Skocz do zawartości

Hak holowniczy


Janszej

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze
  • 1 miesiąc temu...
No fajnie, ale ja nie chcę montować haka, chcę się pozbyć tego koszmarnego uchwytu.

 

Chyba nikomu to nie przeszkadzało wcześniej :) I zapewne wynika to też z producenta jaki jest zamontowany, ja mam Westfalia i nic nie widać, dopiero jak się zerknę od spodu widać gniazdo montażowe. W tym Bosalu jest to inaczej rozwiązane i chyba taka jego "uroda" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Nie będę tworzył nowego wątku i tu się podłączę. Potrzebuje do siebie założyć hak wypinany, kupiłem już Bring, pozostało tylko okablowanie. W moim x1 mam 08SL Przygot. pod zaczep holowniczy, co to oznacza, czy ktoś może podać nr. Okablowania i modułu, zależy mi na ori BMW. Samochód to 28i z USA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. Mam F07 i potrzebuje hak wyłącznie do bagażnika rowerowego.


Firma montująca haki pod Waw, przedstawiła ofertę na haku ze Slupska / polski producent/ wyjmowany wertykalny.

Do tego dedykowana wiązka plus moduł / ale nie oryginał / twierdzą ze wszystko będzie prawidłowo działać.


Pytanie czy powinna być westfalia / 1k więcej / oraz czy mogą być problemy bez oryginalnego modułu BMW ?


Twierdzą ze PL producent jest ok.


Dzięki za podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Cześć. Mam F07 i potrzebuje hak wyłącznie do bagażnika rowerowego.


Firma montująca haki pod Waw, przedstawiła ofertę na haku ze Slupska / polski producent/ wyjmowany wertykalny.

Do tego dedykowana wiązka plus moduł / ale nie oryginał / twierdzą ze wszystko będzie prawidłowo działać.


Pytanie czy powinna być westfalia / 1k więcej / oraz czy mogą być problemy bez oryginalnego modułu BMW ?


Twierdzą ze PL producent jest ok.


Dzięki za podpowiedz

Hak może być w zamienniku. Wiązkę z modułem warto zainstalować oryginalną chociażby z racji odpowiedniej komunikacji sterownika skrzyni biegów ze sterownikiem haka.

Dodatkowo mamy informację na desce o przepalonych żarówkach w przyczepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się pod temat,

Kupiłem f48 2 lata temu z Niemiec używane, w tym tygodniu byłem na przeglądzie, diagnosta powiedział mi że nie mam haka w dowodzie wbitego, na co ja że to auto jest bez haka, a on to patrz i każe wejść do kanału pod auto i pokazuje mi przygotówka pod hak i wyciągana wtyczkę, czy to znaczy że wystarczy tylko kupić hak i zmontować i będzie wszystko działało jak należy, oczywiście wiem że do dowodu muszę wtedy wbić


Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Podepnę się pod temat,

Kupiłem f48 2 lata temu z Niemiec używane, w tym tygodniu byłem na przeglądzie, diagnosta powiedział mi że nie mam haka w dowodzie wbitego, na co ja że to auto jest bez haka, a on to patrz i każe wejść do kanału pod auto i pokazuje mi przygotówka pod hak i wyciągana wtyczkę, czy to znaczy że wystarczy tylko kupić hak i zmontować i będzie wszystko działało jak należy, oczywiście wiem że do dowodu muszę wtedy wbić


Dzięki za pomoc

Podeślij VIN z auta.

Możesz mieć w wyposażeniu opcję "przygotowanie pod hak", albo ktoś doposażył pod uchwyt rowerowy, np. montowany na klapie i mający belkę oświetlenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Wysłałem w wiadomości

Rozkodowany VIN:

01AG Większy zbiornik paliwa

01CA Selekcja COP ważnych pojazdów

01CB Zakres CO2

01DE Norma spalin EU6 RDE

0205 Automatyczna skrzynia biegów

0230 Zakres dodatkowy, charakteryst. dla UE

023E Obręcz BMW, st. le., szprycha V 560

0249 Wielofunkcyjność dla kierownicy

02PA Zabezpieczenie śrub kół

02VB Wskaźn. ciśnienia pow. w oponach

02VG Performance Control

0300 Koło dojazdowe

0313 Lusterko zewn. z funkcją składania

0316 Autom. uruchamianie tylnej klapy

03AR Zest. przygot. tylnego bagażnika

03AT Reling dachowy, aluminium satynowane

0420 Przyciemniane szyby

0423 Dywaniki podłogowe Velours

0428 Trójkąt ostrzegawczy i apteczka

0431 Lusterko wewn. ściemniane automatycznie

0473 Podłokietnik przedni

0481 Fotel sportowy

0488 Podparcie lędźwi kierowcy i pasażera

0493 Zespół schowków

0494 Podgrzwanie fotela kierowcy/pasażera

04FS oxid-silber mat, akc. czarny z wys.poł.

