Skocz do zawartości

Ładowarka mobilna - okablowanie


Pe.te

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

W iX3 LCI dodawana jest ładowarka mobilna 11kW (można ją oczywiście kupić też solo).

W komplecie znajduje się tylko kabel jednofazowy 230V, co umożliwia wykorzystanie jedynie 2.3kW mocy ładowania.


a21_emob_flexible_fast_charger_starter_kit_type_ef_pn5a13822_id12387_a0304183.jpg.asset.1615912505105.jpg


Jako akcesorium można dokupić kabel trójfazowy 400V, występuje on w dwóch wariantach: 16A (mniejsza wtyczka) i 32A (większa wtyczka).

Cena to 530 zł, więc sporo jak za kawałek kabla z wtyczką.


a21_emob_adapter_cable_for_flexible_fast_charger_pn5a138d7_id12385_a0296828.jpg.asset.1615912506214.jpg


Ja traktuję tą ładowarkę mobilną jako wyposażenie jeżdżące w bagażniku, pozwalające podłączyć się w razie potrzeby "w trasie" do każdego typu zasilania.

I tu pojawia się patent.

Zamiast kupować dwa kable 400V (16A i 32A), każdy po 530 zł, aby mieć komplet wtyczek - można kupić jeden z nich, a do tego adapter 16/32A lub 32/16A (są dostępne dwie wersje).

Kosztuje 40 zł :) a do tego jest całkiem solidny jak za taką cenę (bo polski a nie chiński) :)


3aa6e36c-c15d-4539-ba5c-42923ddcec04_i-tarel-adapter-przejsciowka-wt-16a-5st-gniazdo-32a-5st-ip44-601.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi ładowarkami to niezłe zamieszanie bo do ostatniej chwili nie wiedziałem czy do auta jest coś dołączone czy nie. Dostałem voucher od dealera ze zniżką na zakup ładowarki, no myślę fajne rozwiązanie bo można albo 100% zniżki wykorzystać na tańszą ładowarkę albo kupić taniej wallboxa. No niestety nie powiedział mi sprzedawca, że ten voucher działa tylko w jednym sklepie online a wysyłka jest z Niemiec i doręczenie trwa dwa tygodnie (w moim przypadku tyle było). Gdyby nie to, że dostawa auta się opóźniła to bym miał auto bez ładowarki przez jakiś czas.


Żeby było weselej, ta strona online na której się realizuje ten voucher i zamawia ładowarkę wygląda trochę - no nie bójmy się tego powiedzieć - jak scam, domena nie jest bmw tylko jakaś podobna, zdjęcia wyglądają na skopiowane ze strony bmw. No ale na szczęście to nie jest oszustwo, tylko realizacją zamówienia zajmuje się prywatna firma jakiegoś Janusza z Niemiec.


No ale wracając do załączonych rzeczy, jak pojechałem zobaczyć auto to pan mi mówi, że do auta dołączona jest ładowarka i mi pokazuje zawiniątko z kablem wyjętym przy mnie z bagażnika. To się zdziwiłem bo już mam w domu ładowarkę do auta, która doszła z Niemiec, no ale tu też okazało się, że po prostu pan nie wiedział co mówi bo to był chyba jednak tylko sam kabel do ładowarki publicznej.


Do zakupionej ładowarki ze zniżką też zamówiłem sobie jeden kabel trójfazowy, taki co by pasował do gniazdka które mam w garażu, dlatego dzięki za radę z tą przejściówką. Pozostaje mi teraz tylko pójść do psychologa, żeby mi wyjaśnił jak mam wkładać wtyczkę za 530 zł do gniazdka za 20zł bo sobie nie umiem z tym poradzić psychicznie :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Każde LCI powinno mieć w komplecie:

- ładowarkę mobilną z kablem 230V (w torbie, w schowku w bagażniku)

- kabel Type-2 do ładowarek publicznych (w schowku w bagażniku)


Od LCI BMW nie daje już voucherów na wallbox, zamiast tego jest wspomniana ładowarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dalej nie wiem w jakiej sytuacji jestem, dopiero jak odbiorę auto to wszystko posprawdzam. W moim przypadku zamieszanie może wynikać z tego, że zamawiałem auto z początkiem sierpnia zeszłego roku, kiedy jeszcze nie było informacji o tym kiedy rozpocznie się produkcja LCI. Dopiero jakieś dwa tygodnie później przyszła informacja, że zamówienia nowych samochodów wyprodukowanych od września już tylko na LCI mogą być i mi zmieniono na LCI ale voucher już miałem. Sprzedawca nie kontaktował się ze mną w tej sprawie więc nie wiedziałem, że coś się zmieniło.

Najwyżej będę miał dwie ładowarki, jedną do domu, a drugą w trasę i na zapas ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No to jak masz już voucher i dostaniesz mobilną ładowarkę (a dostaniesz), to będziesz „podwójnie wygrany” :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no można to potraktować trochę jako taki podarunek na otarcie łez po tylu miesiącach czekania ale i tak bym wolał jednak szybciej auto dostać. Pewnie i tak powiem dealerowi, że mam dwie ładowarki, jeśli tak faktycznie będzie i sam niech zdecyduje co z tym dalej zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto wreeeeszczie odebrane, po mordędze z oczekiwaniem, i nie dostałem drugiej ładowarki. Widocznie wiedzieli, że dostałem voucher wcześniej. Sprzedawca się tylko upewnił, że zrealizowałem zamówienie i mam ładowarkę. I spoko, sprawa załatwiona. Jeszcze nie próbowałem ładować bo auto po przejechaniu 40km prawie nic nie straciło na zasięgu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, 3 fazy, ale takie 30 letnie :) Będę zmieniał tylko nie wiem na jakie?

 

A, już chyba rozumiem - 3 fazy bez uziemienia. Sprawdź, jakie bezpieczniki na tym obwodzie. Jeżeli masz większe, niż 16A, to możesz wstawić „duże” gniazdo. Ale zapewne masz 16A - wtedy montujesz to mniejsze. Tylko pamiętaj o uziemieniu. Najlepiej zadzwoń po jakiegoś elektryka z uprawnieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nie bez uziemienia, tylko bez przewodu neutralnego :)

Przewód ochronny (zwany popularnie uziemieniem) kolega raczej ma, natomiast brakuje zapewne przewodu neutralnego (oczywiście jeśli instalacja jest zrobiona zgodnie ze starą sztuką, sprzed 30 lat).


Stary 4-przewodowy standard instalacji trójfazowej definiował trzy przewody fazowe oraz przewód ochronny („uziemienie”).

Obecny 5-przewodowy system definiuje dodatkowo przewód neutralny (niebieski).


Nie ma problemu z tym, aby stare urządzenie mające wtyczkę 4-bolcową podłączyć do nowego 5-bolcowego gniazda (są specjalne przejściówki, po prostu nie wykorzystuje się przewodu neutralnego).


Natomiast odwrotnie, czyli tak jak jest u Ciebie - stare 4-przewodowe gniazdo, ale odbiornik 5-przewodowy - to już gorsza sprawa.

Obawiam się, że nie obejdzie się bez dociągnięcia dodatkowego przewodu neutralnego…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.