Skocz do zawartości

F30 Zachowanie skrzyni w ustawieniach sport


dom85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Zauważyłem, że skrzynia w ustawieniu na sport oraz sport + z wyłączeniem kontroli trakcji przy dynamicznym starcie jakby czuć bardziej te przełożenia, tak jakbym zmieniał je ręcznie - słychać ją. Czy to normalne żeby skrzynia w tych ustawieniach tak pracuje czy nie powinienem niczego odczuwać i przejścia powinny być bardziej płynne?

W innych trybach tego nie ma..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Regularna wymiana oleju zgodnie ze sposobem eksploatacji pojazdu, nie rzadziej niż co 80 000 kilometrów lub co chyba 6 lat.

https://www.bmcars.pl/serwis/olej-automatyczna-skrzynia-bmw/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...poprzedni właściciel wymieniał w połowie tego przebiegu.

 

A na pewno zmieniał?

Tak, czy inaczej, możesz śmiało zmienić - nie zaszkodzi (a i tak jesteś blisko interwału). Może nawet warto pokusić się o wymianę dynamiczną.

Ja zmieniałem jakoś przy ~85kkm, ale nie miałem żadnych problemów ze skrzynią (nic nie szarpało). Po wymianie mimo to odczułem lepszą pracę skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Może nawet warto pokusić się o wymianę dynamiczną.

Producent skrzyni ZF nie zaleca wymiany dynamicznej.


Aktualizacja 12.07.2021 – nowe zalecenia producenta skrzyń ZF odnośnie wymiany oleju.

"Według nowych zaleceń firmy ZF olej powinien być wymieniany metodą statyczną – bez wtłaczania ciśnieniowego nowego oleju. Można przy tym zastosować metodę przepłukiwania grawitacyjnego skrzyni nowym olejem.

Z czego wynika zmiana zaleceń producenta skrzyń automatycznych?

W trakcie wymiany dynamicznej dochodziło często do uszkodzeń skrzyń biegów wynikających głównie z przetłaczania zanieczyszczeń i opiłków do kanalików mechatronika. Ponadto preparaty przepłukujące powodowały uszkodzenia uszczelnień i elementów ciernych skrzyni biegów. Stosowanie nowych wytycznych firmy ZF zagwarantuje ich poprawne i długotrwale działanie."

https://www.bmcars.pl/zalecenia-producenta/2021/07/wlasciwa-wymiana-oleju-w-automatycznej-skrzyni-biegow-aktualne-zalecenia-producenta/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nawet warto pokusić się o wymianę dynamiczną.

Producent skrzyni ZF nie zaleca wymiany dynamicznej.


Aktualizacja 12.07.2021 – nowe zalecenia producenta skrzyń ZF odnośnie wymiany oleju.

"Według nowych zaleceń firmy ZF olej powinien być wymieniany metodą statyczną – bez wtłaczania ciśnieniowego nowego oleju. Można przy tym zastosować metodę przepłukiwania grawitacyjnego skrzyni nowym olejem.

Z czego wynika zmiana zaleceń producenta skrzyń automatycznych?

W trakcie wymiany dynamicznej dochodziło często do uszkodzeń skrzyń biegów wynikających głównie z przetłaczania zanieczyszczeń i opiłków do kanalików mechatronika. Ponadto preparaty przepłukujące powodowały uszkodzenia uszczelnień i elementów ciernych skrzyni biegów. Stosowanie nowych wytycznych firmy ZF zagwarantuje ich poprawne i długotrwale działanie."

https://www.bmcars.pl/zalecenia-producenta/2021/07/wlasciwa-wymiana-oleju-w-automatycznej-skrzyni-biegow-aktualne-zalecenia-producenta/

 

Metoda dynamiczna jest głównie niebezpieczna jak wymieniany jest olej po raz pierwszy po np. 200kkm. Olej wymieniany na bieżąco krzywdy zrobić nie powinien, aczkolwiek osobiście również wymieniałem statycznie :)


Opiłki, jeżeli występują, cały czas są przetłaczane podczas pracy skrzyni. Poza tym, zgodnie z tym co pisze producent: "If the oil smells burned, contains chips or, in the worst case, fragments of metal, the transmission is damaged."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą wymianę oleju przy przebiegu 200-250tys. lub więcej to niezależnie czy wymienimy dynamicznie czy nawet statycznie to istnieje znaczne ryzyko że skrzynia zacznie nie lepiej a gorzej pracować.

Ponadto wymieniając olej (nie zależnie od przebiegu) metodą dynamiczną używamy preparaty przepłukujące które mogą spowodować uszkodzenia uszczelnień i elementów ciernych skrzyni biegów. Dla bezproblemowej długotrwałej pracy skrzyni na pewno warto przestrzegać zaleceń producenta skrzyni ZF czyli wymiana statyczna, to się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. To szykuje się na wymianę oleju tak jak radzicie :cool2:

W zasadzie jak rozmawiałem z zaprzyjaźnionym mechanikiem to skrzynia tak pracuje przy maksymalnie sportowych ustawieniach :? Dla mnie może być to odczuwalne, dla innego to zupełnie normalne albo i nie, ale wymienić olej przy moim przebiegu nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.