Skocz do zawartości

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni BMW 520d 2016r


Daro01

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Jestem przed wymianą oleju. Rozważam dwie opcje - w tym dynamiczną. Z iloma mechanikami rozmawiam każdy wyraża swoją opinię co do technologii. ASO oferuje dynamiczną w kwocie ok. 2,5k. Pytanie do Was, ile mieliście przeleciane na skrzyni (wg info zalecana wymiana od 90-120k, w zależności od obciążenia) oraz co to jest adaptacja skrzyni po wymianie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy co nigdy oleju w skrzynce nie wymieniają. Tacy co dbają wymieniają max co 50 tys. Różnica taka że jak nie wymieniasz regularnie co ok 50 tys. to skrzynia kończy sie przy ok 200 tys. (pierwsze problemy) jak wymieniasz regularnie skrzynia dożyje 300 tys. Adaptacji po wyminie nie trzeba robić, sama sie zaadoptuje do lżejszej pracy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Są tacy co nigdy oleju w skrzynce nie wymieniają. Tacy co dbają wymieniają max co 50 tys. Różnica taka że jak nie wymieniasz regularnie co ok 50 tys. to skrzynia kończy sie przy ok 200 tys. (pierwsze problemy) jak wymieniasz regularnie skrzynia dożyje 300 tys. Adaptacji po wyminie nie trzeba robić, sama sie zaadoptuje do lżejszej pracy ;)

 

Nie ma co siać demonów.

Pokaż mi takich co lecą wymieniać olej w skrzyni co max 50kkm i to jeszcze w dodatku dynamicznie.

Podejrzewam, że będzie ciężej aniżeli ze znalezieniem dziewicy.


Do każdego rodzaju skrzyni jej producent zaleca wymianę oleju co określony interwał.

W przypadku skrzyń w np. f07 ZF zaleca wymianę co 80-120kkm, tak jak wspomniał miedri, w zależności od obciążenia, czyt. temperatury oleju w jakiej pracuje skrzynia.


W mojej ex e39 wymieniałem olej w skrzyni dwukrotnie.

Wiem, jest to inna skrzynia niż w f07, ale tak czy inaczej automat. Tu producent zaleca wymianę co 60kkm.

Podejrzewam, że przede mną nikt tam nie zaglądał, a pierwszy raz wymieniłem olej przy przebiegu ca. 250kkm, kolejny przy przebiegu około 330kkm.

Obydwie wymiany były statyczne i auto zarówno przed moją pierwszą wymianą jak i po wymianach śmigało bezproblemowo.

Olej wymieniłem również w swojej e24, również statycznie, a auto ani nie jest młode, ani nie ma mało najechane.


W f07 mam najechane 150kkm i z pewnością nikt nie zaglądał w skrzynię, żeby olej zmieniać.

Auto jeździ i problemów nie odczuwam. Mam zamiar zmienić olej, statycznie, w niedługim czasie dla świętego spokoju.


Wszystko zależy od konkretnego egzemplarza i tego jak był użytkowany.

Są również przeciwnicy wymiany dynamicznej, która może uwolnić "żużel" zalegający w kanałach, który może doprowadzić do zapchania jakiejś magistrali i śmierci skrzyni.

To jest bardziej prawdopodobne w starszych autach, pokroju e39, ale może również wydarzyć się w piłowanej 8hp.


Ja jestem zwolennikiem wymiany.

Jeżeli robią to ludzie, którzy mają pojęcie w temacie to wyjdzie to skrzyni na dobre.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale olej ma chronic przed zużyciem. Można w ogóle nie wymienić, ale jak się skrzynia wytrze zużyje to już tylko remont. Lub można wymieniać olej w miarę często (co 50 tys.) i cieszyć sie jej dobrym działaniem przez wiele lat. Ale oczywiście co kto woli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Koledzy, jakie macie doświadczenia z wymiana dynamiczna ?


@rbk, czemu nie dynamiczna ? Aso Inchape tylko dynamicznie wymienia :/

 


Bo jest droższa i nic nie daje.

Daje tyle, że masz nowy olej w całym układzie przy jednym strzale, gdzie przy statycznej wymianie wymieniasz jakieś 60% za pierwszym razem.

Jak pisałem wcześniej, niektórzy boją się dynamicznej wymiany, ponieważ, odbywa się to na zamkniętym układzie i olej podawany jest pod ciśnieniem do momentu, aż nowy całkowicie zastąpi stary.

Może się zdarzyć, że zalegający gdzieś w kanale "żużel" przemieści się pod wpływem podanego ciśnienia i zatrzyma się w bardziej newralgicznym miejscu, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni.


Wszystko zależy jednak od danego egzemplarza, jego sposobu użytkowania/stopnia zużycia, częstotliwości wymian oleju w skrzyni.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolejny mit dynamiczna wymiana zaszkodzi...

Płukanie silnika przed wymianą oleju zaszkodzi...

Opony do BMW tylko z gwiazdką...

