Skocz do zawartości

E9X dołożenie lusterka wewnętrzengo fotochrom


yaz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Witam,

ostatnio dokładałem u siebie w e90 (po lifcie) lusterko fotochrom wewnętrzne. Oryginalnie miałem zwykłe lusterko bez pociągniętej wiązki do uruchomienia fotochromu, także mniej optymistyczna wersja, ale do zrobienia.

Niestety strona www, z której korzystałem nie wyświetla się już.

TUTAJ fotorelacja jak dostać się do lusterka i jego podłączenia.

Ja nie kupowałem zestawu naprawczego 61120434330, którego koszt wynosi około 90pln, a składa się głównie z 4 lub 5 przewodów i wtyczki.

Zamiast tego kupiłem ZŁĄCZE 2x6PIN. Pozbyłem się dwóch PINów, tak aby otrzymać złącze 2x5PIN (tyle pinów ma kostka w lusterku fotochrom). Nie wszystkie piny w złączu/kostce są potrzebne, ale o tym później.

W złączu/kostce z zarobionymi przewodami przedłużyłem przewody. Dorobiłem około 15cm przewodu do każdego potrzebnego pinu. Końcówki przewodów wchodzące do kostki z instalacji auta zarobiłem TAKIMI pinami.

Przed przystąpieniem do prac zalecam odłączyć akumulator.

1. Zdejmujemy obudowę lusterka z szyby - osłona w moim przypadku osłania mocowanie lusterka, czujnik zaparowania i zmierzchu. Osłonę trzeba delikatnie rozdzielić i mamy jej dwie połówki w ręku.

2. Wyjmujemy FZD/lampkę przy lusterku, element A14286

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic583/v2013022211080326037512.jpg.

Lampka od strony szyby przedniej ma dwie metalowe, sprężynujące wsuwki. Należy je nacisnąć w kierunku tyłu auta. Całość powinna się wysunąć bez większych przeszkód.

3. Z lampki interesuje nas wtyczka X14288, a powinna wyglądać tak

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic718/v2013022211080568533559.jpg.

Należy wysunąć szarą kostkę z tej wtyczki.

4. Kolejnym krokiem jest podłączenie kostki lusterka z wyjętą w punkcie 3 kostką z instalacji auta. Należy wcześniej przeciągnąć przewody przez gumową tulejkę "łącząca" podsufitkę i lusterko, tak aby przewody były estetycznie zamaskowane i przede wszystkim osłona lusterka mogła zostać ładnie zamknięta. Kostka wchodząca do lusterka ma taki schemat

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic174/v2013022211080583039021.jpg

i nim będę się posługiwał na potrzeby tej instrukcji.

5. Łączymy następujące PINy zgodnie ze poniższym schematem, kostka w lusterku --> kostka w instalacji auta:

- PIN nr1 --> PIN nr14

- PIN nr3 --> PIN nr20

- PIN nr4 --> PIN nr15

- PIN nr5 --> PIN nr16

ostatni, PIN nr10 - uziemienie fabrycznie poprowadzone jest aż do miejsca przy pedałach we wnęce na nogi kierowcy. Z oczywistych względów nie robiłem tego. Za punkt uziemienia wybrałem wtyczkę w FZD znajdującą się tuż obok wtyczki wyjętej w punkcie3. Jest to wtyczka X14287 i ma taki kształt.

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic966/v2013022211080489766327.jpg

U mnie był tam tylko jeden przewód, w PINie1, brązowy - uziemienie.

- PIN nr10 --> PIN nr1 we wtyczce

Praca z podłączaniem zakończona.

Składamy wszystko w odwrotnej kolejności, podłączamy aku i lusterko fotochromatyczne działa. Nie trzeba nic kodować.

Całe podłączenie wykonałem sam. Koszt około 3pln (przewody, konektory), lusterko ca. 50pln.

Pamiętajcie tylko, że dłubanie w waszych autach = wasza odpowiedzialność.

Za jakiś czas dorzucę instrukcję jak zmienić tylną lampkę na suficie na taką z własnymi przyciskami. Ja mam u siebie na razie taką, która włącza się razem z przednią lampką i mnie to już deko mierzi. Zlinkuje te dwa tematy jak drugi będzie gotowy. Oczywiście drugi temat będzie ze zdjęciami co i jak. Teraz wszystko było już na jednej stronie www, ale stronę wcięło, a ja nie robiłem żadnych zdjęć.

