Skocz do zawartości

Doposażenie w HAK


bapko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Planuje doposażyć auto w hak. Z tego co się orientowałem elektryczny, automatycznie wysuwany to koszt ok 6 tys za używany hak montaż i kodowanie.

Jednak nie jest dla mnie priorytetem aby był elektryczny, może być i doczepiany ręcznie byle było estetycznie i po demontażu nie było nic widać. Będzie używany pewnie max 2 razy w roku do bagażnika na rowery.

Ktoś może przerabiał temat i coś podpowie? Polecicie jakaś firmę która by to solidnie wykonała? Wszelkie rady miłe widziane! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bawarii Motors moszna zamontować Westfalię. Tylko podpisujesz kwit, że nie będziesz ciągać przyczep (montują sam hak nieelektryczny, bez zmiany chłodnicy itp). Całość może wyjść z 2 koła

 

Chodzi o autoryzowanego dealera BMW Bawaria Motors Warszawa/Katowice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Z ciekawości, co zmiana haka ma wspólnego z systemem chłodzenia.


Ps.


Potwierdzam cenę z ASO jeśli nie zrobimy tego „od razu”.

W przypadku zestawów doposażenia w starszych modelach(f10, F07 itp. ) Montaż haka wymusza zmianę wentylatora chłodnicy. Bodaj z wersji 650W na 800W


Instrukcja instalacji haka(z demontowalną kulą) dla G30/G31:

https://mega.nz/file/4p5llSTB#t9mE6mGpi8vGSSTCfRKxX-Z5YosOTSMnnsoKlHl12Ao

W kwestii układu chłodzenia przewiduje tylko wymianę wentylatora chłodnicy.


Bardzo ważna informacja to ta o konieczności zmiany głównego przewodu zasilania pod podłogą, jeśli nie mamy w wyposażeniu opcji 8SL(przygotowanie pod hak).

Od czasów F10 montaż haka bardzo często wiąże się z wymianą tylnej skrzynki bezpieczników. W tym przypadku też jest wzmianka o tym.






Teoretycznie fabryka nie przewidziała doposażenia w elektrycznie wysuwany hak, ale jest to możliwe. Da się kupić kompletną wiązkę takiego haka do F30 LCI. Do wersji z modułem AAG(taki sam moduł jest też w G30). Odrobina przeróbki kabli i da się to dopasować do innego modelu. Niedawno takie coś zrobiłem w F10. Argumentem za użyciem tej wiązki jest cena(niecałe 400zł jak dobrze pamiętam), gdzie wiązka doposażenia dla F10 to już ponad 700zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wypinany hak z modułem i wiązką we własnym zakresie (Westfalia) dedykowany do G30 a w serwisie BMW zamontowali. Koszt haka to 1800 brutto, montaż łącznie z badaniem ok 2500 brutto.

Używam wyłącznie pod platformę rowerową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wypinany hak z modułem i wiązką we własnym zakresie (Westfalia) dedykowany do G30 a w serwisie BMW zamontowali. Koszt haka to 1800 brutto, montaż łącznie z badaniem ok 2500 brutto.

Używam wyłącznie pod platformę rowerową.

 

O takie coś dokładnie mi chodzi! Z tym ze westfalia ma nacisk pionowy do 90kg a przy mojej platformie i 4 pełnowymiarowych rowerach nie wiem czy to nie będzie za mało... wiem ze są haki z naciskiem 120kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wozisz 4 elektryków to raczej wystarczy ;-)

Waga platformy to około 20kg, rowery jak nie elektryki to też max 15-18kg jeden (do DH/enduro waga to około 16kg, szosowe to chyba bliżej 10 nawet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wypinany hak z modułem i wiązką we własnym zakresie (Westfalia) dedykowany do G30 a w serwisie BMW zamontowali. Koszt haka to 1800 brutto, montaż łącznie z badaniem ok 2500 brutto.

Używam wyłącznie pod platformę rowerową.

 

możesz pokazać jaki to konkretnie hak?

