• Reklama

[EXX] Wymiana lasera DVD - NAVI / CCC

czyli jak samemu naprawić swoje BMW - rady tych którzy już to zrobili.

Moderator: Kruk

[EXX] Wymiana lasera DVD - NAVI / CCC

Postprzez piecia55 » 26 Lut 2019 00:21

Witam wszystkich forumowiczów.
Nie ma nic gorszego od niedziałającej rzeczy w naszych autkach, które z reguły są dobrze wyposażone, ale też dotknięte zębem czasu. Mój staruszek ma już prawie 14 lat wiec niekiedy wymaga dopieszczenia :) Jako że mechanikiem nie jestem i niekiedy próbuje zrobić coś sam (czego później żałuję :shock: ) postanowiłem sam zając się wymiana lasera DVD CCC.

1) Sprzęt
Zanim moje zwinne rączki zabrały się do pracy przygotowałem niezbędny sprzęt:
- klucze torx o rozmiarach 5, 3 i chyba 2,
- klucze do demotażu elementów tapicerki - nie polecam robić tego śrubokętami bo demntowany jest przedni panel i każda rysa zostawi ślad w naszych serduszkach :shock:
- lutownica

2) Demontaż panela i DVD
- Demontaż listwy przedniej i nawiewów
- Pod listwą umieszczone są 2 śrubki mocowania panela klimatyzacji, osłony napędów i przycisków grzania tyłka dsc i pdc
Image

- Od strony tyłka są 3 złącza do klimatronika. Naturalnie trzeba je odpiąć
Image

- Następnie kolejne 3 kostki do przycisków dsc pdc i tych pozostałych.... :?
Image

- Teraz możemy ściągnąć panel i naszym oczom ukarze się moduł CCC navi. Niestety nie zrobiłem zdjęcia z przodu, bo lubię tyłki, ale trzyma się na 4 śrubach. Od poważania podłączony jest złączem głównym z zasilaniem i 3 innymi złączami:
Image
- Uprzedzam pytanie: Tak nie da się wyciągnąć modułu bez wbicia D w automacie :nienie: Chyba że ktoś lubi rżnięcie w aucie.... i pracę z kątówką :shock:

3) Rozkręcanie paskudztwa
Proces ten może dla wielu wydawać się skomplikowany ale dla osób, które lubią pomajsterkować, a przede wszystkim są opanowane, nie powinno to sprawić problemów :)
- Po wyciągnięciu CCC możemy pójść do domku i otworzyć piwko, lub zrobić kawę - ja wybrałem kawę bo po skończeniu chciałem sprawdzić efekty działającej navi :8). CCC położone na stole wygląda tak :
Image

- apropo rżnięcia w aucie to ja trafiłem na dziewicę - CCC miało wszystkie plomby, więc przypadł mi zaszczyt zdzierania.... naklejek :shock:
- Jeśli urządzenie jest położone w pozycji analogicznej do zamontowanego CCC w aucie to na samej górze jest moduł napędu CD a pod nim DVD. Najpierw ściągamy panel przedni - 2 śróbki + 1 taśma. Żeby dojść do DVD trzeba zdemontować napęd CD:
Image

- Złącze CD jest na tyle długie, że nie trzeba go odpinać
- Następnie DVD - trzeba odkręcić panel stabilizujący (2 małe torx) i 2x torx (mocowanie obudowy)
- Do modułu DVD przymcowana jest płytka PCBA, do której wpięte są 3 taśmy
Image

Image

- Odpinamy wszystkie i odkręcamy PCBA
- Na PCBA jest klatka faraday'a - metalowa osłonka, którą należy ściągnąć - pod puszką znajduje się taśma z lasera do złącza płytki
Image

- Odpinamy 2 taśmy od spodu i widzimy już naszego solenizanta :mrgreen:
Image

- Demontaż lasera - Siedzi na 2 prowadniczkach. Najpierw demontujemy prowadnicę z osłonką, która zamontowana jest na 1 małym torxie. Potem odkręcamy 2 śrubki od 2 prowadnic (mają takie małe podkładki stabilizujące). Podważamy delikatnie prowadniczki i zsuwamy laser - analogicznie montujemy nowy laser, uważając jednocześnie żeby nie uszkodzić soczewki bo jest skierowana w stronę odbudowy z ostrymi zakończeniami. Przy demontażu starego nie trzeba na to zwracać uwagi :mrgreen:
- Dobry i zły policjant:
Image

