Skocz do zawartości

E90 Światła do jazdy dziennej krok po kroku


dlmail

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem napisać ten DIY, ponieważ zajęło mi to dużo czasu i pomimo, że jest sporo informacji na ten temat, nigdzie nie znalazłem gotowej receptury jak to zrobić od początku do końca. Poniższa instrukcja to efekt wielu godzin przeglądania forów internetowych i eksperymentów.

 

Poniższa instrukcja zawiera następujące informacje:

Instalacja NCS Expert

Konfiguracja NCS Expert

Opis kodowania świateł do jazdy dziennej

 

Pamiętaj że wszystko co robisz robisz na własną odpowiedzialność.

 

 

 

Instalacja NCS Expert

 

Instalujemy sterownik do naszego kabla i sprawdzamy na którym porcie działa

Ściągamy i instalujemy Standard_Tools_Setup_2.11.0 podczas instalacji wybieramy ten sam port na którym działa nasz interfejs.

Ściągamy SP-daten-E89_v49 i wypakowujemy

 

Następnie kopiujemy z:

 

SP-daten-e89\ecu\ do c:\ediabas\ecu

 

SP-daten-e89\sgdat\ do c:\ncsexpert\sgdat

 

SP-daten-e89\daten\ do c:\ncsexpert\daten\e89 (katalog utworzyc)

 

SP-daten-e89\daten\ do c:\ncsexpert\daten\

 

Konfiguracja NCS Expert

 

1.Odpalamy NCS Expert

2.File-load profile - Expertenmodus - OK

3.File - edit profil - wpisujemy: repxet - ok

4.Car-,Keymemory

5.Zaznaczamy: car-keymemory activ , kernel function, trace individualizable FSW-/PSW - OK

6.FSW/PSW

7. Zaznaczamy FSW-/PSW-Trace iFSW-/PSW-Manipulate with FSW_PSW.MAN - OK

8. consistence chceck

9. OK

10. OK

11. File - Save Profil

12. File - Exit

 

Kodowanie świateł

 

1. Włączamy zapłon (przycisk start bez sprzęgła) - podłączamy się do auta

2. Odpalamy NCS Expert

3. File-load profile - Expertenmodus - OK

4. VIN/ZCS/FA

5. ZCS/FA f. ECU

6. Wybieramy E89 - OK

7. CAS - OK

8. Back

9. Program ECU

10. Wybieramy NFRM - OK

11. change Job

12. Codirendaten lessen - ok

13. execute job

14. jak skończy przechodzimy do katalogu c:\ncsexpert\work

15. kopiujemy plik FSW_PSW.TRC na pulpit oraz na wszelki wypadek w jakieś bezpieczne miejsce jako kopia zapasowa

16. plik FSW_PSW.TRC z pulpitu otwieramy za pomocą notatnika i zmieniamy w nim następujące wpisy:

VERHALTEN_DRL_TFL

drl_h

 

PWM_FL_FKT_DRL

wert_02

 

TAGFAHRLICHT_ECE_1

aktiv

 

17. Plik- zapisz jako

18. W pole nazwa wpisujemy FSW_PSW.MAN - ok

19. Kopiujemy plik FSW_PSW.MAN do katalogu c:\ncsexpert\work

20. Wracamy do NCS Expert

21. change Job

22. sg codiren - ok

23. execute job

24. jak skończy to back to main

25. file - exit

26. rozłączamy i sprawdzamy czy działa

 

Jeśli may iDrive możemy jeszcze dodać do menu opcję włączania i wyłączania świateł do jazdy dziennej, w tym celu powtarzamy kroki od 1-26 z tym że w pkt 10 wybieramy moduł CAPPL a w pkt 16 ustawiamy wartość:

DAY_RUN_LIGHT_CCC

aktiv

 

Powodzenia :)

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 158
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

witam

powiedz mi co rozumiesz przez pojęcie "śwtatłą dzienne"?? xenony?

w e91 mam w komputerze opcje światła dzienne, ale odnosi się to do normalnych lamp 24/7

 

w e39 miałem ustawione jako drl "długie" tzn 20% ich mocy, przy funkcji Automat, wiadomo jak się ściemniło przechodziło na xenony i ringi

 

pozdro

paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez światła dzienne mam na myśli opcje świecenia świateł długich ze zmniejszona mocą podczas dobrej pogody (nie świecą się wówczas światła tylne, jak również deska rozdzielcza nie jest podświetlona), gdy robi się ciemno lub pogoda się psuje zapalają się standardowe światła mijania i podświetlenie deski rozdzielczej. Oczywiście jeśli mamy automat do świateł (pozycja A na włączniku) w przeciwnym razie sami musimy przełączać między dziennymi a mijania. Rodzaj świateł jakie mamy zwykłe czy ksenony nie ma znaczenia.

