Skocz do zawartości

Pompa wody - Graf czy Hart??


Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

chcialbym dowiedziec sie od forumowiczow, co mysla o tych firmach. moze ktos wkladal pompe wody ktorejs z firm. obie pompy maja metalowe wirniki, cena zblizona.

 

pzdr

 

PS: wydaje mi sie, ze to pytanie powinno isc do "Mechanika, Elektryka, Eksploatacja & Części" ale nie wiem czemu nie moge tam zakladac watkow. Prosze moderatorow o ewentulane przeniesienie. :modlitwa:

Wszystko o dieslach BMW .::: http://www.bmw-diesel.pl :::.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa tylko za cene SKF mam dwie te :)

 

graf jest wloski z tego co wiem, hart polski ale pewnie robiony przez chinczykow. czyli zostaje hepu i dolz. hmm. prosze o dalsze opinie :)

 

Widzę ,że trzeba wam troszkę tutaj dopomuc...i proszę nie podważać tego co piszę bo 4 lata pracowalem na hurtowni jako sprzedawca a teraz siedzę na sklepo-serwisie i znam temat od 2 stron!!!

SKF owszem jest niemiecki :mrgreen: i 90% pomp jest produkowane poza niemcami......widział ktoś rozrząd SKF i porównywał go przykładowo do Japońskiego GMB czy NTN??SKF się nie równa ponieważ japoniec nie robi w chinach zamienników!!!

GRAF to włoszczyzna tyle samo warta co i cały FIAT :cry2:

DOLZ podobnie już praktykuje to samo co SKF

HEPU RUVILE i FEBI BILSTEIN stoi troszkę lepiej w klasyfikacji ....tylko ,że FEBI kosztuje około 250zł a Hepu i Ruvil 160zł

Moim zdaniem nie zastanawiaj się tylko HEPU /RUVILA zakup...nr.kat P462

ruvile 65050

Zakładają je chlopaki na serwisie i jeszcze nic się nie wróciło!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 lata później...

SKF jest szwedzki - zawsze był i pewnie będzie (chyba, że chinole kupią:P)

Z samej nazwy SKF to wynika (Svenska Kullagerfabriken AB) - w obecnej chwili posiadają 14 fabryk w Chinach,

większość produktów motoryzacyjnych tej firmy jest produkowana w Chinach (wystarczy 30% podzespołów w danym

produkcie by oznaczać miejsce produkcji jako sweden, poland czy inne - np. koszyk i kulki są produkowane w Chinach,

pierścień wewnętrzny i zewnętrzny łożyska w malezji - a całość składają we Francji i już SKF oznacza miejsce produkcji

jako France - inne firmy też tak robią) - jeżeli chodzi o łożyska kół, piasty, napinacza pasków, rozrządu itd. to lepiej

kupować firmy FAG lub INA (pierwszy montaż w BMW). Na SKF miałem już kilka zwrotów (uzasadnionych) przed montażem

nawet. Pompy nie są tak dobre jak ich ceny.

 

Ruville i Febi - to firmy NIE produkujące swoich części! Kupują od innych producentów i pakują w swoje kartony.

Co do pomp wody tych firm nie wiadomo skąd pochodzą (oczywiście Germany na kartonach bo jak inaczej - niemcy

budzą zaufanie - Optimal też niby niemiecki wszędzie opisują i owszem - siedziba w Niemczech w Monachium, ale

produkcja głównie w Chinach, albo biorą jak Febi i Ruville od innych i pakują w swoje kartony, tylko cena wyższa - przynajmniej te z chin produkty sa tańsze, ale nie tanie w przypadku Optimala, bo karton ładniejszy od innych chinoli:P)

 

Co do Hepu się nie wypowiadam - słyszałem, że dobre, ale osobiście nigdy nie stosowałem i nie handlowałem nimi.

Trafiają na pierwszy montaż, więc są chyba warte swej ceny.

 

Dolz - producent hiszpański, ale produkcja w Chinach - w Polsce wszyscy chcą Dolza - w mojej poprzedniej Lagunce nawet 30tyś km nie wytrzymał - się pasek rozrządu prawie przez to zerwał, bo pompa ciekła i stanęła w miejscu (łożysko się zatarło) - nie polecam.

 

Z wariantów dobrych cenowo i jakościowo - Airtex - producent hiszpański, produkcja też w hiszpanii - 3 lata gwarancji bez limitu kilometrów. Produkty Airtex oznaczone są logo OE - Original Equipment - tym logiem oznaczane są produkty firm, których produkty stosowane są do pierwszego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do harta to powiem tak. nie wiele się różni jeśli chodzi o jakośc wykonania od innych chińczyków. jako zamiennik jest dobry i tani (cena adekwatna oczywiście do jakości) jednak wiele firm kupuje "gotowy wyrób" i przepakowuje go tylko w swoje pudełka. Nie wiem czym to ma w ogóle jakieś znaczenie z jakiej produkt jest firmy. Piszecie że pompa jednemu staneła itp. ale co było tego przyczyną? napewno trochę ciekła więc jak mniemam kolega dolał zimnego płynu i sam ją w ten sposób zabił. I tutaj nie ma różnicy czy to febi czy "zamiennik".

Wymieniałem ostatnio pompy wody w 2 pojazdach z czego jeden ze względu na swoją niską wartość miał zamiennik a drugi z firmy febi. Co dziwne numer odlewu, łopatki, jakość wykonania była identyczna. Jedyna różnica była w cenie (dwukrotnie większa). Po dokładniejszym obejrzeniu pudełek znalazłem że produkują je w jednym i tym samym miejscu. Dodatkowo firma ta produkuje jeszcze te same pompy do innych firm które tylko je pakują w swoje pudełka. Gdyż bardziej opłaca się im ściągnąć produkt z chin niż samemu produkować od początku do końca.

Rozkodowanie numerów VIN na PW


sprzedam drążki kierownicze boczne (prawy, lewy) do e34 touring tanio

511185044 - nie odbieram prywatnych


Dbajcie o siebie i o innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.