Skocz do zawartości

BMW seria F - montaż OEM kamery do CIC / NBT


luk_byd

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Dzień dobry,


Nie wiem dlaczego to piszę, skoro jest oficjalny dokument BMW dotyczący doposażenia o kamery 360/kamerę cofania ale...


Do montażu kamery potrzebujemy:


Kamerę z przyciskiem w klapę

Moduł kamery (można kupić rear view lub kompletny top/side/rear view)

Zestaw okablowania z ASO (koszt dla mnie 190zł) - nr 61122154696


Zestaw okablowania zawiera przeowdy z terminalami na końcu, dzięki czemu wystarczy zrobić 'pyk' w kosteczkę i już jest. jedynie sygnały CAN wymagają lutowania/zaciśnięcia - złączkami, które również są w zestawie. Bardzo fajny zestaw.


Ja montowałem w F11 08/2010 r.


Posiadałem HiFi, które zmieniłem na Top-HiFi więc zostały mi w bagażniku dwa luźne przeowody CAN, które służyły do komunikacji ze wzmacniaczem. Później BMW od tego odeszło, więc zawsze można wziąć sygnał CAN L i CAN H z modułu COMBOX, który jest obok.

W obu przypadkach są to kabelki żółto-czerwony (CAN_H) i żółto-brązowy (CAN_L). W Combox jest to pin 5 i 6 odpowiednio.


Kolejnym krokiem jest podłączenie zasilania i masy. Do masy jest oczko, można podłączyć się do punktu masowego pod tylną lampą np.

Zasilanie zgodnie ze sztuką powinno być pociągnięte do kostki Z2*10B na pin 2

Tutaj schemat:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/CIGfSrh1


Zostaje nam do podłączenia sygnał FBAS (czyli composite). Trzy piny.

Zółty, biały i ekran.


dla NBT jest to:

21,24,23 odpowiednio


dla CIC jest to: (na przykład)

18,28,27


Następnym krokiem jest dodanie parametru 3AG w FA za pomocą e-SYS i przekodowanie modułu PDC, HU_CIC lub HU_NBT oraz TSRVC.

Ja tak nie robiłem, robiłem ręcznie, gdyż nie chciałem stracić kodowań.

Przy podłączeniu na te piny funkcje odpowiedzialne za rear view camera w CIC dajemy na werte_21, zaś w NBT na werte_41.

Jest możliwość podania/wykorzystania innych złącz FBAS jesli macie NightVision lub TV, bądź inne źródło obrazu.


Generalnie mozna zakodować sobie TV, ustawić wejście na innych pinach i coś nie OEMowego podłaczyć przez composite i będziemy mieli obraz/telewizje, albo nawet screen mirroring z telefonu na ekran nawigacji przez funkcje 'tv'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Zasłużeni forumowicze
Dzień dobry,


Nie wiem dlaczego to piszę, skoro jest oficjalny dokument BMW dotyczący doposażenia o kamery 360/kamerę cofania ale..............

 

Ten dokument można z pod jakiegoś adresu pobrać ?

 

Nie mam tego linku zapisanego bo nie potrzebuje,

ale poświęciłem 15 sekund czasu by wpisać w google:

https://f30.bimmerpost.com/forums/attachment.php?attachmentid=1230655&d=1434827579


I wiesz co.

Wklejam nie sprawdzajac nawet co to jest, bo mysle ze to jest wlasnie to.


Trafiłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.