Skocz do zawartości

[E90] Samoczynnie przestawiające się lusterko elektryczne


zetro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako że znalazłem na tym forum sporo ciekawych artykułów, postanowiłem podzielić się "wiedzą" z rzeszą użytkowników BMW.

Niniejszy, pierwszy (z uwagi na awaryjność naszych ukochanych wozów, pewnie nie ostatni) , odcinek poświęcony jest elektrycznym lusterkom.

 

Posiadam E90, 318d, 122KM, 2007r.

Wóz wyposażony jest w elektrycznie ustawiane oraz składane lusterka.

 

Mój problem polegał na samoczynnym przestawianiu się lewego lusterka podczas otwierania centralnego zamka z pilota.

Opisałem to tutaj : viewtopic.php?f=70&t=175899

Musiałem za każdym razem regulować położenie lustra przed włączeniem się do ruchu.

Spowodowane jest to błędnym odczytem położenia lustra przez komputer, podczas sprawdzania stanu podzespołów.

Położenie lustra odczytywane jest na podstawie rezystancji, osobno dla każdej osi, którą podaje sterownik silnika w lusterku.

Błędny odczyt wynika z zaśniedzienia styków pomiędzy sterownikiem silnika a samym silnikiem, a całość znajduje się w obudowie lusterka.

 

Poniżej przedstawię fotorelację z operacji "naprawy samoczynnie opadającego lewego lusterka".

Jednocześnie chciałbym podziękować użytkownikom :

- adobry

-juchas84

za naprowadzenie mnie na winowajcę, tego jakże irytującego, zaniedbania (o czym później) inżynierów BMW.

 

Nie polecam się śpieszyć z rozbieraniem.

Nie robić nic na siłę, to nie jest Fiat 126p, tutaj wszystko jest zaprojektowane tak, aby dało się rozebrać dany element bez większych problemów.

Jeśli po przyłożeniu siły 6 latka, nic się nie dzieje, to znaczy, że robisz coś źle !

 

Pierwszym krokiem jest zdjęcie lustra.

Potrzebne będą malutkie klucze imbusowe, bądź cokolwiek mocnego, zagiętego pod kątem 90*, jednocześnie na tyle wąskiego, że wciśnie się pomiędzy lustro a obudowę.

Polecam włożyć dwa takie elementy pod lustro i odczepić dwa z czterech zaczepów, na których "wisi" lustro.

Polecam odczepiać najpierw zaczepy po lewej stronie (w przypadku lewego lusterka), ponieważ z prawej strony znajduje się złącze służące do podgrzewania i ściemniania lustra.

 

Po zdjęciu lustra, należy odczepić złącze poprzez podważenie dwóch zaczepów pod spodem wtyczki (trudny dostęp) i wysunięcie wtyczki z gniazda.

Uwaga na lustro, łatwo uszkodzić warstwę fotochromową.

Poniżej foto :

 

http://i39.tinypic.com/25jkyec.jpg

 

Kolejnym krokiem jest zdjęcie plastikowej osłony lusterka.

Polega to na podważeniu czterech zaczepów, zaznaczonych na fotografii.

Nie należy wysuwać jednego zaczepu "na raz", lecz robić to stopniowo, po trochu wysuwać każdy zaczep, aż do zdjęcia osłony.

 

http://i40.tinypic.com/23hkb5z.jpg

 

Podczas ściągania osłony, podważyć należy element dociskający karbowaną "łapkę z tarką" a nie samą łapkę.

 

Element dociskający "łapki" widać na foto poniżej (widać go dokładnie dopiero po zdjęciu osłony):

 

http://i.imgur.com/UsDHX2t.jpg

 

 

Po zdjęciu osłony należy odczepić sterownik lustra (osadzony na trzech zaczepach).

Zaczepy polecam podważać od strony zdjętego lustra, a nie od strony widocznej za fotografii.

W przeciwnym wypadku gwarantuję pourywanie zaczepów.

 

http://i41.tinypic.com/1zguxz5.jpg

 

Po odczepieniu sterownika widać jak postarali się inżynierowie BMW.

Jeśli potrafili zrobić hermetyczną wtyczkę dla instalacji ogrzewania lustra oraz jego ściemniania, to dlaczego nie dla wtyczki sterownika?

 

http://i.imgur.com/61AzqhF.jpg

http://i39.tinypic.com/35cnafs.jpg

 

Szpilki (złącze męskie) należy oczyścić, np. spirytusem.

Można przejechać żyletką (delikatnie!).

Nie polecam czyścić złącza od strony żeńskiej, bo może się to skończyć fatalnie (czyt. zakup nowego sterownika).

Polecam zabezpieczyć styki wazeliną techniczną w ilości bardzo skromnej.

 

Złożenie lusterka w odwrotnej kolejności zajmuje dosłownie 2 min.

Polecam sprawdzić czy sterowanie działa poprawnie przed złożeniem lusterka "do kupy".

 

Mam nadzieję, że moja fotorelacja komuś pomoże.

 

P.S. Po wstępnym przeszukaniu forum zagranicznych, jedynym sposobem naprawy za oceanem, jest wymiana całego lusterka ! (~700 $).

Edytowane przez zetro
Mam angielsko-jezyczny system = brak polskich znakow diakrytycznych - przepraszam :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja OK. Ale proszę nie używajcie do czyszczenia styków elektrycznych papieru ściernego lub czegoś co zostawi przypadkiem trochę korundu lub podobnego specyfiku psującego jakość połączenia ale za to przyspieszającego korozję. :nienie: Mnie tego nauczył elektryk 1/2 wieku temu :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
Witam, nie chcę zakładać nowego tematu ale mam problem z prawym lusterkiem nie działa w nim ściemnianie. Dzięki temu tematowi wiem jak je rozebrać jednak aby sprawdzić czy to jest wina czegoś innego np. chodzi mi o czujnik świateł żeby sprawdzić przyświecić i czy w końcu się ściemni. Wystarczy przyświecić latarką w lusterko wsteczne czy trzeba gdzieś w inne miejsce. Lusterko wsteczne i lewe się przyciemnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Witam.

Urosło mi sie rozebrać lusterko metoda zaprezentowana na youtubie. Podważanie trzeba zacząć od dołu obudowy lusterka. Styki - piny - popsikalem kontaktem s61 ( dwukrotnie). Nadal jest bez zmian lewe lusterko samo sie przestawia. Jutro postaram sie to przeczyścić spirytusem. Zobaczymy czy pomoże. Dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 11 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.