Skocz do zawartości

Jakie audio do F30 -alpine, gladen, hi - fi?


danekbxl

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o info, może ktoś ten temat przerabiał: czy zmiana wzmacniacza z HiFi na HK to jest plug&play, czy jakaś dodatkowa operacja jest do wykonania?

 

A pytam, bo zrobiłem upgrade głośników z HiFi do HK i ze względu na różnicę w impedancji głośników niskotonowych są one zbyt słabo wysterowane po tej zmianie. Szukam rozwiązania, które będzie optymalne w zakresach: ilość roboty - cena - efekt. Rozwiązaniem jest oczywiście aftermarketowy wzmacniacz, ale jak analizuję, to wychodzi mi, że powinien być 7 kanałowy, a to już koszt dość wysoki, więc wyobraziłem sobie, że podaż używanych wzmacniaczy HK jest na tyle duża, że może uda się trafić dobrą ofertę.


Czy coś przekombinowałem? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 451
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Alu butyl w okolicy suba jak i caly sub z zewnątrz.

 

Sorry, chyba tępy jestem... Jak to z zewnątrz? Rozumiem, że wyjmuję suba i wyklejam pod nim i wokół. Gdzie więcej? Plastikową obudowę mam oklejać?

 

A pytam, bo zrobiłem upgrade głośników z HiFi do HK i ze względu na różnicę w impedancji głośników niskotonowych są one zbyt słabo wysterowane po tej zmianie

 

Pytanko: suby z HiFi są 20cm i impendancja 2 Ohm? Bo te z HK to są chyba 8 Ohm.


I jeszcze pytanie. Mam wiązkę HLAC do wpięcia się pod siedzeniami. Wzmacniacz zasili suby i przód. Czy mogę spiąć tylne głośniki z przednimi tak żeby wszystkie były napędzane wzmakiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko: suby z HiFi są 20cm i impendancja 2 Ohm? Bo te z HK to są chyba 8 Ohm.?

Tak wynika z moich pomiarów: HiFi 2 Ohm / HK 8 Ohm.

Co do średnicy, to wymiaru nie zebrałem, ale sub HK nie pasuje do obudowy HiFi, ponieważ ma większą średnicę kosza o ok 6-8mm(?). Żeby je zamontować musiałem powiększyć otwór - trochę zabawy było. :idea: Wykorzystałem listkową ściernicę na wiertarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HK ma most - "światłowód", dodatkowo dochodzi okablowanie głośników - więcej wyjść.

Wykorzystaj oryginalny wzmacniacz, wysteruj go jakimś dsp i dołóż dodatkowy do subwoferów.

 

Dzięki, dobra koncepcja! Czy może masz na myśli jakieś konkretne modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pójdzie fala hejtu, ale moje f31 to grat do pracy i nie zamierzam inwestować.

Kupiłem na ali dsp puzu (takie tam 100$ z haczykiem)- jak za tą cenę petarda (puzu ma wejście po wysokiej po niskiej, zaś wyjścia po niskiej i dobrą końcówkę 4x50w).

Kupiłem na olx wzmaka, takiego audiosystem twistera 4x54, którego sobie zmostkowałem tylko pod subwofery.

DSP zasila mi tylko głośniki w furtkach, zaś po niskiej wysterowałem sobie ten złom pod fotelem.

Jest to wariant totalnie ekonomiczny - jak dla mnie.

Mały strzał w lotto były głośniki z zielonymi tiketami - bo dałem 300zł za komplet.

Nie bawiłem się w super estetykę, bo pod drzwiami tego nie widać (dystanse kupiłem na allegro, zaś głośniki przerobiłem kontówką :) aby pasowały pod dystans).

Przejściówek nie kupowałem, subwofery podłączyłem pod ory kikuty które wcześniej sobie obcięłem i połączyłem na wago (trzeba plastik wyciąć w kostce bo nie wejdzie w nowe głośniki - 30s roboty).

Zawiedziony jestem tym, że trzeba i to musowo drzwi wygłuszyć, bo niemiłosiernie rezonują, ale znając moje podejście to jak pies do jeża za rok jak mi się zachce - w końcu to auto do roboty, a w weekendy są lepsze zabawki.


Uważam że za taką kasę jak wpakowałem nic więcej nie wymyślę.

Uważam również, że chinskie nie jest takie złe - DSP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to prostymi środkami osiągnąłeś zakładany cel.

Ja nie będę hejtował, ale raczej będę naśladował :lol:


Czy możesz podać symbol PUZU i dać info, czy da się kupić z zestawem przewodów do F30, żeby instalacja była jak najprostsza?

Na tyle ile patrzyłem na Ali, to chyba tak, ale może mając już konkretne doświadczenie podpowiesz najlepsze rozwiązanie.


I jeszcze jedno pytanie: skąd wziąć rozpiskę przewodów we wtykach wzmacniacza, żeby odnaleźć przewody po niskiej, konkretne głośniki, pin załączania zewnetrznego dsp i wzmacniacza, itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanko: suby z HiFi są 20cm i impendancja 2 Ohm? Bo te z HK to są chyba 8 Ohm.?

Tak wynika z moich pomiarów: HiFi 2 Ohm / HK 8 Ohm.

 

A teraz pytanie o impedancję tweeterów - ile mają? Znalazłem gdzieś tylko, że są połączone równolegle z midami. MIDy mają niby 4Ohm, tweetery też? Dawałoby to impedancję 2Ohm? Czy jak teraz chciałbym jeszcze podłączyć tylne głośniki, to dać szeregowo i wyjdzie mi 6Ohm? Dobrze liczę? (wzmak obsługuje do 2Ohm)


EDIT: Dobra, chyba palnąłem... Jak podłączę tylne z przednimi to sygnał będzie tylko z kanału dla przednich głośników i stracę PDC dla tylnych, tak?

 

Co do średnicy, to wymiaru nie zebrałem, ale sub HK nie pasuje do obudowy HiFi, ponieważ ma większą średnicę kosza o ok 6-8mm(?). Żeby je zamontować musiałem powiększyć otwór - trochę zabawy było. :idea: Wykorzystałem listkową ściernicę na wiertarce.

 

Tym bardziej nie pasuje do zwykłych obudów - nie wiem, czy to ta sama średnica co w HiFi, ale też trzeba szlifować. Właśnie się zaopatrzyłem w jakieś kamienie do szlifowania i będę poprawiał, bo na razie zrobiłem rzeźbę "czym popadnie" ;)


EDIT: Znalazłem właśnie ciekawą rozpiskę o nagłośnieniach w BMW: https://translate.google.pl/translate?sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.drive2.ru%2Fc%2F514473861215945093%2F


EDIT2: I jeszcze ciekawy artykuł o poprawianiu dźwięku w BMW: https://translate.google.pl/translate?hl=&sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.drive2.ru%2Fb%2F516828465366827333%2F&sandbox=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam


W Swoim F31 mam seryjne naglosnienie. Chcialbym je wynienic bo ani tu dynamiki glebi tylko puszka . W x6 mam jakis zestaw hi fi oryginalny z bmw i tam wszystko cyka jak.nalezy ale wracajac do f31.. z tego co zauwazylem zadnego subwofera to tam.nie ma.


I tersz tak czy jest zestaw plug & play aby wymienic wzmacniwcz z gornej polki oraz. Glosniki ewmetualnie cos doposazyc w jakis subwofer . Pomijam kodowanie bo.tez "slyszalem" ze w mwnu odrazu mi sie zmini co do ustawiania parametrow muzuki .


Czy wyminic.same.glosniki

NIE.musza byc oryginalne jesli byly by lepsze . Chcociaz wydaje mi sie ze wzmacniacz gra tu duza role.


W kazdtm badz razie jaka.opcje wybrac aby gralo porzadnie albo lepien niz z fabryki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanko w temacie budżetowej opcji upgrade'u podstawowej wersji wersji audio.

