktu powyżej

- na dwóch kompletach całorocznych przejedziesz mniej km niż na oponach letnich + zimowych


- jedyna oszczędność to na wymianie opon tylko czy o to chodzi przy oponach?


pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to widzę inaczej. Jeśli ktoś jeździ dużo, to oczywiście warto mieć i letnie i zimówki. Ale są tacy, którzy jeżdżą bardzo mało (np. kilka tysięcy kilometrów rocznie). I tu się pojawia problem, bo chcąc wtedy jeździć i na letnich i na zimówkach, to biorąc pod uwagę, że opona - nawet najlepsza - po 6-8 (góra 10) latach jest już zbyt wiekowa aby ją używać, to trzeba co kilka lat pozbywać się opon, których bieżnik jest na takim poziomie, że spokojnie można by jeździć kolejne lata, ale wiek opony nie pozwala na jej dalsze użytkowanie (pytanie ilu kierowców będzie miało w poważaniu wiek opony i nadal będą na nich jeździć, bo "przecież bieżnik mam jeszcze dobry"). Może lepszym wyborem byłoby wtedy kupno całorocznych, których bieżnik zużyje się wraz z wiekiem opony.

Np. jeśli ktoś robi np. 8 000 km rocznie (jak ja), to przez 8 lat (czyli okres po którym należałoby wymienić opony na nowe) przejedzie 64 000 km. Dzieląc to na pół (po około pół roku jazdy na letnich i pół roku na zimowych) to wychodzi, że na jednym i drugim komplecie przejedziemy po 32 000 km. Po tak małym przebiegu bieżnik opon będzie jeszcze "świeży" ale opony należałoby wyrzucić.

Przy oponach całorocznych nie ma tego problemu, bo po 8 latach ich przebieg będzie dwa razy większy i wyniesie 64 000 km.


Sam zastanawiam się nad kupnem całorocznych Michelin Crossclimate. W moim przypadku chodzi o to, że w okresie zimy robię tylko około 1 000 km, więc gdybym miał zimówki to ich przebieg po 8 latach wynosiłby raptem 8 000 km, a opony trzeba by wymienić na nowe. Te 1 000 km przejechane co roku podczas zimy, to dla mnie za dużo, żeby jeździć w zimie na letnich i mimo wszystko za mało, żeby jeździć na zimówkach. Dlatego rozważam kupno tych całorocznych Michelinów i jazdę na nich przez cały rok.


Jest jeszcze jedna kwestia. _Piotr_ pisze:

- całoroczna na pewno sprawuje się słabiej w odpowiednich porach roku niż tej samej marki opony sezonowe

Ok, oczywiście tak jest, że w lato letnia będzie lepsza od całorocznej, a w zimę lepsza będzie zimowa. Ale zastanawia mnie, czy nie jest też tak, że skoro całoroczna jest czymś pośrednim, to w okresach przejściowych (wiosna/jesień) będzie jednak lepszym wyborem niż letnia lub zimowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest tak, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ale mój brat miał całoroczne i sobie chwalił. Wszystko zależy od producenta opon. Może zerknij sobie na https://www.hurtopony.pl/ , tutaj widziałam, jest kilka firm z oponami, może akurat ktoś na forum podpowie Ci jaka firma opon jest najlepsza. A jak Ci się nie uda kupić takich jakie chcesz, to kup standardowo letnie i zimowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czytałem w ubiegłym roku w prasie opisy testów opon całorocznych. Wyniki były takie, że opony całoroczne nie wypadły ani źle, ani tragicznie - wypadły dobrze. Testowane opony nie były wybitne, nie były bardzo dobre, były po prostu dobre. W obu sezonach zachowywały się poprawnie.

Są dwa rodzaje opon:

- bodajże Michelin ma opony całoroczne - letnie z homologacją na korzystanie w warunkach zimowych

- inny producent ma opony całoroczne - zimowe z homologacją na korzystanie w warunkach letnich

Ja to widzę tak - do auta typowo miejskiego, wykorzystywanego w aglomeracji, opony całoroczne będą OK. Niech w sezonie zimowym trafią się dwa - trzy gwałtowne ataki zimy - nie będzie tragedii, służby odśnieżą, miasto będzie przejezdne.

Jeżeli jednak ktoś mieszka w górach i z gór nie wyściubia nosa, to opony całoroczne-zimowe byłyby raczej OK - w lecie nie osiąga się w górach kosmicznych prędkości, więc właściwości letnie nie są aż tak istotne, jak zimowe.

Sytuacja się zmienia, gdy ktoś jeździ dużo, często za granicę i lubi sobie pogonić - wtedy warto mieć komplet dedykowanych opon zima/lato. Ja sobie nie wyobrażam, że jadę w zimie do Włoch na oponach całorocznych.

Chociaż prawda jest taka, że warto mieć opony z głębokim bieżnikiem, a nie zajeżdżać ich do 2-3 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.