Skocz do zawartości

rozgrzewać silnik czy nie?


napi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chcę poruszyć odwieczne pytanie czy po odpaleniu zimnego silnika czekac aż sie dogrzeje czy od razu ruszać i dogrzewać go w czasie jazdy?

Ja osobiście spotkałem się z róznymi opiniami na ten temat, jedna z naukowych teori jaką odnalazłem w necie głosi że lepiej jest odpalic auto oddczekać ok 30s abo olej się rozprowadził po silniku i od razu ruszać. Moim natomias osobistym zdaniem wole oczekać aż temperatura osiagnie środkową kreskę, ponieważ ruszając silnik juz pracuje równo i stabilnie.

A Wy jakie macie zdanie na ten temat?

If BMW is a relligion M5 would be a mesiah

http://picasaweb.google.com/napi1982/MojeBeemeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja we wszystkich autach odpalam zimny silnik, zapinam pasy, wyjmuje telefon i portfel (zajmuje mi to okolo 10s) i jade :mrgreen:

Tylko pamietaj ze temperatura cieczy chlodzacej na polowie wskazania nie oznacza rozgrzanego silnika :!: Silnik rozgrzewa sie do temperatury roboczej po okolo 10km . Do tego czasu nie radze zblizac sie do czerwonego pola na obrotomierzu :twisted:

 

Rozgrzewanie zimnego silnika na postoju jest wg mnie wielkim bledem :( Tylko szkodzisz silnikowi :!: Trzeba by poprosic kolegow ktorzy maja BMW M zeby zrobili test po jakim czasie rozgrzewa sie silnik stojacy na postoju. Wg mnie nigdy nie osiagnie prawidlowej temperatury, a wiec szkodzisz silnikowi, bo nie pracuje w optymalnych warunkach.

Natomiast jesli zaraz po uruchomieniu silnika ruszysz w droge, to po kilku minutach bedzie rozgrzany do optymalnej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Marcinem, traktowanie optymalnej temperatury cieczy chlodzącej jako wyznacznik rozgrzanego oleju to własnie podstawowy bład w kwestii rozgrzewania silnika. Olej nagrzewa sie duzo wolniej, a silnik mimo wskazania srodkowej kreski na wskazniku temperatury, jeszcze nie złapał temperatury w jakiej pracuje najlepiej i zużywa sie najmniej. Przechalapane zimą mają uzytkownicy turbodoladowanych silnikow, gdzie olej smaruje turbine :wink:

 

Ja uwazam, ze jezeli garażujemy samochód, to czas na odpalenie, wyjazd z garażu i zamkniecie go jest wystarczajacy, mozna spokojnie ruszać w droge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dołączę, bo ostatnio musiałem wybić z głowy mojemu koledze czynność którą wykonywał rano przed pracą: odpalenie samochodu, zostawienie go żeby się rozgrzewał, w międzyczasie wycieczka do sklepu po bułki, po powrocie jazda do pracy. Głupota straszna ;)

 

Silnik powinien jak najkrócej pracować poniżej optymalnej temperatury i nie trzeba do tego naukowych teorii. Im szybciej się rozgrzeje tym zdecydowanie lepiej dla niego, przecież wiadomo jakie tarcia zachodzą w silniku i można się domyślać jaka jest różnica między tarciami na zimno i na ciepło ;)

Na postoju silnik grzeje się z kilkanaście minut jak nie więcej, podczas jazdy grzeje się raptem kilka (oczywiście pasowałoby jechać w miarę delikatnie do czasu rozgrzania się). Wniosek jest prosty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze w tym temacie jest tyle opinni - i w nich przekonanych postulujacych , co samochodow na drodze

temat rzeka ja donosnie oleju , A rezultat sporu jest taki, ze sie tylko mozna poklucic a silniki grzane na postoju czy w czasie jazdy ,tak czy siak pracuja i sie nie psuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorie są przeróżne.

Podobno grzanie na postoju jest o tyle niekorzystne, że przy wolnych obrotach i gęstym oleju smarowanie jest mało intensywne ... pewnie ten argument można sobie schowac w dzisiejszych czasach syntetycznych olejów. Podobnie zakaz gazowania na zimnym.

Pozdrowienia

Paweł

www.automobile-catalog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......oczywiście pasowałoby jechać w miarę delikatnie do czasu rozgrzania się). Wniosek jest prosty :)

 

W dieslach to bym nie gazował gdy nie ma jeszcze pełnej temperatury ale w benzynie??W czym problem?

Yyy, no fakt, napisałem pod kątem mojego auta zapominając o innych ;) Choć znam jeden przypadek załatwienia silnika benzynowego kiedy to w kilka minut po odpaleniu (w zimie) ktoś miał zbyt nerwową nogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na działanie silnika ma wpływ tyle czynników, że w praktyce ciężko to sprawdzić - ja staram się stosować do zasady, żeby nie rozgrzewać silnika na postoju i nie przekraczać 3 tys póki kreska nie stanie prosto. Jasne, że nie oznacza to pełnego nagrzania, zresztą pod odcinkę jeśli już to zakręcę dopiero po dłuższej jeździe.

 

W jakimś nowym samochodzie widziałem obrotomierz na LCD z max 4 tys obrotów zmieniający się na normalny po rozgrzaniu - może to nawet BMW było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palić i jechać, chociaż ja to swoją na postoju rozgrzewałem i to wiele razy(przy testach układu chłodzenia) i z całą pewnością nie da się powiedzieć, że rozgrzewa się wolno, a co do takich praktyk to konstruktorzy tego chyba nie przewidzieli. Pozdro.

BMW - Broń Masowego Wrażenia


Moja 850i

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=120911

http://img121.imageshack.us/img121/5670/pasek2e.jpg

detailing http://www.funkyking.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc moim zdaniem wyciagając średnią z tych wypowiedzi czekam aż wskazówka zejdzie z niebieskiego pola i ruszamy :) Jeśli chodzi o gazowania na zimnym silniku to uważam to za oczywiste że to czysty debilizm, mój sasiad "bardzo madry" zawsze odpala auto i rusza na pełnym gazie w ten sposób skończył juz dwa samochody (a potem pya od czego to się dzieje).

:D Powodzonka na drodze :D

If BMW is a relligion M5 would be a mesiah

http://picasaweb.google.com/napi1982/MojeBeemeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...
Jestem posiadaczem m54 b25 i dzisiaj na zimnym zsunęła mi się noga z hamulca na gaz i zakręcił się do 3800-4000obr. po około 7-10 sekundach pracy. Możliwe że coś się mu stało? Szkoda mi się zamartwiać i chcę po prostu wiedzieć jak to jest. Dzięki z góry za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.