Skocz do zawartości

Ogumienie mieszane


FrajdaZJazdy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,


kilka dni temu zmieniłem koła z letnich na zimowe i zauważyłem, że serwis w żaden sposób nie oznaczył ich pierwotnej lokalizacji. Przy ogumieniu mieszanym, tył i przód mają inny rozmiar, więc bardzo łatwo jest to rozpoznać. Natomiast na oponach (Bridgestone Turanza t005 RFT) nigdzie nie udało mi się znaleźć kierunku rotacji. Jest tylko oznaczenie strony zewnętrznej i wewnętrznej, co zdaje się sugerować, że jest to opona asymetryczna. Czy można takie koła zamieniać stronami (lewa <-> prawa)? Po zamianie stron zewnętrzna część opony nadal będzie po właściwej stronie, zmieni się jedynie kierunek rotacji, lecz w przypadku tych opon to chyba dopuszczalne? Będę wdzięczny za podpowiedzi, gdyż znalazłem w Internecie sporo sprzecznych informacji. Jedne źródła twierdzą, że opony asymetryczne można założyć z dowolnej strony, ale później nie powinno się ich zamieniać stronami, a inne twierdzą, że jest to normalna praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dostałem żadnej odpowiedzi, więc chyba będę musiał zaufać temu, co udało mi się wyszperać na własną rękę: https://tiregrades.com/tire-maintenance/rotation/rotation-patterns/how-to-rotate-asymmetrical-tires/ (sekcja STAGGERED ASYMMETRICAL TIRE ROTATION PATTERN).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nabyłem komplet z aso. Jak postawiłem obok siebie koła to zbaraniałem. Trochę trudno powiedzieć jak ma być. Opony zamontowane na felgi poprawnie, ale wzór tak się układa ze ciężko określić jednoznaczny kierunek. Zamontowałem i póki co jeżdżę nie zauważając niepokojących objawów…
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimówki również kupiłem w ASO i trochę zaskoczyło mnie, że po zmianie nie opisali zdjętych kół. Natomiast faktycznie wszystko wskazuje na to, że opony letnie są asymetryczne i tak długo jak outside/inside znajdują się po właściwych stronach to kierunek rotacji można zmieniać i nic się nie będzie dziać. Zimówki są już kierunkowe więc tutaj można będzie zmieniać jedynie przód <-> tył, ale po tej samej stronie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.