Skocz do zawartości

Opony Zimowe 19" czy dodatkowe felgi 18" + opony


Kapitalista77

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat dotyczący kół zimowych. Moja wersja auta wyposażona jest w felgi nr. 698. Sprawdzam ceny opon 245/50 R19 i okazuje się, że jest to niezwykle rzadki rozmiar, przez co wybór jest bardzo kruchy, a jak już coś jest to w cenach rzędu 1.500zł / sztuka.


Jeżeli mam więc wydać 6.000 na same opony zimowe 19", to zastanawiam się czy nie kupić kompletu felg 18" z oponami na zimę w rozmiarze mega popularnym tj. 225/60 R18. Taki komplet (felga 18" wzór 688 + Blizzak LM001 + Czujniki ciśnienia) po rabatach chodzi za 8.000zł (numer katalogowy pakietu BMW 36 11 0 003 0 57).


Jaka decyzja wydaje się być bardziej racjonalna użytkowo, ale i kosztowo zakładając, że auto będę sprzedawał za około 4 lata (jeżdżę +/- 20k rocznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że lepiej jest mieć dwa komplety felg, jedne na zimówkach drugie na letnich.

 

A w czym jest to lepsze?

Ostatni raz sam przekładałem koła jako student w moim Fiacie 125p. Teraz zmieniam tylko u wulkanizatorów.

Chyba, że mówisz, że dzięki temu że będę miał osobny komplet, będę spędzał w serwisach na wymianie opon o 20 minut mniej, ale za kilka tysięcy kosztów więcej nie jest to warte grzechu.


Bardziej liczyłem na uzasadnienie wyższości kół/felg zimowych 18" nad 19" w zakresie ryzyka uszkodzenia - w zimie jest znacznie większa szansa najechania na dziurę a przez znacznie niższy profil 19" łatwiej jest ją uszkodzić. Pytanie tylko czy jest to jakaś znacząca różnica?


Przy okazji: co się stanie jak założę felgi innej firmy (alternatywne) bez czujników ciśnienia ? Czy X3 wyrzuci jakiś błąd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Nie wiem, może dlatego, że przekładając opony co pół roku:

-marnujesz czas,

-trzeba wyważać koło najczęściej, bo opona inaczej już leży,

-rysują ci felgi tymi łomami,

-wciąż zakładanie nowych opon na felgę zniszczy i trochę oponę i trochę felgę,

-więcej za to płacisz,

-twoje ładne felgi 19 nie są narażone na sól i inne gówna w zimie,

-tak jak wspomniałeś wiedziesz w dziurę na 19" i zaraz ją pokrzywisz, na 18" jest mniejsza szansa.

Dodatkowo:

-opony na felgi 18" są tańsze niż na 19",

-mniejsza felga = więcej opony = większy komfort,

-opony niskoprofilowe nie są preferowane do warunków śnieżnych.


Rób jak chcesz twoje koła twoja kasa, tylko nie pytaj więcej o radę jak masz przygotowaną swoją odpowiedź i z góry zakładasz, że zdania nie zmienisz.

Jak założysz chińskie felgi za 2k nowe komplet to się pokruszą na 1 dziurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponta dobrze radzi. Ja na zimę kupiłem komplet nowych felg aez 19" i muszę powiedzieć, że w porównaniu do oryginalnych 20" są miękkie jak plastelina. Po prostowaniu wystarczy jedna źle osadzona studzienka i felga krzywa. Na 20" felga wytrzyma, ale rozwaliłem już 3 opony. 2 rof dostały bąble na boku, 1 nie rof rozcięty. W x3 jest więcej gumy, także takich cyrków być nie powinno, ale lepiej dmuchać na zimno. Moim zdaniem lepiej dołożyć 2 tys. zł za 2gi komplet kół i mieć opony w popularnym rozmiarze. Pamiętaj, że przy uszkodzeniu jednej opony przy xdrive powinno się wymienić komplet lub na oponę o takim samym stopniu zużycia.


ps. jak miałem x3 na 18", zakręcie się zagadałem i wskoczyłem przy 60km/h na wysoki krawężnik, opona cała, felga cała, zawieszenie też ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Pytałem o to w kontekście X3 M40i, zarówno w ASO co i w sklepie czescidobmw.pl. Dostałem odpowiedź, że najmniejszy rozmiar felgi dopuszczalny do hamulców M to 19". Podejrzewam, że wersja 30i z hamulcami M ma tarcze i zacisk tych samych rozmiarów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jakie FELGI kupić do G01/G02

I. Czy będą pasowały z G11 oryginalne BMW z ET30 lub inne używane z modeli G

II. Kupić zamiennik np. RIAL X-10 ET22 + czujniki

III. Zamiennik z ET30/35 z oponeo

IV. Oryginalny zestaw kół z BMW dedykowany do X3/X4 g01 36116880047


Za oryginalnymi felgami przemawia ich trwałość/twardość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jakie FELGI kupić do G01/G02

