Skocz do zawartości

Kupno samochodu bez akcyzy


albert1995

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie pytanie

czy pośrednik( handlarz, komis) sprowadzając auto z włoch opłaca za niego akcyzę w momencie gdy ten smochod przywiezie do kraju czy wtedy gdy ja( klient) go kupuję.

samochód to e60 530i, cena na otomoto to 45000zł brutto a akcyza wynosi 8370zł. Jako, że posiada kilka mankamentów (min. wymiana pompy wspomagania)zapytałem sprzedawcę o ostateczną cenę.

Zaproponował mi 47000zł w tym akcyza, opłata skarbowa, tłumaczenia i przegląd.

Co o tym myslicie?

Diagnoza n53/n43 info pw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

MarcinosWAW , to co napisałeś wszyscy wiedzą.

Autorowi tematu chodziło o coś zupełnie innego.

Wg przepisów akcyzę opłaca osoba/firma, która sprowadziła auto do kraju i ma na to teoretycznie 30 dni od dnia wjazdu auta na teren RP.

Napisałem "teoretycznie", gdyż handlarze za nic mają ten przepis i często sprzedają auta bez opłaconej akcyzy z umową na "Niemca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sołtys

Tak właśnie o to mi chodziło

Bo zastanawia mnie czy cena brutto 45000zł na otomoto jest już z tą akcyzą, czy trzeba doliczyć 8370zł,

co daje 53370zł. A gość mi proponuje 47000zł z akcyzą i po "utargowaniu".

Boje się czy zamiast zyskać na tym 6370zł nie stracę 2000zł.

Diagnoza n53/n43 info pw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Musisz po prostu zapytać o to sprzedawcę i najlepiej poprosić go o pokazanie świstku - bo jak już wspomniano, uregulowanie tych kwestii to święty obowiązek sprowadzającego.


Jakbyś chciał szczególowy tekst na ten temat to polecma https://autokapital.pl/placi-akcyze-zakupie-samochodu-zagranicy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Panowie, miał ktoś z was okazje kupowac sprowadzany samochód przez posrednika który nie opłacił akcyzy twierdząć, że ten koszt zostawia nam (kupującym)? Istnieją jakieś podstawy aby obawaić się kupna takiego samochodu. Spotkałem się z opinią że urząd celny może robić problemy z tego, że kupiliśmy w kraju samochód bez opłaconej akcyzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to w teorii wygląda. Jednak, nie pierwszy raz spotykam się z ofertą sprzedaży pojazdu bez oplaconej akcyzy. Od razu mi to zaczeło śmierdzieć, jednak skoro taka praktyka się powtarza to zastanawia mnie czy jest to egzekwowane przez UC i co w wypadku zakupu takiego samochodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Przy płaceniu akcyzy w skarbówce oni mają swoje wyceny i ich nie interesuje za ile kupiłeś auto. Jeżeli uznają, że takie auto wg nich kosztuje 60.000 to od tej kwoty policzą Ci akcyzę. Więc z targowaniem bez akcyzy bym był ostrożny bo nie wiadomo co zastaniesz w skarbówce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Oczywiście, że interesuje ich kwota na umowie, nie przesadzaj. Chyba, że bardzo mocno zaniżycie sprzedający z kupującym cenę - wtedy będą podejrzenia i weźmie kwotę z książeczki.

Co innego gdy kupiłeś uszkodzone auto, wtedy przedstawiasz zaświadczenie od mechanika i płacisz od kwoty na umowie, mimo, że jest to niska kwota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz powiedziano, akcyze płaci importer. Jak tego nie robi to jest cwaniak, krętacz lub złodziej. Wybierz co Ci pasuje. Nie ma wymówek że nie miał czasu. Jak nie ma czasu to niech nie handluje samochodami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.