Jeśli mamy idrive to wówczas opcja drl działa tak że przy włączonej mamy światła dzienne w ciągu dnia i mijania po zmroku (zamiast mijania 24/7), przy wyłączonej standardowo zapalają się mijania po zmroku. Dzięki czemu nareszcie jest jakiś pożytek z automatu do świateł.

Mam nadzieję że teraz wszystko jasne.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Po przestudiowaniu instrukcji nasunęło mi się kilka wątpliwości, o których rozstrzygnięcie chciałbym poprosić autora:

1.Co do kopiowania: foldery ecu sgdat daten należy skopiować tzn, że zamieniamy istniejące na nowe, wklejane, bo "stare" już tam są?;

2. W posiadanym przez mnie programie ncsexpert jest już katalog \e89, nie muszę go tworzyć - czy zamienić go na nowy?

3. Po co należy ściągać Standard Tools Setup 2.11.0? W dalszym ciągu instrukcji nigdzie on nie występuje!

4. Po zakończeniu kodowania (miejmy nadzieję, że pomyślnym) mamy w komputerze zmieniony podmianami z SP-Daten program NCS Expert.Czy trzeba go przywrócić do poprzedniego stanu, czy można pozostawić, bo nadaje się do dalszego użytkowania?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Opisany przeze mnie sposób instalacji, odnosi się do osób które wykonują to od samego początku tzn. nie posiadają zainstalowanego ncs experta. Jeśli masz już zainstalowany ncs expert i łączy ci się on z samochodem to pomiń instalacje.

2. j/w

3. Standard tools to po prostu czyste (bez skryptów do danego modelu) wersje inpy i ncs-a, do których należy dograć pasujące do nich wersje spdaten. Jeśli wersje nie będą pasować otrzymasz błędy.

4. Po zainstalowaniu wg instrukcji posiadasz działającego ncs-a w wersji dla e90 (jak dograsz inne spdaten to tez dla innych modeli). I tak ma zostać.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jak wygląda kodowanie świateł DRL w przypadku modułu FRM ?

Mam auto e91 z 2006 roku i nie mogę znaleźć podanych komend do zakodowania w tym module ...

 

NCS widzi tylko moduł FRM , NFRM się nie wyświetla :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

trudno mi się wypowiedzieć, bo nie jestem specjalistą. Tak jak pisałem wszystko co zrobiłem to efekt szukania info w sieci i wielu prób i błędów. Rozumiem ze odczytałeś plik konfiguracyjny FRM i nie ma w nim kluczy VERHALTEN_DRL_TFL, PWM_FL_FKT_DRL i TAGFAHRLICHT_ECE_1? W takim razie musisz poszukać gdzieś na necie jak zrobić to dla FRM1. Zasada kodowania pozostaje ta sama musisz tylko gdzieś poszukać jakie klucze zmienić i jakie wartości ustawić.

 

EDIT:

Poszperałem trochę na mecie i znalazłem ze w form należy ustawić:

DRL_V_GEDDIMT

aktiv

 

DRL_VERT_DIMMUNG

wert_02

 

Sprawdź czy zadziała i daj znać. Jakby nie zadziałało to wgrasz oryginalny plik. Pamiętaj tylko że testy należy przeprowadzić w słoneczny dzień.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech sobie mrugają. W każdym nowym samochodzie jak masz światła do jazdy dziennej to tył się nie świeci, bo wg przepisów nie ma takiej potrzeby. Zresztą odkąd jeżdżę na dziennych jeszcze nikt nie zwrócił mi na to uwagi.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

trudno mi się wypowiedzieć, bo nie jestem specjalistą. Tak jak pisałem wszystko co zrobiłem to efekt szukania info w sieci i wielu prób i błędów. Rozumiem ze odczytałeś plik konfiguracyjny FRM i nie ma w nim kluczy VERHALTEN_DRL_TFL, PWM_FL_FKT_DRL i TAGFAHRLICHT_ECE_1? W takim razie musisz poszukać gdzieś na necie jak zrobić to dla FRM1. Zasada kodowania pozostaje ta sama musisz tylko gdzieś poszukać jakie klucze zmienić i jakie wartości ustawić.

