Skocz do zawartości

Dołożenie kamery cofania F25


lukasz_BMW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Chciałbym zapytać i prosić o wskazówki co jest potrzebne do doposażenia F25 z 2012r w kamerę cofania do oryginalnego wyposażenia

Auto wyposażone w system PDC oraz posiadam duży wyświetlacz CIC.


Czy jest to wgl opłacalne czy np lepiej opłaci się doposażenie w Android i tam podpięcie kamery cofania.


Czy ktoś z was doposażał swoje BMW w kamerę cofania proszę o podzieleniem się w kwestii fabrycznej i android ponieważ czytałem że w opcji android nie zawsze chciało to działać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Do kamery cofania potrzebny jest moduł, który znajduje się za lewym tylnym nadkolem (dostępny do niego jest z bagażnika).


Możesz go kupić już za ~200 PLN na alledrogo. Do tego przewody, kamerka (>150 PLN) plus kodowanie. W 1000-1200 powinieneś się zmieścić.


Przejście na Andka to wg mnie ostateczność.

Będziesz Miał Wydatki


http://www.motostat.pl/user_images/40716/icon1.png

BavarianVIN: WODZIKZ68FST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Do kamery cofania potrzebny jest moduł, który znajduje się za lewym tylnym nadkolem (dostępny do niego jest z bagażnika).


Możesz go kupić już za ~200 PLN na alledrogo. Do tego przewody, kamerka (>150 PLN) plus kodowanie. W 1000-1200 powinieneś się zmieścić.


Przejście na Andka to wg mnie ostateczność.

 

Cześć,

a czy orientujesz się w nieco innej sprawie, ale związanej z kamerą cofania - co jest potrzebne, aby mieć widok na hak w kamerze (ostatnio dołożyłem hak do swojego X3 z dedykowaną wiązką 13-pin westfalia), ale nie mam takiego widoku z kamery na hak, jak widziałem w w niektórych BMW podczas cofania z przyczepą.


widok%20z%20kamery%20na%20hak.jpg?dl=0

widok%20z%20kamery%20na%20hak.jpg?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaj mi się, że potrzebne jest wtedy jakieś pozycjonowanie kamery.

Tzn. kamera (obiektyw) fizycznie powinna się skierować bardziej w dół na hak.

Może jakiś inny model kamery? Z ruchomym obiektywem?

Ale czy to jest fizycznie możliwe? Zderzak chyba będzie zasłaniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

A ja zapytam o możliwość doposażenia auta w kamerę z przodu.

Oryginalnie montowana jest zaraz przy wlocie na chłodnicę - pomiędzy nerkami, w dolnej części.

this-is-the-new-bmw-x3-photo-gallery_23.jpg


Podgląd oczywiście tak aby był na ekranie głównym przełączany przyciskiem.

Musiałbym wymienić panel przycisków, ponieważ na moim nie ma przycisku ze znaczkiem kamery do przełączania obrazów (tylna/przednia) - puste miejsce na panelu.

BMW-X3-F25-X4-F26-panel-obslugi-konsoli-srodkowej


Zastanawiam się czy jest możliwość zrobienie tego wszystkiego i właściwego zakodowania - ale chyba tak ponieważ są takie wersje wyposzczenia dla F25.

NO I KOSZTY !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

no właśnie mam kamerę cofania i chciałem zobaczyć jaki mam moduł bo chce zrobić Surround View ale nie mogę znaleźne tego modułu

 

SZYMQ89 : @podaj mi VIN na PW to sprawdzę co masz .... :D

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera przód w kratce jest montowana w M pakiecie (tak mam) a w zwykłej widziałem właśnie jak na zdjęciu posty wyżej. Panel Mam identyko jak na zdjęciu i mam 360. Ale czy aż tak 360 st. konieczne, bardziej korzystam z kamerki tył, no czasami jak krawężniki to z 360 ale to też nie jest doskonałe lecz można faktycznie z kartonem na szybach zaparkować (jak nie ma deszczu czy śniegu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... a na twoim zdjęciu masz przód od x5 jak się nie mylę

Nie - to jest X3: https://paultan.org/2014/02/06/2014-bmw-x3-lci-unveiled-f25-gets-facelifted/p90142841/

Ale tak jak na zdjęciu, które zamieściłeś, w kratce środkowej też może być.

I tak, i tak ładnie - ważne żeby centralnie na środku.

Prawdę mówiąc nie potrzebuję Surround View, mnie wystarczy kamera tylna i dołożona z przodu.