Dlaczego montowałeś go w aso?

co z gwarancją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bawarii Motors moszna zamontować Westfalię. Tylko podpisujesz kwit, że nie będziesz ciągać przyczep (montują sam hak nieelektryczny, bez zmiany chłodnicy itp). Całość może wyjść z 2 koła

 

a masz jakiegoś linka do oferty albo namiary na osobę, która się tym tam zajmuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie, hak z montażem i wiązką elektryczną to koszt koło 6 tysięcy. Hak westfalii nie obsługuje czujników parkowania i kamery (samochód może widzieć hak jako przeszkodę). Jest to hak nieelektryczny, ze zdejmowaną głowicą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wypinany hak z modułem i wiązką we własnym zakresie (Westfalia) dedykowany do G30 a w serwisie BMW zamontowali. Koszt haka to 1800 brutto, montaż łącznie z badaniem ok 2500 brutto.

Używam wyłącznie pod platformę rowerową.

 

możesz pokazać jaki to konkretnie hak?

Dlaczego montowałeś go w aso?

co z gwarancją?

 

To jest taki hak https://ehaki.pl/westfalia-hak-holowniczy-bmw-serii-5-g30-sedan-2017,sp,6,4660

W ASO bo mam jeszcze gwarancję na auto a konieczna jest ingerencja w instalację elektryczną.

Ten sam hak zaoferowali mi w ASO o 1k drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zamontowałem oryginalny elektryczny hak bmw, używany, koszt 1200 zł, (allegro)do tego przekaźnik sterujący wysuwaniem haka, moduł sterowania światłami za 80 zł, zasilanie wszystkiego bezpośrednio z akumulatora. Całość z montażem nie przekroczyła 2000 zł. Montaż jest banalnie prosty, demontaż zderzaka, odkręcenie belki tylnej, zamiast niej idzie hak na 4 śruby. Wszystko idealnie pasuje.

Elektryka też nie jest skomplikowana, światła przez uniwersalny moduł, trzeba się tylko dostać do obydwu lamp. Wysuwanie / chowanie haka przez podwójny przycisk, jak wciskam to idzie prad przez przekaźnik do haka i się wysuwa lub chowa zależy od polaryzacji. Zasilanie z akumulatora wszystko oczywiście zabezpieczone bezpiecznikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Sprostowanie, hak z montażem i wiązką elektryczną to koszt koło 6 tysięcy. Hak westfalii nie obsługuje czujników parkowania i kamery (samochód może widzieć hak jako przeszkodę). Jest to hak nieelektryczny, ze zdejmowaną głowicą.

Jak użyjesz oryginalnego modułu AAG to da wszystko będzie działać prawidłowo.

A można go spokojnie użyć z hakiem westfalii.


Zestaw doposażenia(wiązka elektryczna i chyba moduł) to koszt ok. 1500zł. Dodatkowo do tego potrzebny jest hak(można użyć wspomnianej westfalii i nie brać instalacji uniwersalnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ASO jest też dostępny oryginalny hak odpinany ręcznie.

Nie wiem ile wołają za montaż. Pewnie jest to to samo co Westfalia tylko ze logo BMW.


https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/03_1098-zdejm-zest-dopos-zaczepu-holown/vBH99704


maciekszz - rozumiem, że samochodu nie masz już na gwarancji? Ze wględu na gwarancję nie mogę się bawić w takie rzeczy. A gwarancję mam przedłużoną do końca leasingu, a jak leasing się skończy to samochód sprzedaję.


Też chcę założyć tylko do przewozu rowerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ASO jest też dostępny oryginalny hak odpinany ręcznie.

Nie wiem ile wołają za montaż. Pewnie jest to to samo co Westfalia tylko ze logo BMW.


https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/03_1098-zdejm-zest-dopos-zaczepu-holown/vBH99704


maciekszz - rozumiem, że samochodu nie masz już na gwarancji? Ze wględu na gwarancję nie mogę się bawić w takie rzeczy. A gwarancję mam przedłużoną do końca leasingu, a jak leasing się skończy to samochód sprzedaję.


Też chcę założyć tylko do przewozu rowerów.

 

tak, ale on też z montażem kosztuje z 7k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Czy dokładają też przycisk rozkładania/składania haka? Potrzebowałbym dołożyć hak do wożenia rowerów i/lub skutera wodnego. Chciałbym oryginalne rozwiązanie z wysuwanym hakiem.

Fabryka w zasadzie nie przewidziała możliwości doposażenia w elektrycznie wysuwany hak. Tylko wersja z demontowaną kulą.



Jedynie w F30/F31 spotkałem się z instrukcją montażu elektrycznie wysuwanego haka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.