UPDATE:

Namiastka instrukcji DIY dołożenia lampki tylnej z przyciskami do poczytania TUTAJ.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

Właśnie przyszłomi lusterko fotochromatyczne do e90 (w poprzednim bez foto ułamała siė blaszka utrzymująca lusterko w konkretnej pozycji). Zabrałem się do przejrzenia tego co mam u siebie w aucie i oczywiście wiązki niet. Ale większe zaskoczenie że po zdjęciu osłońy lampki nie znalazłem tylu wtyków co ty a zaledwie to co na zdjęciu. Masz jakieś sugestie gdzie co podłączyć? Lub jakikolwiek kierunek który można obrać aby lusterko jednak działało jak należy.

https://www.dropbox.com/s/ycmwda02dco0gko/Zdj%C4%99cie%2024.03.2014%2C%2013%2013%2028.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jeżeli dobrze widzę na zdjęciu, to masz auto bez FZD i w takim przypadku nie da rady się wpiąć w tę lampkę, ponieważ nie ma tam sygnałów sterujących pracą fotochromu.

Przewody u Ciebie w lampce:

- pin1 (czerwono-niebieski) - sygnał z Footwell module z pinu 35 wtyczki X14260, zasilanie dla lampki przedniej i tylnej

- pin2 (szaro-czerwony) - zasilanie pomarańczowej diody w lampce

- pin3 (brązowo -żółty) - sygnał z Footwell module z pinu 27 wtyczki X14261

- pin4 (brązowy) - uziemienie lampki przedniej i tylnej

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
  • Zasłużeni forumowicze
Witam ja przy swoim bmw e90 mam zwykle lusterko bez żadnych czujników mam drogie co są czujniki zmierzchu deszcze fotochrom wiecie jak to podłączyć ???

Zgodnie z powyższymi schematami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie chcę zakładać nowego tematu - kwestia montażu jest mi znana.

Natomiast czy mogę dokonać takiej konwersji jeżeli mam lusterko z nosem klauna i alarmem, ale bez kompasu, czujnika deszczu, zmierzchu i szyberdachu. Moje centrum w podsufitce to jedynie 3 przyciski od światełek, mam już zamówioną wiązkę, ale z zamówienia mogę zrezygnować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie chcę zakładać nowego tematu - kwestia montażu jest mi znana.

Natomiast czy mogę dokonać takiej konwersji jeżeli mam lusterko z nosem klauna i alarmem, ale bez kompasu, czujnika deszczu, zmierzchu i szyberdachu. Moje centrum w podsufitce to jedynie 3 przyciski od światełek, mam już zamówioną wiązkę, ale z zamówienia mogę zrezygnować.

Pozdrawiam

Jeśli nie chcesz zrobić tego po 'bożemu' to dla lusterka fotosromatycznego wystarczy + i -.

Teoretycznie jest jeszcze sterowanie lusterka na wstecznym, ale...

Jeśli nie masz FZD to po prostu po 'bożemu' się gdzieś dalej kable ciągnie, chyba do JBBF ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
...edit


dla tych którzy posiadają tzw nos klauna :

Napięcie ok 4,6V


PIN 8 Dioda led Alarmu +

PIN 9 Dioda led Alarmu -


Pozdrawiam


Witam. Rozumiem, że są to numery pinów na lusterku, rozumiem też, że muszę je podłączyć pod wtyczkę auta żeby dioda tzw. nos klauna działał. Pytanie pod które piny w wtyczce auta mam się wpiąć? Domyślam się że chodzi o tą wtyczkę: X14288.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Wg schematu pin 19.

Ja mam osobny imobilizer od którego doprowadziłem zasilanie diody więc to połączenie pominąlem

Pozdr

Czyli do pinu 19 z wtyczki X14288 mam podłączyć pin 8 z lusterka, czyli +. Pin 9 z lusterka muszę podłączyć pod masę, czyli np. Tam gdzie podłączony jest pin 10 z lusterka? Lusterko podłączyłem dzisiaj i działa fotochrom, została mi tylko dioda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

@dolceta


Też szukałem, ale ostatecznie zamówiłem lusterko z oryginalną wiązką, w sumie 50pln całość, trzeba tylko uprzedzić "demonterów" żeby ją wyjęli,

a nie cięli. Ja zakupiłem całą nienaruszoną razem z tym gumowym peszlem, wtyczką od strony lusterka i wtyczką od strony lampki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam chciałbym odświeżyć kotleta... Mam problem z E87 po zakupie brak centralnego i fotochromu. Widać coś było przy w tyczce lusterka madrowane. Co do fotochromu podpiołem się ja kolega w temacie ładnie opisał i uruchomiła się diodą centralnego, natomiast fotochrom za Chiny nie działa. Mam drugie lustro na podmianke i też nic. Pytanie do obeznany czy problem może być w lampce że nie daje sygnału???

Drugie pytanie czy na pinach 1-5 mają być jakieś napięcia? Jak tak to jakie i kiedy może ktoś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.