Jak lać olej to tylko zalecany Castrol...


Szczerze mity i bajki i wszyscy znający się na rzeczy robią inaczej niż powyżej opisane i cieszą się że mają lepiej


Tylko dynamiczna wymiana oleju wymienia cały olej i jest polecana nawet przez ASO

zawsze powinno się płukać silnik przed wymiana oleju na nowy

Opony nie musza być z gwiazdką/homologowane powinny być jak najlepsze (wg testów) i spełniające parametry techniczne producenta

Bez problemu można kupić olej dużo lepszy (pełne PAO) i tańszy niż Castrol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

@mojeautomojapasja,

każdy robi jak uważa w swoim aucie i pisanie, że ci, którzy wymieniają dynamicznie to są ci, którzy znają się na rzeczy, a sugerowanie, że ci, którzy inaczej to się nie znają mija się z celem na forum.

To nie fb.

Piszesz, że nawet ASO zaleca wymianę dynamiczną.

ASO to mówi, że olej jest lifetime i temat z głowy.

TUTAJ oficjalna instrukcja ZF'a do wymiany oleju w skrzyni.


Ja zawsze powtarzam, że nie ma reguły. Wszystko zależy od stanu i sposobu dbania, w tym wypadku o skrzynię.

Na forum, nie w tym dziale co prawda, ale są przypadki wymiany dynamicznej na starszych autach.

Okazało się, że stary olej, nie wymieniany od nowości, zawierał na tyle dużo drobinek z okładzin ciernych tarczek, że skrzynia jeszcze jakoś zasprzęglała.

Po wymianie dynamicznej na 100% nowego oleju skrzynia nagle przestała zmieniać biegi i ratował ją tylko remont.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stare auto i przebieg wielu setek tysięcy kilometrów to rzeczywiście wymiana dynamiczna oleju może zaszkodzić.

Tak samo z silnikiem stare auto i przebieg wielu setek tysięcy kilometrów to płukanka może zaszkodzić.

We wszystkich innych przypadkach jest zalecana i pomaga.

Ale tak jak piszesz to są porady, wskazówki i każdy ma prawo robić jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szukam w Waw gdzie mogę wymienić dynamicznie


taka ciekawostka, ASO - 2,4k - dynamicznie, ale wcześniej muszą sprawdzić czy podejmą usługi, jak nie 400PLN i wyjeżdzasz bez wymiany ...natomiast u nich wymiana dotyczy samego oleju bez wymiany filtra ! :shock: :shock: nie wymieniają miski z filtrem. Tłumaczą, że jak odkręcą misę to olej zleci.


Nieautoryzowany ASO (wyłącznie BMW) - tylko statycznie, twierdzą, źe to mit o 60-70% skuteczności. Po rozmowie bardziej domyślam się, że chodzi o zmiejszenie ryzyka uszkodzenia.

Dynamicznej nie wykonują, koszt 2,9k z filtrem.


Ogólny zakład (specjalizacja skrzynie) - dynamiczna, 1,8k, z wymianą filtra z misą. Gość próbował wytłumaczyć (nie było szefa) że statycznie spuszczają 60% oleju, zdejmują misę, podłączają się do skrzyni i reszta dynamicznie.


czy wiecie jak odbywała się dynamiczna metoda (pytam o tych co są po wymianie) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zadzwoń do Kunca z Raszyna.

Dynamiczna pewnie coś ca. 1800pln będzie u niego kosztowała, statyczna ca. 1300pln.

Tylko wszystko zależy od stanu w jakim jest olej, ile skrzynia ma nalotu, ale to on Ci już powie co i jak i co ma sens.

Ja ostatnio sam zrobiłem statyczną wymianę w swoim gt.

Nowa miska + 8L oleju kosztowały mnie ca. 900pln (miska i olej ZF), więc można sobie mniej więcej policzyć koszty robocizny.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do Kunca z Raszyna.

Dynamiczna pewnie coś ca. 1800pln będzie u niego kosztowała, statyczna ca. 1300pln.

Tylko wszystko zależy od stanu w jakim jest olej, ile skrzynia ma nalotu, ale to on Ci już powie co i jak i co ma sens.

Ja ostatnio sam zrobiłem statyczną wymianę w swoim gt.

Nowa miska + 8L oleju kosztowały mnie ca. 900pln (miska i olej ZF), więc można sobie mniej więcej policzyć koszty robocizny.

 

A przeprowadzałeś adaptację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tak,

wyzerowałem ciśnienia jakie były w skrzyni.

Nie jest to konieczne, ale ja nie wiedziałem co się działo ze skrzynią pod względem jej obsługi, więc skasowałem adaptacje.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Zasłużeni forumowicze

Ja wymieniam zawsze (bez wzgledu na przebieg (nawet przy 280 tys km sie zdarzylo)) olej w skrzyni przy okazji rozrzadu. Wtedy zlewany jest stary z miski (wymiana miski) i jest wyciagany konwerter itp itd.

Tym samym 99% oleju jest nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.