Skocz do zawartości

[E46] Montaż podgrzewanych lusterek


zdeniu

Rekomendowane odpowiedzi

wbrew pozorom wiele modeli nie posiada podgrzewanych lusterek, tak też było w przypadku mojego egzemplarza

postanowiłem to zmienić na podgrzewane

jak się dowiedziałem z dokumentacji serwisowej niestety dość dziwnie jest to podłączone w tej marce a mianowicie grzeją one cały czas po włączeniu zapłonu co raczej jest niezbyt trafnym rozwiązaniem

u siebie podłączyłem tak jak ma to np. Audi czyli lusterka grzeją wraz z włączeniem grzania tylnej szyby

więc zaczynamy:

 

- najpierw trzeba pociągnąć (+) z przekaźnika od grzania tylnej szyby, znajduje się on na tylnym prawym błotniku (przynajmniej w Touringu), ciągniemy przewód najlepiej po tylnym prawym słupku do dachu, dalej wzdłuż podsufitki, następnie po prawym przednim słupku pod deskę do skrzynki bezpieczników

http://img43.imageshack.us/img43/1172/bmwe46006m.th.jpg

 

- nad skrzynką z bezpiecznikami znajduje się tzw. rozgałęźnik [Grundmodul] do którego doprowadziłem zasilanie z przekaźnika i z tego miejsca rozprowadziłem (+) na oba lusterka, z tegoż również rozgałęźnika pociągnąłem masę (-) do lusterek (w rozgałęźniku są to przewody brązowe (-) )

http://img90.imageshack.us/img90/7754/bmwe46004m.th.jpg http://img7.imageshack.us/img7/1790/bmwe46007m.th.jpg

 

- dalej czyli demontaż tapicerki drzwi czy tez lusterek to już każdy znajdzie sobie w książce Sam Naprawiam

 

tak więc teraz cieszę się podgrzewaniem lusterek po włączeniu grzania tylnej szyby :8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
jak się dowiedziałem z dokumentacji serwisowej niestety dość dziwnie jest to podłączone w tej marce a mianowicie grzeją one cały czas po włączeniu zapłonu co raczej jest niezbyt trafnym rozwiązaniem

 

Nie do końca. Nieraz miałem sytuację, że lusterka zewnętrzne były zaparowane, czy zaszronione, a szyba tylna nie. Poza tym widziałem sporo leciwych już aut, w których działało to bez zarzutu przez cały czas i nie miało żadnego zauważalnego wpływu na stan luster czy samej instalacji. Inżynierowie z BMW całkiem niegłupio to sobie wykombinowali, choć założenia faktycznie mogą wydawać się nieco dziwne. W związku z tym, że realizacja takiego podłączenia, jak fabryczne jest nieco skomplikowana (dochodzi czujnik temperatury, który reguluje intensywność grzania w zależności od temperatury otoczenia) pomysł kolegi jest jak najbardziej warty zainteresowania.

Kosmetyka samochodowa, czyszczenie tapicerki

http://www.clart.pl

Dodatkowe info, zapytania, porady na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdeniu z ciekawości, bo u mnie jest fabryczne grzanie lusterek, co z matami grzewczymi? Juz szkła byly w nie wyposażone? czy dokladałes, zmieniałes szkła? Czy dodatkowe obciążenie dość dużym proądem instalacji tylnej szyby nie powoduje niedogrzania samej szyby? ( ciekawe czy bedzie odmrażac ja tak samo po modyfikacji jak i przed w temperaturach " -" ) czy obciążenie w postacie mat grzewczych lusterek nie powoduje przegrzewania przekaznika?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkłady kupowałem nowe z matami grzewczymi, u mnie były bez

co do obciążenia instalacji to raczej nie sądzę aby ucierpiała choć faktycznie mogłem przewód podłączyć bezpośrednio do przekaźnika (to jest dobra myśl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
Witam panowie czy ktoś może odświeżyć zdjęcia z poradnika lub wytłumaczyć mi kilka kwesti mianowicie gdzie znajduje się dokładnie ten przekaźnik(kombi) i z jakiego kabelka mogę zabrać plus i czy wystarczy taki kabelek przeciąć dolutować mój i zaizolować? Gdzie dokładnie doprowadzić zasilanie do tego rozgałęźnik [Grundmodul] i z jakiego przewodu zabrać plusy? wystarczy tak jak wyżej przeciąć i polutować? i później gdzie wpiąć ten + i -. Z góry przepraszam za głupie pytania ale jestem totalnie zielony :d zaczynam dopiero swoją przygodę z elektryką i uczę się :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.