Skocz do zawartości

Podatki po nowemu a leasing/wynajem


snajper21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Szukałem podobnego wątku, ale nie znalazłem. Szykuję się do zakupu nowego auta, rozważam X5 dlatego zakładam zapytanie na tym forum :) Sporo czytałem w temacie, ale jest tak dużo niewiadomych i sprzecznych informacji, że ciężko się połapać, a nowe przepisy są już od dwóch lat.


Leasing operacyjny, raczej sprawa jasna. Raty rozlicza się proporcjonalnie do wartości. Ponoć jedynym wyjściem, żeby odliczyć trochę więcej poza limit 150 tyś, to wysoki wykup i ponowna amortyzacja.


Dla przykładu i równego liczenia, wartość auta 300 tyś. 150raty/150 wykup.

Raty wrzucamy w 50% w koszty, więc można wrzucić 75 tyś, następnie amortyzacja już całości czyli 150 tyś. Więc finalnie w kosztach 225 tys. Ponoć tak można. Auto jednak zostaje na lata.


Jeśli chodzi o wynajem to zaczyna się robić zabawa. Bo jeśli biorąc pod uwagę takie same zasady jak przy leasingu, to nie wykupując auta po zakończonym najmie (a po to jest chyba najem, aby później auta nie brać) wrzucamy w koszty tylko część rat najmu i to proporcjonalnie do wartości auta, a nie faktycznej umowy najmu. Krótko mówiąc wtedy nie wrzucimy nawet tych 150 tys. Dlatego spotkałem się z opiniami, że w przypadku najmu wrzuca się w całą rate do uzyskania poziomu 150 tyś. Tylko nie wiem co na to US.


Czy ktoś przerabiał to w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.