- Przykręcamy prowadniczki i osłonę nowego lasera. Sprawdzamy manualnie czy mechanizm działa, czy nic go nie blokuje.
- Podpinamy taśmę do płytki :
Image

Image

- Lutujemy puszkę i podpinamy złacza :
Image

- Całość składamy w odwrotnej kolejności i wkładamy do autka
Image

4) Wisienka na torcie
Po złożeniu wszystkiego do kupy sprawdzamy czy auto odpali, jeśli tak to co przestało nam działać. Potem liczymy ile zostało nam śrubek :shock: Ale najważniejsze że navi działa :8)
Image

Na końcu chwalimy się żonie, która bez słów kiwa głową i klepie nas po ramieniu - to znak że wykonaliśmy kawał dobrej roboty :shock:

pozdrawiam
PtR
Ostatnio edytowano 28 Mar 2019 23:32 przez piecia55, łącznie edytowano 1 raz
Awatar użytkownika
piecia55

Dołączenie: 03 Sty 2010 00:00
Miejscowość: ZG
Moje BMW: EX: E46 320d 2003
NOW: E61 535d 2005

Re: [EXX] Wymiana lasera DVD - NAVI / CCC

Postprzez adam0o0 » 10 Mar 2019 23:20

Super fotorelacja, sam przymierzam się do tej operacji. Podaj jak możesz typ lasera i z jakiego źródła kupowany :) :D
adam0o0
Zanim zapytasz - POSZUKAJ!

Dołączenie: 23 Lis 2010 21:05
Moje BMW: E60 LCI 528 xi 2008r.

Postprzez piecia55 » 11 Mar 2019 17:34

https://allegro.pl/oferta/laser-nawigacji-dvd-bmw-ccc-sf-hd8-e60-e70-e90-e92-7447943497
Na aliexpress jest mnóstwo tego za 30zl. Model podeślę później.
Awatar użytkownika
piecia55

Postprzez piecia55 » 12 Mar 2019 23:57

Oznaczenie lasera to SF-HD8.
Awatar użytkownika
piecia55

Postprzez adam0o0 » 01 Kwi 2019 19:48

Czy po zamontowaniu nowego lasera trzeba ściągać jakaś zworkę elektrostatyczna? Ten typ lasera posiada taka? Zakupiłem laser i taśmie ma duża kropelkę cyny czy to ta zworka do usunięcia?
adam0o0

Dołączenie: 23 Lis 2010 21:05
Moje BMW: E60 LCI 528 xi 2008r.

Postprzez piecia55 » 01 Kwi 2019 22:23

adam0o0 napisał:Czy po zamontowaniu nowego lasera trzeba ściągać jakaś zworkę elektrostatyczna? Ten typ lasera posiada taka? Zakupiłem laser i taśmie ma duża kropelkę cyny czy to ta zworka do usunięcia?

Najlepiej zobacz czy taka zworkę masz na swoim laserze jeśli tak to zrób tak samo. Ja u siebie nie miałem więc też ściągnąłem. Tylko że musiałem dokładnie zmierzyć miernikiem bo taśma była trochę zafajdana.
Awatar użytkownika
piecia55

Postprzez piter_poznan » 22 Lut 2021 18:05

Kolego a wiesz moze jak zdemontowac przedni panel w radyjku m-ask II w bmw e61 ? Oraz jaki ma symbol laser w tym radiu ?
piter_poznan

Dołączenie: 22 Lis 2015 12:58
Miejscowość: Poznań
Moje BMW: E91 320i
E87 118i

Postprzez piecia55 » 23 Lut 2021 10:18

piter_poznan napisał:Kolego a wiesz moze jak zdemontowac przedni panel w radyjku m-ask II w bmw e61 ? Oraz jaki ma symbol laser w tym radiu ?

Niestety nie wiem jaki laser tam siedzi.. Jest duża szansa że będzie ten sam ale nie mogę tego zagwarantować.
Dla pewności należałoby rozebrać i sprawdzić, albo wygooglac :)
Awatar użytkownika
piecia55

Postprzez MisMalis » 12 Cze 2022 02:58

naprawa wydaje się być ciężka, ale wystarczy po prostu skupienie i kilkadziesiąt minut :)
Serdecznie polecam stronę na której znajdziesz różne kolorowanki dla swojej pociechy.
https://pokolorujto.pl/dla-doroslych/
MisMalis

Dołączenie: 06 Maj 2022 00:25
Moje BMW: e46 320i compact

Powróć do Zrób to sam - gotowe recepty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości