Skocz do zawartości

Brak ciśnienia kół na wyświetlaczu - TPMS vs RDC


mattmaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


jestem szczęśliwym posiadaczem BMW F25 (0F11251) i mam pytanie dotyczące TPMS a RDC. W tym momencie mam dwa komplety kół z czujnikami ciśnienia, jednak na wyświetlaczu nie mam wyświetlanego ciśnienia tylko kolor kół i możliwość dopasowania ciśnienia po napompowaniu. Czy można to zmienić? Gdzie znajdują się czujniki do odczytu ciśnienia?


Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam


..... autko . które masz pochodzi z czerwca 2013 roku i posiada system :

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=131&t=197459 strona nr 87 :D


Wskaźnik spadku ciśnienia w oponach RPA

Zasada działania :

System nie mierzy rzeczywistego ciśnienia w oponach.

Układ rozpoznaje utratę ciśnienia, porównując w trakcie jazdy prędkości obrotowe poszczególnych kół.

W przypadku spadku ciśnienia zmienia się średnica a tym samym prędkość obrotowa danego koła.

Ta zmiana jest rozpoznawana i sygnalizowana jako uszkodzenie opony.


Tak wiec kola które masz z czujnikami ciśnienia pochodzą prawdopodobnie od innego samochodu. Czujniki mierzą ciśnienie i temperaturę, ale brak jest anteny odbiorczej i sterownika aby system wyświetlił dane na ekranie pojazdu tak jak ma to miejsce w nowszych F25 z początku 2014 roku.

Od kwietnia 2014 roku BMW montowało seryjnie nowy system kontroli ciśnienia zwane SA2VB


EN - Tyre pressure control

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f25-x3-xdrive35i-sav/wiring-functional-info/driver-assistance/tyre-pressure-control2/1VnXTRI15v


DE - Reifendruck-Control (RDC)

https://www.newtis.info/tisv2/a/de/f25-x3-xdrive35i-sav/wiring-functional-info/driver-assistance/tyre-pressure-control3/supply-rdc-tyre-pressure-control/9hfSDy7x

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
A może mi ktoś podpowiedzieć moje X3 F z Kanady rok 2017 z maja , ciśnienie w oponach pokazuje tylko zielone znaczki przy kołach natomiast niema cyferek fachman chciał mi zaprogramować cyferki stwierdził że u mnie to się nie wyświetli , nie takie czujniki , ktoś ma wiedzę na ten temat ??.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

A może mi ktoś podpowiedzieć moje X3 F z Kanady rok 2017 z maja , ciśnienie w oponach pokazuje tylko zielone znaczki przy kołach natomiast niema cyferek fachman chciał mi zaprogramować cyferki stwierdził że u mnie to się nie wyświetli , nie takie czujniki , ktoś ma wiedzę na ten temat ??.

 

Masz tzw. "stary system"


System nie mierzy rzeczywistego ciśnienia w oponach.

Układ rozpoznaje utratę ciśnienia, porównując w trakcie jazdy prędkości obrotowe poszczególnych kół.

W przypadku spadku ciśnienia zmienia się średnica a tym samym prędkość obrotowa danego koła.


Powyżej napisałem wprawdzie, że tzw. "nowy system " był montowany seryjnie od ....

 

Od kwietnia 2014 roku BMW montowało seryjnie nowy system kontroli ciśnienia zwane SA2VB

 

.... tak ale modele sprzedawane na terenie EU , bo tak wymagało tego prawo EU

 

brak jest anteny odbiorczej i sterownika aby system wyświetlił dane na ekranie pojazdu tak jak ma to miejsce w nowszych F25

 

Sam fakt, że masz czujniki w kołach to jeszcze za mało ....

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam.

Mam X3 z 2011 r. z USA i na 100% ma czujniki w kołach oraz sterownik /moduł, który je odczytuje.

Wyświetlają się tylko kolory kół (zielony jak jest ok), a nie wyświetlają się wartości (ciśnienie i temperatura).

Czy da się to jakoś przeprogramować, czy też wymienić czujniki albo moduł na inny, żeby te wartości też wyświetlało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam X3 z 2011 r. z USA i na 100% ma czujniki w kołach oraz sterownik /moduł, który je odczytuje.

Wyświetlają się tylko kolory kół (zielony jak jest ok), a nie wyświetlają się wartości (ciśnienie i temperatura).

Czy da się to jakoś przeprogramować, czy też wymienić czujniki albo moduł na inny, żeby te wartości też wyświetlało?

 

A widziałeś na własne oczy, że przy feldze jest czujnik ?? Jeżeli tak to OK :mrgreen:

ale ..... komputer Twojego auta może odczytywać ciśnienie opon podczas ich toczenia (w czasie jazdy) także przy braku czujników.

Tak było bodaj w autach z początku produkcji.

Tylko czujniki "nowocześniejsze" (lub oprogramowanie) podają także inne wartości.