W podobnej cenie do tego Puzu + kable , można kupić Match pp 41dsp, także PnP za 199€ już z uprzężą. Puzu trochę mocniejsze, a Match to uznana marka, ale niektórzy piszą, że może być za słabe. Mam w przednich drzwiach i pod siedzeniami głośniki Mach ms-4x.2 i UP W8BMW-S. Puzu lub ten 41dps da rade ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem propozycję modyfikacji podstawowego audio. Miało być budżetowo, więc cena identyczna jak Audio System X200BMW+EVO R110.4 + Kable. Tuner mówi, że ta konfiguracja będzie lepsza. Czy można mu wierzyć? Ktoś ma jakieś doświadczenie? Ja niestety nie słyszałem żadnego z tych zestawów. Niestety podstawa, którą posiadam bardzo mnie stresuje. Dużo czasu spędzam w aucie i audio jest dla mnie bardzo ważne. Słucham głównie odtwarzacza, tak jakoś mam. W nic poważnego nie zainwestuję, bo samochód nie jest tego warty. Czy dużą stratą by było gdybym zrezygnował z suba lub głośników z tyłu? Audio System tego nie ma. Bardzo proszę o opinie.


1. Głośniki przód MS42C BMW MATCH PLUS + W8BMW-D MATCH

2. głośniki tył MS4X-BMW.1

3. subwoofer SWE815 ALPINE,-

4. wzmacniacz XM-S400D SONY + przejściówka BMW/ISO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od PP41dsp -nawet takie coś kupiłem :), po czym się pozbyłem :)

Jest to sprzęt tylko i wyłącznie przygotowany pod oryginalny setup auta.

Masz na sztywno zaprogramowane ustawienia pod dane auto i dane nagłośnienie.

Match w tym modelu zasila 4 oryginalne wyjścia, jeśli chcemy podłączyć suba to musimy dołożyć przystawkę.

Match to super sprawa ale nie w tym nieprodukowanym badziewiu (pp41dsp).

Match z parametrami puzu czy innego chińczyka kosztuje ok. 3 tyś.

Jeśli zamierzasz konfigurować samemu nagłośnienie to nigdy nie kupuj ww. modelu, jak również modeli Matcha z zainstalowanymi już ustawieniami innych marek.


Puzu, czy inne marki mają już gotowe okablowanie pod daną markę.

Ja zasilam drzwi ze wzmacniacza w dsp.

Subwoofer zasilam zewnętrznym wzmacniaczem, który jest podłączony pod dsp.


Muzykę słucham głównie przez bluetooth w dsp - jest lepszej jakości niż oryginał w combox.

Co ciekawego urządzenie pięknie się przełącza między źródłami źródłami audio itd.


Wzmacniacz w dsp nie nadaje się do napędzania subwoofera.

Pisałem wcześniej że kostki pod fotelami zostały przerobione aby odseparować subwoofer od drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem propozycję modyfikacji podstawowego audio. Miało być budżetowo, więc cena identyczna jak Audio System X200BMW+EVO R110.4 + Kable. Tuner mówi, że ta konfiguracja będzie lepsza. Czy można mu wierzyć? Ktoś ma jakieś doświadczenie? Ja niestety nie słyszałem żadnego z tych zestawów. Niestety podstawa, którą posiadam bardzo mnie stresuje. Dużo czasu spędzam w aucie i audio jest dla mnie bardzo ważne. Słucham głównie odtwarzacza, tak jakoś mam. W nic poważnego nie zainwestuję, bo samochód nie jest tego warty. Czy dużą stratą by było gdybym zrezygnował z suba lub głośników z tyłu? Audio System tego nie ma. Bardzo proszę o opinie.


1. Głośniki przód MS42C BMW MATCH PLUS + W8BMW-D MATCH

2. głośniki tył MS4X-BMW.1

3. subwoofer SWE815 ALPINE,-

4. wzmacniacz XM-S400D SONY + przejściówka BMW/ISO

 

Nie inwestuj w głośniki z tylnych drzwi.

Ja przedobrzyłem i muszę je bardzo przycinać, bo wydaje mi się że grają zdecydowanie lepiej niż przednie, a przód ma lepiej grać. (scena ma być z przodu).

Zostaw tył dla parktronika.


Jeśli nie zależy Tobie na miejscu w bagażniku, to montuj skrzynie, ale jeśli chcesz mieć soczysty głęboki bas to musisz dużo dopłacić.

