Skocz do zawartości

Fotochrom do i3


benth

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, udało mi się zakupić i3, ale nieco golas - na początek zmieniłem więc lusterko wewn. na fotochrom, okazuje się, że nie mam oddzielnego kabelka aby zasilić te lusterko

ale... do szyby przedniej mam przyklejony czujnik 'Rain sensor' (deszczu raczej niż zaparowania?) part no 9388215-01, coś takiego: https://dalys.lt/en/autoparts/bmw/i3-i01-hybrid-125-kw/rain-sensor/5446104


z tego co pomierzyłem na kabelkach do tego sensora jest tam 14.4V - po podłączeniu do lusterka lusterko działa, więc wszystko super...


mógłbym zapewne na tym temat zakończyć, ale mam pytanie:


okazuje się, że te 14.4V zasilające czujnik deszczu nie zanika nawet po zamknięciu auta, nie wiem dlaczego tak jest, bo wydaje się, że nie ma sensu zasilać czujki deszczu gdy stacyjka jest 'wyłączona'


zatem nie wiem czy ma podłączenie lusterka również do stałego zasilania - byłoby chyba lepiej doprowadzić kabelek który podaje 14.4V tylko w momencie gdy jest włączony 'zapłon'


dla skomplikowania zadania wstawiłem lusterko fotochrom za 20zł... od forda focusa mk2 - wszystko ładnie pasuje - mogę w razie czego zakupić używane bmw... za 200zł nie wiem jest sens wydawać sporo więcej kasy skoro w zasadzie wszystko działa?


naturalnie nie będzie mi mrugać lampka alarmu w tym lusterku forda (bo jej nie ma?) - ale chyba to nie będzie dla mnie problem


zatem 2 pytanka do forumowiczów:

1. czy ktoś może wie dlaczego czujka deszczu jest cały czas zasilana

2. czy ktoś może mi doradzić skąd mógłbym pobrać zasilanie takie, aby było podawane po włączeniu zapłonu? albo może po włączeniu świateł drogowych?


pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Czujnik deszczu nie jest zasilany cały czas.

Nie jest to plus po zapłonie, ale jest to plus wyłączany po uśpieniu samochodu.



Lusterko wewnętrzne ma swoje osobne zasilanie, różnie podłączane wg rocznika(07/2014 była zmiana wg newtis)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info! zatem podłączam miernik i sprawdzę czy to zasilanie czujki deszczu się faktycznie wyłącza :)


jeśli tak - to chyba nie stoi nic na przeszkodzie abym wykorzystał to samo zasilanie do fotochromu? nie będę musiał ciągnąc dodatkowego kabelka a nie zależy mi na migającej diodzie alarmu itp.


poza tym nie wiem w sumie czy czujnik deszczu działa bo nie mam diody na manetce i jak na razie za mało padało abym to sprawdził... może był fabrycznie zamontowany ale nie jest 'aktywny' w mojej wersji po prostu? czy zakup jakiegoś modułu kodowania mógłby mi pomóc to zdiagnozować i ewentualnie włączyć ten czujnik deszczu? chociaż jak nie będzie działać to nie będzie tragedi ;)


czy mogę gdzieś nabyć instrukcję serwisową z rozpiską elektryki, itp? zapewne to jest pilnowane przez BMW żeby nie wyciekło... produkcja mojego i3 grudzień 2016


pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik deszczu nie jest zasilany cały czas.

Nie jest to plus po zapłonie, ale jest to plus wyłączany po uśpieniu samochodu.

 

Niniejszym potwierdzam, że napięcie z czujnika deszczu faktycznie spada do 0V po jakimś czasie od zamknięcia auta (kilka minut? - nie sprawdzałem dokładnie)


w związku z tym na razie wykorzystam to zasilanie do lusterka - a jak uzyskam informacje gdzie dokładnie ma być podłączone (może to samo zasilanie co świateł drogowych?) to rozbiorę tapicerkę i dociągnę dodatkowy kabelek


dzięki za pomoc! - sam bym się tego nie domyślił!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Czujnik deszczu nie jest zasilany cały czas.

Nie jest to plus po zapłonie, ale jest to plus wyłączany po uśpieniu samochodu.

 

Niniejszym potwierdzam, że napięcie z czujnika deszczu faktycznie spada do 0V po jakimś czasie od zamknięcia auta (kilka minut? - nie sprawdzałem dokładnie)


w związku z tym na razie wykorzystam to zasilanie do lusterka - a jak uzyskam informacje gdzie dokładnie ma być podłączone (może to samo zasilanie co świateł drogowych?) to rozbiorę tapicerkę i dociągnę dodatkowy kabelek


dzięki za pomoc! - sam bym się tego nie domyślił!

Ja też nie, dlatego sprawdziłem na schemacie. :P


Podaj VIN lub dokładny rok i miesiąc produkcji, to wg schematu powiem Ci który to ma być bezpiecznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o super! produkcja 2016-11-26, VIN auta WBY1Z210X0V793183


może się przydadzą zdjęcia schematu ze skrzynki z bezpiecznikami, nie jestem tylko pewien która ikonka to lusterko? ;)


https://photos.app.goo.gl/SjSz12XHevZu1V1B6


oraz


https://photos.app.goo.gl/H1VofZs8PL9tdYv29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
o super! produkcja 2016-11-26, VIN auta WBY1Z210X0V793183


może się przydadzą zdjęcia schematu ze skrzynki z bezpiecznikami, nie jestem tylko pewien która ikonka to lusterko? ;)


https://photos.app.goo.gl/SjSz12XHevZu1V1B6


oraz


https://photos.app.goo.gl/H1VofZs8PL9tdYv29

Bezpiecznik nr 50, w skrzynce pod deską(nad nogami pasażera)

Jest to plus po zapłonie, a więc lustro wyłączy się od razu po wyłączeniu zapłonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.