04NE Nagrzewnica Blow-By

0508 Park Distance Control (PDC)

0534 Klimatyzacja automatyczna

0544 Regulacja prędkości z funkcją hamowania

0548 Licznik kilometrów

05A4 Reflektory LED z rozszerzonym zakresem

05AV Active Guard

05DA Dezaktywacja poduszki powietrznej pasaż.

05DD Podnośnik samochodowy

05DP Asystent parkowania

0654 Moduł odbiornika DAB

0698 Area-Code 2 do DVD

06AC Inteligentne połączenie ratunkowe

06AE Teleservices

06AK Connected Drive Services

06AP Remote Services

06UN Nawigacja

0710 M Kierownica skórzana

07LC Modell Advantage

0801 Wersja krajowa Niemcy

0851 Wersja językowa, niemiecki

0879 Literatura pokładowa, niemiecki

08KA Termin wym.oleju 24 miesiące/30 000 km

08R9 Czynnik chłodniczy R1234yf

08TF Aktywna ochrona pieszych

09AA Zabezp. zewn. pokrycia z tworzywa szt.

09BD Business Package

E070 Akumulator 70 Ah

POLS Materiał tapicerki



Wyróżniłem właściwą opcję wyposażenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe , bardzo dziękuję to trzeba tylko mi kupić hak


 

Wysłałem w wiadomości

Rozkodowany VIN:

01AG Większy zbiornik paliwa

01CA Selekcja COP ważnych pojazdów

01CB Zakres CO2

01DE Norma spalin EU6 RDE

0205 Automatyczna skrzynia biegów

0230 Zakres dodatkowy, charakteryst. dla UE

023E Obręcz BMW, st. le., szprycha V 560

0249 Wielofunkcyjność dla kierownicy

02PA Zabezpieczenie śrub kół

02VB Wskaźn. ciśnienia pow. w oponach

02VG Performance Control

0300 Koło dojazdowe

0313 Lusterko zewn. z funkcją składania

0316 Autom. uruchamianie tylnej klapy

03AR Zest. przygot. tylnego bagażnika

03AT Reling dachowy, aluminium satynowane

0420 Przyciemniane szyby

0423 Dywaniki podłogowe Velours

0428 Trójkąt ostrzegawczy i apteczka

0431 Lusterko wewn. ściemniane automatycznie

0473 Podłokietnik przedni

0481 Fotel sportowy

0488 Podparcie lędźwi kierowcy i pasażera

0493 Zespół schowków

0494 Podgrzwanie fotela kierowcy/pasażera

04FS oxid-silber mat, akc. czarny z wys.poł.

04NE Nagrzewnica Blow-By

0508 Park Distance Control (PDC)

0534 Klimatyzacja automatyczna

0544 Regulacja prędkości z funkcją hamowania

0548 Licznik kilometrów

05A4 Reflektory LED z rozszerzonym zakresem

05AV Active Guard

05DA Dezaktywacja poduszki powietrznej pasaż.

05DD Podnośnik samochodowy

05DP Asystent parkowania

0654 Moduł odbiornika DAB

0698 Area-Code 2 do DVD

06AC Inteligentne połączenie ratunkowe

06AE Teleservices

06AK Connected Drive Services

06AP Remote Services

06UN Nawigacja

0710 M Kierownica skórzana

07LC Modell Advantage

0801 Wersja krajowa Niemcy

0851 Wersja językowa, niemiecki

0879 Literatura pokładowa, niemiecki

08KA Termin wym.oleju 24 miesiące/30 000 km

08R9 Czynnik chłodniczy R1234yf

08TF Aktywna ochrona pieszych

09AA Zabezp. zewn. pokrycia z tworzywa szt.

09BD Business Package

E070 Akumulator 70 Ah

POLS Materiał tapicerki



Wyróżniłem właściwą opcję wyposażenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

mam pytanie:

Mam BMW X1 F48 2021r. 18i sDrive i potrzebuje w nim zamontować hak - do celów transportu rowerów (2szt). I tu pojawia się problem bo nie mam opcji wyposażenia - tej o której wspominaliście wcześniej.....


Koszt montażu haka po telefonicznej wycenie jest spory.....(ok 14k)...

Auto jest na gwarancji do 2026r. więc nie wchodzi w grę montaż haka poza ASO.

Al

e.... wyczytałem, że zdażały się opcje montowania haka w ASO bez przeróbek chłodnic itp. tylko z podpisaniem oświadczenia, że nie będzie się podpinać do haka przyczep (czy coś podobnej treści).


