Skocz do zawartości

Budowa garażu - jakie wymiary?


Reynald

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ten dział chyba jest najodpowiedniejszy na to pytanie. Planuję budowę garażu z kanałem, im taniej tym lepiej dlatego rozmyślam głównie kupno blaszaka. Pytanie do Was jest następujące, z Waszego doświadczenia jakie wymiary warsztatu są najbardziej optymalne? Na zgłoszenie niestety szału nie ma tj. 6x6, 5x7, ewentualnie podciągnąć 7x7m. Czy przy blaszaku dwu stanowiskowym 6x6m nie będzie problemu z wyciągnięciem silnika żurawiem? Warsztat będzie do użytku własnego, ale dość intensywnego. Boję się jedynie, że wyrzucę 8 tysięcy na blaszaka i będzie za ciasno..
E36 M54b25 - Drift&Fun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Znam gościa który naprawia w blaszaku i to 4 pory roku, ma tam kanał ale to wiele osób pracujących w tej branży uważa że to desperacja jest, chociaż jak dobrze pamiętam on tam chyba ma jakiś taki piecyk który grzeje sam z siebie, ogrzewa otoczenie . Nie mam pojęcia jakim budżetem operujesz bo wiadomo że jak chce się ciąć koszty to blaszak będzie okej, ale znam też gościa który z budynku gospodarczego zrobił sobie warsztat, ma to taki plus że w budynkach gospodarczych jest wysoko sufit co za tym idzie można dać podnośnik. Na licytacjach komorniczych albo za granicą poszukać są ta granice 2500zł, 600 euro i nie są to moje jakieś fanaberie tylko znajomi w takich cenach przed laty podnośniki wyrwali. Kolegę kucie pod kanał wyszło podobnie jak koszt zakupu podnośnika, ale miał problem że nie miał budynku w którym miałby przestrzeń nad sufitem, więc wykuł kanał. Ja robię na kanale co potrzeba przy swojej, ale już tematy wyjęcia maglownicy skrzyni itd. posyłam auto do mechaników bo nie jestem aż tak zdesperowany żeby bez kobyłki próbować na kanale wyjąć skrzynie. Nie chce broń Boże tutaj mówić ze na kanale nie da się nic zrobić bo tak nie jest, da się zrobić wszystko zależy od tego kto jest jak zdesperowany, ale ja np. wole dać 350 zł za wyjecie maglownicy gościowi który ma warunki ku temu niż wzywać wszystkich świętych na moim kanale o szerokości 95cm i się wkurzać że nie mam sprzętu ani warunków. Ale gdybym miał jakieś miejsce w domu żeby takowy podnośnik ustawić to ani bym się nie czaił bo ten koszt który wcale nie jest jakiś kosmiczny, rekompensuje wszystko. I mówię to z doświadczenia bo miałem krótki epizod w swojej karierze jako mechanik i na podnośniku jest dużo lepszy dostęp aż robota staje się przyjemniejsza, jest ta przestrzeń pod Tobą nie obijasz się o ściany. Aktualnie stawiam wiatkę 6.40mx5.90m z drzewa sosnowego. Czasami myślałem czy nie lepiej byłoby dołożyć grosza i nawet zrobić budynek właśnie z wysokim sufitem i wyposażyć się w podnośnik. Ale jest mi to zbędne bo mam kanał na którym zrobię podstawowe rzeczy a roboty grubsze zdarzają się rzadko no bo jednak skrzyni na co dzień się nie wyciąga. Dużo bardziej w moim przypadku praktycznym będzie zrobić zadaszenie pod samochód niż mieć w domu podnośnik i kanał a pracować w zupełnie innym zawodzie. Jak mówiłem na początku, nie wiem jakim budżetem prosperujesz ale pomyślałem że może masz właśnie jakąś koło domu potoczną "stodołe" i mógłbyś w niej coś spróbować wykombinować, bo jeżeli nic takiego nie masz to pewnie blaszak z kanałem w zupełności Ci wystarczy, bo jednak budowa nowego budynku nie jest to tania sprawa. A i jeżeli jesteś uparty to sobie z wszystkim poradzisz nawet na kanale. Pozdrawiam :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną odpowiedź. Zdecydowałem się na blaszaka z kanałem, jestem w trakcie kopania kanału, który docelowo będzie miał 5,5m x 1m. Wolałbym zdecydowanie mieć podnośnik, ale potrzebny jest budynek conajmniej 4 metrowy co niestety odpada. Mam znajomych mechaników którzy wszystko robią na kanale i jakoś żyją, chociaż pracowałem z podnośnikiem i komfort jest nieporównywalny. Myślę, że do moich sporadycznych prac wystarczy. Im więcej zaczynam robić tym mam więcej wątpliwości, Stąd do Was pytanie. kanał wymierzyłem tak, że po wjeździe samochodu z jednej strony do napraw zostanie metr przestrzeni, nie będzie to za mało? Ile byłoby optymalnie? Niestety ale brama o szerokości 285cm nie daje dużego pola manewru.
E36 M54b25 - Drift&Fun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie dokładnie tak mam. Z jednej strony mam około metr a z drugiej jak dobrze przybiorę to może 1.20m. Jak robię prawa stronę to wjeżdżam na wstecznym a jak lewą to na odwrót, żeby zawsze mieć te stronę do roboty tam gdzie 1.20m. Wiadomo przy hamulcach robi się trochę niewygodnie ale idzie się przyzwyczaić. Choć jak jest ciepło to żabka i robię hamulce na podwórku. Mnie wkurza to właśnie że po obu stronach mam po metrze z haczykiem i żeby zamknąć drzwi to auto stoi przed ścianą może 55 cmi się przeciskam tak jak wchodzę do kanału. Wyjmę jakiś kolektor dolotowy, alternator muszę iść do innego pomieszczenia gdzie mam stół i tam mogę go sobie oglądnąć itd. I mam na scianach rury grzewcze na których stoją bańki z płynów do spryskiwaczy, chłodniczych które amortyzują otwieranie drzwi, bo też majac taka przestrzeń trzeba uważać otwierając drzwi. Nie jest tragicznie ale jest niewygodnie o tak powiem :D Ale widzę też że nie poszalejesz z miejscem skoro brama 285.. więc poniekąd nie masz wyjścia bo ile zyskasz przesuwając kanał, 10,20 cm


Gdy stoi moje e60 w garażu wygląda to mniej więcej tak:


Przód do ściany ma około 55cm

Tył do drzwi 45cm

Lewa strona 1.20cm

Prawa od biedy 1m


Kolega który ma na dużo większej przestrzeni kanał nie może zrozumieć jak ja czasami coś robię i jak mi pomaga to tylko klątwy słysze jakie tu ciasno, ale ja się tak przyzwyczaiłem i już mnie nawet to nie drażni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.