 

EDIT:

Poszperałem trochę na mecie i znalazłem ze w form należy ustawić:

DRL_V_GEDDIMT

aktiv

 

DRL_VERT_DIMMUNG

wert_02

 

Sprawdź czy zadziała i daj znać. Jakby nie zadziałało to wgrasz oryginalny plik. Pamiętaj tylko że testy należy przeprowadzić w słoneczny dzień.

 

Dzięki, już DRL ogarnięte. Problemem był brak pustego pliku FSW_PSW.MAN :)

Udalo mi się zakodować też składanie lusterek, MP3 czy nawet widok mapy 2D w navi business pre-lci.

 

Dzięki za pomoc,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chce zaprogramowac welcome lights, dochodze do punktu 8. Back i wtedy w katalogu work pojawia sie plik trc całego auta, w tym pliku jest ustawienie

 

WL_SL_1 nicht_aktiv

 

ale pozniej jak robie odczyt danych z to w żadnym module nie moge znalezc togo ustawienia.

Co robić?

Trzeba zakodować całe auto przez "Code Car"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, idziesz dalej wg instrukcji i w punkcie 10 wybierasz moduł który będziesz kodować i wtedy po wykonaniu punktu 13 pojawi ci się plik z danymi tylko tego modułu wtedy zmieniasz co chcesz i dalej wg instrukcji.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym że w żadnym module nie mogę znaleźc tego ustawienia WL_SL_1 nicht_aktiv.

 

 

To ustawienie jest widze tylko w pliku fsw_tsw.trc który jest tworzony w katalogu Work w punkcie "8. Back".

Co to wogóle jest za plik? Jakieś defaultowe ustawienia? Zajmuje on ok 200kb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę jest to plik ze wszystkimi ustawieniami jest on zczytywany zaraz po połączeniu. Na logikę ustawienie ktorego szukasz powinno być w module NFRM. Jak jutro znajdę trochę czasu to sprawdzę.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz oryginalny plik bez zmian to przekoduj moduł który zmieniałeś tym plikiem i jeśli faktycznie coś namieszałeś powinno wrócić do normy.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Albert Einstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja przeorałem całe auto bo dałem "code car" i żadnego pliku nie mam. Cuda się działy bo nawet podochodziły nowe wpisy do w tych plikach asw.trc. Myślę że to przez to że miałem nie dawno update softu całego auta.

 

Jak mówi staropolskie przysłowie "jak nie spier*olisz to sie nie nauczysz"...

 

a i jeszcze musiałem robić ncs'em 4.0.1 bo mi połowy modułów nie wykrywało (z pakietu bmw standard tools 2.12)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Wielkie dzieki za instrukcje! Swiatelka zadkodowane bez zadnego problemu. Mam tylko jeszcze tate pytanie;

Jak mam dodac wlaczanie i wylaczanie drl przyciskami w aucie? W pierwszym poscie jest tylko jak to dodac do iDrive a ja nie posiadam...

Napewno jakos mozna bo mam to nawet w instrukcji auta, w ustawieniach pomiedzy ''headlight courtesy delay'' a ''triple turn signal''

Dzieki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje autorowi wątku za ten DIY - naprawdę pomocne.

 

Mam jedno pytanie odnośnie punktu 7 kodowania świateł. Po tym wyskakuje mi błąd , że brak pliku FSW_PSW.man w pliku WORK.

Sprawdzam plik WORK i w nim mam tylko FSW_PSW.trc .

 

I teraz moje pytanie :

Czy punkt Konfiguracja NCS Expert trzeba robić na aucie ( z wpiętym kablem ) ? Ja robiłem w domu bez auta - może to spowodowało , że nie ma tego pliku .

Czy może coś innego ?

 

 

 

Acha no i czy da się włączyć te światła dzienne na 40% drogowych plus ringi ? czy albo to albo to .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.