Czy możecie mi jakoś pomoć w takim temacie, ewentualnie wskazać do kogo się odezwać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,


@jorgus77, @Russsty

może ja dodam dwa słowa w temacie akcesorium przygotowania pod tylny bagażnik rowerowy, F48 z opcją 3AR


to nie jest przygotowanie po hak, 3AR jest to "przygotowanie do mocowania bagażnika rowerowego z tyłu", z zakazem holowania przyczepy i nawet jeżeli to wygląda jak hak, a wygląda jak hak :D to pozycja 3AR z punktu widzenia polskiego prawa nie jest hakiem


zweryfikowałem temat na okręgowej stacji diagnostycznej, generalnie z punktu widzenia polskiego prawa akcesorium 3AR dyskwalifikuje auto na przeglądzie więc @jorgus77 diagnosta miał rację ale częściowo ponieważ nie rozpoznał że to "specjalny patent" albo świadomie urwał temat, nie możesz mieć tego pseudo-haka wpisanego do karty pojazdu, i nie możesz tego zgłosić w urzędzie jako hak. Nawet jeżeli urzędnik zarejestruje to urządzenie jako hak to w przyszłości mogą być z tego tytułu poważne konsekwencje nawet dla pierwszego właściciela (a przynajmniej tej osoby która dokonała takiej rejestracji). Wyobraźmy sobie sytuację, że po pięciu latach sprzedajemy samochód i nowy właściciel widzi "hak" z tyłu i stosowny wpis w dokumentach, o! mam hak, więc zapina przyczepę i odpukać dochodzi do kolizji... kto dopuścił to urządzenie do ruchu... m.in. pierwszy właściciel/urzędnik przez wykonanie wpisu w dokumentach i uwaga: "Żadne oświadczenia nie pomogą..."


Problemem jest polskie prawo które na tę chwilę nie przewiduje takiego patentu, natomiast od strony technicznej diagnosta nie miał żadnych zastrzeżeń, można na tym bezpiecznie mocować platformę rowerową o pionowym nacisku 80kg czy jakoś tak (techniczne informacje mogłem trochę pomylić), jest to rozwiązanie powszechnie stosowane na zachodzie, bezpieczne.


Możemy wozić rowery na dachu i na tylnej szybie bez zezwolenia ponieważ zainstalowane urządzenia (bagażniki) są demontowalne, na to prawo zezwala ale 3AR, powtórzę jeszcze raz, nie jest hakiem, a jest "mocowaniem bagażnika" i do tego zamontowanym na stałe do pojazdu, dlatego wymaga stosownego wpisu, a tego prawo nie przewiduje ponieważ można zarejestrować hak do holowania przyczepy ale nie patent typu 3AR


no i kolejna sytuacja, lesing,

wypożyczamy samochód z firmy leasingujacej (wynajem długoterminowy, leasing, jak zwał tak zwał, generalnie chodzi o to że samochód nie jest nasz) i otrzymujemy pojazd z opcją 3AR... być może tutaj to oświadczenie zadziała ale nie zmienia to faktu, że od strony prawnej firma wypożyczyła nam samochód z wadą...


podsumowując:

- opcja 3AR jest to "przygotowanie do mocowania bagażnika rowerowego z tyłu", z zakazem holowania przyczepy, na belce 3AR jest ostrzeżenie z wyraźnym zakazem holowania przyczep,

- opcja 3AR jest na trwałem zamontowana do pojazdu więc powinna być zarejestrowana ale nie można tego wykonać ponieważ 3AR nie jest przeznaczone do holowania, a takiego "patentu" polskie prawo nie przewiduje,

- w świetle obecnych przepisów, prawdopodobnie samochód nie powinien przejść przeglądu,

- od strony technicznej nie ma zastrzeżeń, jest to rozwiązanie powszechnie stosowane na zachodzie, bezpieczne


z tego co mi wiadomo to takie dylematy oprócz BMW ma również Audi i Lexus


jeżeli ktoś posiada inny, prawny stan wiedzy dot. 3AR bardzo proszę aby się podzielił swoimi informacjami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mat555

Bardzo dziękuje za wyczerpująca odpowiedz, powiem uczciwie nie miałem jeszcze okazji pytać w BMW o to ale oczywiście rozumie doskonale że wielokrotnie nasze prawo jeszcze nie jest gotowe na ile rozwiązań z zachodu.


Po wakacjach będę miał trochę spokojniej to się popytam, na chwile obecna nie będę woził rowerów, ale na jesień myślałem zrobić taki wypad.


Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na chwile obecna nie będę woził rowerów, ale na jesień myślałem zrobić taki wypad.

 

 

imho seasucker to najlepsze rozwiązanie :cool2:

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.