Mam X3 z 2012 i u mnie (chyba) nie można było zaprogramować by komputer pokazywał wartość ciśnienia

mimo, że czujniki mam (sprawdzone przy wymianie opon).

Zorba pozdrawia !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Często w samochodach US spotykam brak informacji o ciśnieniu, a tylko kolor o czym mowa.

Wersje na Kanadę, bazują na wersjach US, nie ECE.


W wersjach US czujniki ciśnienia w kołach były standardem wcześniej niż w europie. Wiele modeli nie ma nawet wzmianki o 2VB w wyposażeniu, bo jest to po prostu standard. Takie coś miał m.in. kolega w F10 z 2012r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam X3 z 2011 r. z USA i na 100% ma czujniki w kołach oraz sterownik /moduł, który je odczytuje.

Wyświetlają się tylko kolory kół (zielony jak jest ok), a nie wyświetlają się wartości (ciśnienie i temperatura).

Czy da się to jakoś przeprogramować, czy też wymienić czujniki albo moduł na inny, żeby te wartości też wyświetlało?

 

A widziałeś na własne oczy, że przy feldze jest czujnik ?? Jeżeli tak to OK :mrgreen:

ale ..... komputer Twojego auta może odczytywać ciśnienie opon podczas ich toczenia (w czasie jazdy) także przy braku czujników.

Tak było bodaj w autach z początku produkcji.

Tylko czujniki "nowocześniejsze" (lub oprogramowanie) podają także inne wartości.

Mam X3 z 2012 i u mnie (chyba) nie można było zaprogramować by komputer pokazywał wartość ciśnienia

mimo, że czujniki mam (sprawdzone przy wymianie opon).

 

Widziałem na własne oczy czujniki i odbiornik też widziałem. Teraz założyłem komplet kół z F25 z 2016 roku i są chyba inne czujniki bo mam cały czas komunikaty, że spadek ciśnienia w kołach, inicjacja nie pomaga. Pewnie muszę wymienić czujniki, a może czujniki by mogly zostać a np moduł odbiornika wymienić i coś zaprogramować. Wtedy by może czytało wartości ciśnienia i temperatury. Ktoś coś podpowie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od wulkanizatora.

X3 F25 2011r USA

W kołach czujniki ciśnienia są zainstalowane ale pokazuje tylko kolor bez wartości ciśnienia.

Z postów wynika , że tak ma wiele osób.

Zastanawiam się po co montowali czujniki które nie są w aucie wykorzystane ?


ps. wulkanizator nabił mi wszystkie 4 koła po 2.4 Bar

Mówił , że jak nabijał (komuś innemu też w X3) zgodnie z zaleceniami przód 2.2 tył 2.6 to czujniki wariowały i pokazywały przebitą oponę.


Jakie macie ciśnienia w zimówkach ? (19" nie Run Flat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od wulkanizatora.

.....

ps. wulkanizator nabił mi wszystkie 4 koła po 2.4 Bar

Mówił , że jak nabijał (komuś innemu też w X3) zgodnie z zaleceniami przód 2.2 tył 2.6 to czujniki wariowały i pokazywały przebitą oponę.

Jakie macie ciśnienia w zimówkach ? (19" nie Run Flat)

Ciśnienia 2.2 i 2.6 odpowiednio przód tył powinny być w sytuacji pełnego obciążenia - 2 osoby z przodu, trzy z tyłu i bagaż w bagażniku -> Dlatego z tyłu tak dużo.

Ja jeżdżąc przeważnie sam (zwłaszcza teraz w okresie pandemii) mam nabite równo po 2.3 z przodu i z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Czy w takim przypadku gdy założymy koła bez czujników auto będzie pracowało w trybie RDC ?

Teoretycznie powinno też pokazywać na zielono - biorąc dane nie z czujnika a z obrotów koła.

Ktoś to sprawdzał ?

 

Będzie pokazywać awarię systemu.

Trzeba coś przeprogramować (wyłączając po czujnikach, a włączając po ABS)

Taką informację uzyskałem od elektronika od beemek,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam mini cooper d F56 i problem mam z RDC. Podczas pomiaru ciśnienia zatrzymuje się na 49% i wyskakuje komunikat awaria pomiaru ciśnienia.

Czy wie ktoś gdzie jest problem?

Robiłem diagnostykę i nie ma żadnych błędów. Ciśnienie we wszystkich kołach jest dobre.

Może jest możliwość jakoś wyłączyć ta funkcję?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Witam.

Posiadam mini cooper d F56 i problem mam z RDC. Podczas pomiaru ciśnienia zatrzymuje się na 49% i wyskakuje komunikat awaria pomiaru ciśnienia.

Czy wie ktoś gdzie jest problem?

Robiłem diagnostykę i nie ma żadnych błędów. Ciśnienie we wszystkich kołach jest dobre.

Może jest możliwość jakoś wyłączyć ta funkcję?

Pozdrawiam

Jakim programem robiłeś diagnostykę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.