Skocz do zawartości

Felgi do F48


Pe.te

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Nabyłem ostatnio drugi komplet felg.

M-pakietowe, na których auto wyjechało z salonu zostaną na zimę, bo nie za bardzo mi się podobają.

W lecie auto będzie jeździć również na M-pakietowych 18-cali, ale od F45 (seria 2 Active Tourer), które moim zdaniem są optycznie lżejsze :)

 

Piszę o powyższym, gdyż przy zakupie felg do F48 trzeba uważać na parametry.

Wspominaliśmy już o tym w wątku o oponach zimowych, ale mimo upływu kilku lat od zmiany jestem zaskoczony tym, że na Allegro/OLX/etc. cały czas jest mnóóóóóstwo ogłoszeń, które wprowadzają w błąd i łatwo się naciąć.

 

Chodzi o rozstaw śrub.

Do momentu debiutu F45 (2AT) w 2014 wszystkie felgi BMW miały rozstaw śrub 5x120.

Wraz z F45/F46 producent przestawił się na rozstaw 5x112. Taki sam rozstaw zastosowano w F48 oraz w najnowszych modelach z serii G (jak również w autach Mini).

Natomiast wszystkie starsze modele, w tym poprzednie X1, X3/X4, X5/X6, seria 1, 3, 4, 5 (poprzednia) posiadają rozstaw 5x120.

 

Mimo powyższego wielu sprzedawców oferujących na Allegro oryginalne felgi BMW zapewnia, że pasują także do nowego X1.

A niestety większość z nich ma rozstaw 5x120, więc nijak nie da się ich założyć do F48 (nawet "mój" wulkanizator spotkał się już z przypadkiem, gdyż ktoś kupił i przywiózł do założenia niepasujące felgi do nowego X1).

 

Tak więc kupując felgi do F48 trzeba upewnić się co do parametrów:

rozstaw śrub: 5x112

otwór centrujący: 66,6

Jeśli chodzi o szerokość felgi (7J, 8J, etc.) oraz ET (czyli offset) tu już jest większa możliwość manewru - dobór zależy w dużej mierze od szerokości zakładanych opon (https://www.oponeo.pl/artykul/et-i-szerokosc-felgi).

 

Przy okazji pasujące do F48 wentyle z czujnikami RDC mają numer katalogowy BMW: 6881890

Jest to numer katalogowy kompletnego wentyla, natomiast na czujniku jest nadrukowany numer 6881891 (jest to numer elektroniki).

Więc kupując kompletny wentyl nie należy dziwić się, że na samym czujniku zamiast 6881890 będzie numer 6881891 - to jest to samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Witam mam do was dwa pytania odnośnie nowych felg

Ponieważ zbliża się lato i muszę kupić opony i pewnie zakupie też felgi

Czy jak kupię felgi z nowymi czujnikami (RDC) to muszę jakoś zaprogramować nowe czujniki czy jak to jest?

Bo nie chce mi się wierzyć że wymieniam koła i czujniki i już wszystko jest ok:)

Druga sprawa to zastanawiam się nad kołami 19 calowymi ale jak waszym zdaniem czy to na naszych drogach da się normalnie jeździć na takich felgach czy lepiej odpuścić i kupić 18 cali?

Bo zimowe mam 18 I powiem szczerze że jest strasznie twardo

Więc wolę was zapytać czy jest sens się ładować w 19 cali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Czujników RDC nie programuje się (wystarczy reset z poziomu iDrive).

Jednak muszą być kompatybilne - tzn. nie wszystkie czujniki będą bezproblemowo pracować z każdym autem (mimo, że oba sygnowane BMW).

Jeśli kupisz całe koła pochodzące od F48 (lub F45 czy F46) to zadziała bezproblemowo. Tzn. zakładasz i działa :) Od innych modeli - tu już może być różnie.


Co do 19 cali - w sumie to sam sobie odpowiedziałeś.

Ja, pomimo że X1 na 19 wyglada zdecydowanie lepiej (zwłaszcza w M-pakiecie) odpuściłem właśnie z uwagi na twardość.

Generalnie - wszystko zależy po jakiej jakości drogach poruszasz się tym autem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.