Skocz do zawartości

E87 120i 2007 r. [N43] Niepokojący spadek ciśnienia oleju


JEDREK89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio w swojej 120i wymieniłem wtryski świece i rozrząd u jednego speca od bawarek. Auto jeździło tydzień normalnie a po tygodniu jakby stracił moc. Czekałem ponownie na check engine, lecz się nie doczekałem.

Postanowiłem podpiąć się kompem i sprawdzić co jest grane otrzymałem następujący błąd:


0x30C1 0x30C1 Motoröldruckregelung, statisch

P15A0 Motoröldruckregelung, statisch - Umschaltung in Notlauf-Betrieb, da Motoröldruck im Kennfeld-Betrieb zu niedrig


Sprawdziłem przy okazji odczyt z czujników:

a2a1adaf8b861f81.png


Co może być przyczyną problemu ?

Zamówiłem już czujnik ciśnienia i zacznę od jego wymiany. Gdzie ewentualnie szukać dalej przyczyny ?

Czy przy wymianie rozrządu mogli coś spitolić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Samochody z tym silnikiem jeżdzą już długo. Wpisując w google "30C1 BMW" otrzymasz sporo informacji na temat tego błędu. Pierwszy link z odpowiedzi z tego forum co to może być. u każdego było co innego.


https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=164&t=320196

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Bardziej zainteresuj się zaworem.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Czujnik na pierwszy ogień, później każę mechanikowi sprawdzić zawór. W grę wchodzi nowy czy wystarczy go przeczyścić ?

Nie wiem jak z olejem, bo jak byłem na wymianie to niby mi wlali 5w30 Castrola ale co tam naprawdę jest to nie wiem. Co do stanu jest pełny pasek jak sprawdzam i komputer pokazuje OK - nie wiem czy to istotne w tym przypadku.

Przy wymianie rozrządu mogli coś zrobić nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Jeżeli posypały się ślizgi rozrządu a miska nie była oczyszczona to resztki mogą zatykać smok pompy. Zawór jak będzie w szlamie po castrolu to czyszczenie może dać efekt. Proponuję zmienić go na inny olej 5w40.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Zasłużeni forumowicze
Pokazuje mniej niż oczekiwane, ale ktoś pisał, że inpa to zaniża w tym silniku. Sprawdziłbym fizycznie ciśnienie dla pewności. Błędu nie ma? Kontrolka ciśnienia oleju nie pojawia się po rozgrzaniu?

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też coś czytałem, że inpa nie do końca współpracuje z N43. Nie pokazuje niektórych błędów i zaniża wartość ciśnienia oleju.

https://bimmerprofs.com/oil-pressure-n-series-engines/

Co do rzeczywistej próby olejowej - żaden z mechaników do których jeżdżę nie ma odpowiednich przyrządów - co za lamusy :D


Miałem takie błędy:


0x30C1 0x30C1 Motoröldruckregelung, statisch

P15A0 Motoröldruckregelung, statisch - Umschaltung in Notlauf-Betrieb, da Motoröldruck im Kennfeld-Betrieb zu niedrig

Fehlerhäufigkeit: 7 Logistikzähler : 40

1. Umweltsatz Kilometerstand 208160 km Ist-Öldruck 1760.00 hPa Öldruck Sollwert 3232.00 hPa (Motor)-Öltemperatur 0.00 °C Motordrehzahl 2464.00 rpm

2. Umweltsatz Kilometerstand 208264 km Ist-Öldruck 1632.00 hPa Öldruck Sollwert 3168.00 hPa (Motor)-Öltemperatur 6.00 °C Motordrehzahl 2208.00 rpm

3. Umweltsatz Kilometerstand 208416 km Ist-Öldruck 1440.00 hPa Öldruck Sollwert 2848.00 hPa (Motor)-Öltemperatur 10.00 °C Motordrehzahl 832.00 rpm


Po wymianie czujnika, elektrozaworu i oleju jak na razie 200 km głównie po mieście i bez błędu na kompie. Komputer rejestrował głównie błędy na zimnym, lecz kontrolka ciśnienia zapalała się na rozgrzanym, po szybkiej jeździe na trasie.

Muszę na trasie przetestować - akurat będę miał NOx do wypalenia. Wymieniona uszczelka pod podstawą filtra. Przy wymianie oleju nie było opiłków ani na filtrze, ani w oleju ani na elektrozaworze. Sprawdziłem prowadnice które dali mi po wymianie rozrządu - są całe - czyli nic się nie posypało w związku z luźnym łańcuchem rozrządu. Miałem jeszcze historię z lejącymi wtryskami przed problemami z ciśnieniem. Gość co wymieniał mi olej był zdziwiony, że taki rzadki był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ten silnik lepiej pracuje na 5w40, nie lej castrola.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlany jest Motul 5W40 LL-04. Dzisiaj przeciorałem go 80 km po trasie i zero błędów - kontrolka się nie zapala. Także myślę, że mogła to być wina elektrozaworu, lub tego dziadowskiego oleju, który mi wlali na wymiance.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.