I. Czy będą pasowały z G11 oryginalne BMW z ET30 lub inne używane z modeli G

II. Kupić zamiennik np. RIAL X-10 ET22 + czujniki

III. Zamiennik z ET30/35 z oponeo

IV. Oryginalny zestaw kół z BMW dedykowany do X3/X4 g01 36116880047


Za oryginalnymi felgami przemawia ich trwałość/twardość

 

Przyjmijmy że te felgi są oryginalne.

https://allegro.pl/bmw-x3-x4-g01-g02-kola-zimowe-245-50r19-run-flat-i7651301230.html

https://allegro.pl/felgi-aluminiowe-19-bmw-x3-g01-oryginal-8010267-i7650306929.html


wynika z tego że potrzebujesz felg takich szerokośc felgi 8,0 lub 7,5 cala

piasta 66.6

5x112

ET 30 lub 32

H2 felga po oponę run flat czyli wzmocniony kołnierz


nie wiem dlaczego ta felga ma ET aż 54 im wyższe ET fegla bardziej wystaję względem nadwozia

https://allegro.pl/felgi-kola-bmw-x3-x4-g01-g02-225-60-r18-wz-618-i7529200672.html


czy to oryginał go G01 ????? pamietam jak kupowałem swoje felgi ze były podobne do F25

znając te wymiary znajdziesz felgi zamienniki do swojego samochodu.

2 lata temu pamietam ze najtanszy komplet w ASO byl w granicach 9 000 za 17cali komplet fegi czujniki i opony troszke drogo jak na 17 cali kupowałem samochod w listopadzie wiec musiałem robic wpłate początkową plus ubezpieczenie i od razu komplet felg wiec kasa ubywała.

Opona pirelli sottozero z gwiazdką 245x50R16 plus 4 czujniki plus niemieckie felgi z homologacją pod opony rof H2 wyszło mnie coś koło 8000 zł kupowane na allegro


tak na szybko https://allegro.pl/rial-x10-18-5x112-bmw-5-g30-g31-7-g11-g12-run-flat-i7485275938.html

dokładnie takie same felgi kupiłem 2 lata temu w cenie 2200 zł.



Jeśli coś pokręciłem sorki bo post piszę w robocie na szybko. Pozdrawiam

8 5oo km uszkodzony EGR - wymiana na gwarancji !!!! Trzaski w drzwiach przednich od strony pasażera do sprawdzenia.(Drzwi naprawione obluzowana mata wygłuszająca). Wymiana zaworu EGR na gwarancji, Wymiana chłodnicy EGR na gwarancji.

To na tyle problemów wszystko działa poprawnie.Przebieg 106 000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dobrać felgi niekonieczni oryginalne to polecam tę niemiecką przeszukiwarkę: https://www.reifen.com/en/RimAL/ListRimsAL/BMW/X3/BMW-X3-xDrive30i/100067?__RequestVerificationToken=AbgLw6Glmv4kwebIJrZG-YBJ4yMYhgSKyL2RPPrc09BcuANZqNCXeEKgu3zNj5Ut0_MhX2e72G5KJRJ6dB-KRHsmQbjLaR4LKND91BDKiNl_bTPRiWPjkbnVwLoARYufnfzzRQ2&Mode=False&Page=1&PageSize=30&InstanceName=ListRimBySize&RenderFilterAndList=True&VehicleColor=none&RimALManufacturerSearch=&ResetRimALFilter=false&__RequestVerificationToken=Ff3J_lkG193v7eFfv7CJwgHV3rbFRir69zbD_nzGTLRrWWetxpgjBQ47pmDhL1Ev7ymDvLU9ZxBP1n-caRSi-uJopazKDW-nZYD3GorRAmJZ9qTdOHkSXUSZpHowrl47ui0pBw2&HSN=&TSN=&RimAlListSort=default


Powinna pokazywać tylko felgi, opony przeznaczone do Twojego auta - model, moc. Dodatkowo przy felgach powinny być informacje o certyfikatach dopuszczenia do twojego auta. Jak je sobie rozwiniesz to zobaczysz, że są dopuszczone do stosowania z autem o danej konfiguracji, ze śrubami o konkretnych parametrach, do stosowania z oponami o rozmiarach itp. Lipy nie powinno tam być. Mało tego, kiedyś tam kupowałem felgi do auta z silnikiem nie oferowanym na tamtym rynku i nie chcieli sprzedać ze względów bezpieczeństwa. Dopiero wskazanie zapisu z certyfikatu, że do tego silnika też te felg były przeznaczone pozwoliły im sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka ofert chociażby na OLX na nowe oryginalne koła do G01 wraz z oponami zimowymi, bezpośrednio od dealerów BMW w cenie 8000-8500zł.


Kupiłem finalnie koła zimowe - felga: 18" V SPOKE 618 z oponą zmimową Michelin Pilot Alpin 5 SUV 225/60 R18 104H XL, Runflat z homologacją BMW w komplecie z czujnikiem ciśnienia RDC za 8.700 z kozztem transportu do domu. Przyjechały spakowane ładnie i bezpiecznie na palecie.