Najważniejsze dla mnie jest to czy wystarczy zamontować kamerę z przodu, podłączyć ją do modułu kamery, zmienić panel przycisków, zakodować i czy to będzie działać? Czy tam gdzie dochodzi sygnał z kamery tylnej jest jakieś dodatkowe wejście video na podłączenie kamery z przodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam


SZYMQ89 : masz wiec kamere i chcesz dołożyć kamery w lusterkach tak żeby mieć Top View ( widok z trzech kamer ) lub Surround View ( widok z czterech kamer ) :cool2:


Ja mam opcje Top View i porównam teraz schematy elektryczne Twojego autka ( wg VIN ) oraz mojego ( również wg VIN ) :D


1 - poniżej schemat elektryczny kamery ( Twoje autko )

https://www.newtis.info/tisv2/a/de/f25-x3-xdrive20d-sav_201601/wiring-functional-info/driver-assistance/reversing-camera/1VnYfxB7jg


2 - poniżej schemat elektryczny Top View ( moje autko )

https://www.newtis.info/tisv2/a/de/f25-x3-28ix-sav_201111/wiring-functional-info/driver-assistance/reversing-camera/DjXBcd2Z


na podstawie schematów można powiedzieć ze kamera w Twoim autku podłączona jest bezpośrednio do " Head UNIT "


..... a trzy kamery ( Top View ) w moim autku podłączone są do sterownika ..... :cool2:


A167, A259*1B, A259*2B

https://www.newtis.info/tisv2/a/de/f25-x3-xdrive35i-sav/1VnXt40CNW

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak podejrzewam ze nie mam żadnego modułu ,czyli tylko koszty :lol:

Wiec muszę też kupić moduł pod kamery, już lusterka L/ P z kamerami , Panel, kratkę na przednia kamerę mam

tylko kupować moduł i dorabiać wiązkę i programować albo komuś to zlecić :P


Moduł muszę taki kupić ?

86e3dbba462abbdb844f453196f9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

Moduł muszę taki kupić ?

 

BMW montowało rożne moduły ..... w zależności od daty produkcji . Sterownik musi pasować do instalacji elektrycznej Twojego autka ( Rocznik 2016 ) :cool2:

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak patrze na stronach bimmercat.com, realoem.com to właśnie taki moduł mi wyskakuje

może orientujesz się czy jest do kupienia gotowa wiązką pod ten moduł dla innego modelu bo tak często bywa ze są wiązki do innego modelu a pasuje tez to tego

to będzie moja pierwsze doposażenie w BMW jeszcze muszę się na uczyć programować albo komuś zlecić :D



znalazłem cos takiego ale cena powala :D

https://www.ebay.co.uk/itm/ICAM-BMW-surround-360-camera-retrofit-set-kit-5DL-X3-X4-X5-X6-F25-F26-F15-F16/254219011731?hash=item3b30a24693:g:ExEAAOSw4OhczAsI&shqty=1&isGTR=1#shId

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam


jak patrze na to co znalazłeś do kupienia to prawdopodobnie musisz :


1. Pociągnąć wiązkę przedniej kamery przez cały samochód aż do tylu gdzie jest moduł ......

2. Pociągnąć wiązkę w drzwiach z lewej i z prawej strony aż do tylu gdzie jest moduł ......

3. Pociągnąć wiązkę tylnej kamery do modułu ( twoje przewody idą do przodu - Head Unit , kabel jest inny )

4. W tunelu środkowym jest jeszcze panel kamerki ..... który tez trzeba poprawnie podłączyć .


A teraz trzeba wszystko podłączyć i poprawnie zaprogramować. :duh: :duh:


P.S. Pomijam fakt ze musisz zdemontować tapicerkę drzwi, tunel środkowy i progi ...... :cool2: :cool2:

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no jak trzeba to trzeba nie ma ze boli :D :lol:

prawie wszystko mam brakuje mi wiązki i modułu ale powoli i się zrobi od razu Rzymu nie zbudowali ;)


tapicerkę drzwi już zdejmowałem bo chciałem zobaczyć ile pinów ma wtyczka od lusterko i niestety miała 5pinów wiec kupiłem wiązki drzwi L/P Full gdzie będzie kamerka i czujnik martwego pola :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafi - mam do Ciebie prośbę - mógłbyś sprawdzić co jest w moim aucie?

Jaki jest moduł, schemat elektryczny, jak to jest podłączone, itp. VIN wysłałem na PW.

Najistotniejsze dla mnie jest to co można pozostawić, a co należy zmienić i dokupić aby dodać kamerę z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.