A jeszcze jedno, jeśli myślicie, że przekodujecie sobie stereo na hifi, i efekt powali na kolana to będziecie zawiedzeni.

Efekt jest dopiero po montażu dsp, ale tu dochodzi dużo pracy przy konfiguracji widma, scen, pogłosów, ja do dziś twierdze, że mam źle ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem propozycję modyfikacji podstawowego audio. Miało być budżetowo, więc cena identyczna jak Audio System X200BMW+EVO R110.4 + Kable. Tuner mówi, że ta konfiguracja będzie lepsza. Czy można mu wierzyć? Ktoś ma jakieś doświadczenie? Ja niestety nie słyszałem żadnego z tych zestawów. Niestety podstawa, którą posiadam bardzo mnie stresuje. Dużo czasu spędzam w aucie i audio jest dla mnie bardzo ważne. Słucham głównie odtwarzacza, tak jakoś mam. W nic poważnego nie zainwestuję, bo samochód nie jest tego warty. Czy dużą stratą by było gdybym zrezygnował z suba lub głośników z tyłu? Audio System tego nie ma. Bardzo proszę o opinie.


1. Głośniki przód MS42C BMW MATCH PLUS + W8BMW-D MATCH

2. głośniki tył MS4X-BMW.1

3. subwoofer SWE815 ALPINE,-

4. wzmacniacz XM-S400D SONY + przejściówka BMW/ISO

 

Nie inwestuj w głośniki z tylnych drzwi.

Ja przedobrzyłem i muszę je bardzo przycinać, bo wydaje mi się że grają zdecydowanie lepiej niż przednie, a przód ma lepiej grać. (scena ma być z przodu).

Zostaw tył dla parktronika.


Jeśli nie zależy Tobie na miejscu w bagażniku, to montuj skrzynie, ale jeśli chcesz mieć soczysty głęboki bas to musisz dużo dopłacić.

A jeszcze jedno, jeśli myślicie, że przekodujecie sobie stereo na hifi, i efekt powali na kolana to będziecie zawiedzeni.

Efekt jest dopiero po montażu dsp, ale tu dochodzi dużo pracy przy konfiguracji widma, scen, pogłosów, ja do dziś twierdze, że mam źle ustawione.

 

No właśnie. W piątek wyraziłem swoje wątpliwości i otrzymałem inną propozycję:

1. Głośniki przód MS42C BMW MATCH + MW8BMW-D MATCH

2. Wzmacniacz z procesorem M5DSP Mk2 + kostki BMW


Lista krótsza, cena nieco wyższa. Czy to prawda, że wyciszenie drzwi w takiej konfiguracji nie ma większego sensu? Mi się zawsze wydawało, że to podstawa.

Umówiłem się na montaż na 2.09. Mogę jeszcze coś zmienić. Proszę o uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, ja używam esys do kodowania.

Niby, jak się przekoduje na hifi, sygnał po wysokiej zapodany jest w pełnym paśmie.

Nie jest krojony pod "midy" seryjne w stereo.

Jak przekodujesz na hifi, a zostawisz seryjne głośniki, to zobaczysz jaka kupa popłynie z głośników.


Ja w całej zabawie napotkałem na jedną dużą przeszkodę, zatem jakość dźwięku puszczona z bluetooth, czy radia, a jakość bluetooth puszczona bezpośrednio z telefonu na DSP jest nieporównywalna.

Nie mogę ustawić tak aby jakość źródła radia fabrycznego (hi input) była porównywalna z jakością tego z bluetooth dsp.

A zatem mam oddzielne zapamiętane ustawienia dla radia fabrycznego, oraz dsp.

Jest to męczące i z tego powodu słucham głównie z DSP, pomijając radio.

Fajne zaś jest to, że telefon łączy się z dwoma urządzeniami bluetooth i mogę zmieniać utwory z kierownicy, mimo, że dźwięk puszczony jest bezpośrednio na dsp.


Reasumując, jeśli zależy Tobie na dźwięku, to nie licz na cuda streamując muzę na comboxa z pojazdu, jeśli nie masz dsp z bluetooth, to pomyśl nad bezstratnym, albo mało stratnym odbiorniku bluetooth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.