Wyszedłem z założenia, że jak za 3-4 lata będę sprzedawał samochód to piszczę felgi osobno, być może uda mi się odzyskać z 3.000zł, a wtedy kupowanie zamienników traci sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka ofert chociażby na OLX na nowe oryginalne koła do G01 wraz z oponami zimowymi, bezpośrednio od dealerów BMW w cenie 8000-8500zł.


Kupiłem finalnie koła zimowe - felga: 18" V SPOKE 618 z oponą zmimową Michelin Pilot Alpin 5 SUV 225/60 R18 104H XL, Runflat z homologacją BMW w komplecie z czujnikiem ciśnienia RDC za 8.700 z kosztem transportu do domu. Przyjechały spakowane ładnie i bezpiecznie na palecie.


Wyszedłem z założenia, że jak za 3-4 lata będę sprzedawał samochód to puszczę felgi osobno, być może uda mi się odzyskać z 3.000zł, a wtedy kupowanie zamienników traci sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
I to jest dobra decyzja. W ogłoszeniu wtedy można również napisać, że za dodatkową dopłatą komplet kół zimowych. Na plus, że OEM. :cool2:
Benzyna zamiast krwi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie miałem wyjcia i musiałem zakupić dodatkowy komplet kół, bo nie było zimówek Runflat na 20 cali, zresztą nie sprawdziłoby się to w naszych warunkach.

Teraz pomykam na 18 cali i komfort jest o niebo lepszy niż na tych 20 calowych nalesnikach.

No cóż, coś za coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Z góry przepraszam za mój tok myślenia i możliwość urażenia kogokolwiek, ale nie rozumiem ludzi którzy wydają na samochód 200+ a potem mają problem w temacie opon lub kompletnych kół. Później kombinują z osiemnastkami bo opony tańsze. Dodatkowo nawet przy 19 zaczynają narzekać na prowadzenie samochodu. Przy seryjnej feldze 19, szerokości 245 i profilu 50 to jest balon a nie niski profil. Moi szanowni koledzy mamy świetne zawieszenia ale niestety przy balonie 50 i szerokości 245 każdy samochód będzie pływał. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe koszty utrzymania naszych BMW to polecam np. Mitsubishi Outlandera za 100, który jest skądinąd świetnym samochodem (wiem bo miałem dwa :-) Jak chce się jeździć po krawężnikach i nie zwracać uwagi na dziury to zostawiamy seryjne 19. Jak chcemy względny kompromis i nie bardzo narzekać na dziury a chcemy mieć przyzwoite prowadzenie to 20. Stawiamy na prowadzenie oczywiście 21. Zwróćcie uwagę że w G30 przy 19 i szerokości 245 jest profil 40. Przynajmniej jak dla mnie jest to absolutne minimum. Nie wyobrażam sobie 18 w kwestii prowadzenia o wyglądzie nie wspominając. Jeszcze raz przepraszam jeżeli kogoś uraziłem, ale uważam że na tak szacownym forum liczy się szczerość a nie dorabianie filozofii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas tez lato/zima 20' kola i jest ok. Byla tak mala roznica w cenie kol zimowych miedzy 20 a 19 na zime ze zal bylo nie wziac :D

Ex:

IX M60

F96 X6M Comp.

G05 X5 m50d

F90 M5 Comp. 780km

G01 X3 30i

F86 X6M 575km

F15 X5 25d

E71 X6 40d

E70 X5 4.8i

E61 535d

E31 850ci cudo:)

E53 X5 4.4i

E46 328ia

E39 540ia

E39 535i

E39 528i

i sporo innych ale już nie BMW 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Tak, potwierdzili mi, że wchodzą do 30i z M Pakiet.

Jedyny wyjątek to M40i, tam wymagane są 19"

 

Witam,


Jestem nowy na forum więc z góry przepraszam jesli temat był gdzieś wyjaśniowy.

Czy wiadomo z jakich powodów M40i musi mieć 19"?

Sprawdzałem po częściach i tarcze i zaciski M-Pakiet z 30i są takie same jak standardowe w m40i 348X36

Po numerach są to te same dokładnie czesci. Pytam bo sam stoję przed zakupem zimowych opon albo całego kompletu.

Mam obecnie standardowe hamulce 330x24 i chce w przyszłości zmienić na M-Pakietowe albo jakieś lepsze i nie chce by później zestaw zimowek mnie ograniczał, a letnie obecnie mam 21 V Spoke 726 Indyvidual


Czy ktoś już u nas na forum robij swap hamulców.? Myslalem też o heblech od x3M bo ceny zestawów są podobne do M-Pakiet tylko nie wiem czy felga musi tam być minimum 20" czy 21" Na stronie BMW niestety nie działa konfigurator akcesoriów po wybraniu modelu auta.



M40i - https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/34_2524-hamulec-przedniego-kola/vLC18649#part05

30i- https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/34_2515-hamulec-przedniego-kola/vLC80412#part06

M - https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/34_2790-hamulec-przedniego-kola/i60721/sA#part04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.