Skocz do zawartości

Lusterko fotochromowe.


Rekomendowane odpowiedzi

ściemnia się np wieczorem jak jedziesz aby cie tak auta nie oślepiały

Prowadziłeś kiedyś BMW? To jest adrenalina, to jak narkotyk - wciąga. Jesteś królem świata i nikt ci nie podskoczy :diabel_faja:





Nowe forum BMW tylko dla serii 3

http://www.3er.pl

warto tam być!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w lusterku jest czujnik swiatla, reaguje na swiatlo z tylu i przodu auta, jesli jest noc i z tylu swieci swiatlo to sie sciemnia, w dzien nie sciemnia sie tak bardzo (czujnik z przodu). po wlaczeniu wstecznego biegu rozjasnia sie na max
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
słuchajcie, to że ono się samo ściemnia to ja doskonale wiem!! Natomiast nie wiem jak to wygląda od strony technicznej. W międzyczasie sam skumałem już, że na pewno jest ono połączone z elektryką. Czytałem, że przewody idą gdzieś w okolice szyberdachu. Wie ktoś jak to jest sterowane? Czy jakiś moduł specjalny jest do tego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz inaczej formuowac pytania.

do lusterka wchodza 3 kable

1) zasilanie po stacyjce

2) masa

3) z czujnika cofania

 

czasem zdazaja sie lusterka z inna wtyczka i wieksza iloscia kabli, ale oprocz w/w/ maja tez odbiornik radiowy do centralnego zamka.

 

oprocz 3 w/w kabli zadnej innej elektroniki do lusterka nie ma, wszystko jest w jego srodku.

 

p.s. zdazaja sie lusterka ktore wygladaja jak samosciemniajace tylko ze nei sciemniaja, a maja w srodku tylko odbiornik centralnego zamka. sam sie nacialem i takie kupilem, a sprzedawca twierdzil ze jest samosciemniajace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A na jakiej zasadzie ono działa. Bo z tego co wyczytałem od was lusterko dostaje plus ze stacyjki, minusa z masy i co dalej?? Rozumiem, że te dwa przewody muszą być podłączone. Co do 3ciego - z czujnika cofania - pewnie daje on lusterku informację o tym że wbiliśmy wsteczny i rozjaśnia lusterko na maksimum. Odbiornik radiowy do centralnego?? Chodzi po prostu o jakąś nazwijmy to antenę do centralnego sterowanego z pilota?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada działania jest dość prosta, jest czujnik z przodu lusterka oraz na samym lustrze, jeżeli czujnik z przodu jest mniej oświetlony niż ten na lustrze lusterko ściemnia sie proporcjonalnie do różnicy natężenia światła, wygląda to tak ze

- w dzień lusterko działa tak jak zwykłe tzn cały czas jest jasne,

- robi sie ciemno, lusterko znów jest jasne bo i w kabinie i na zewnątrz zbliżone natężenie światła, jedzie ktoś za nami lusterko dostaje sygnał że jest różnica natężeń światła (oświetlony zostaje czujnik na lustrze) i odpowiednio do natężenia światła za samochodem zaczyna sie ściemniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do samej zasady sciemniania sie, to wedlug mnie wyglada to tak:

 

dziala to na tej samej zasadzie co wyswietlacze cieklokrystaliczne, na zasadzie plaryzacji swiatla (dlatego jak sie sciemnia to na zielono) i zmiany ustawien krysztalow pod wplywem pola elektromagnetycznego.

jak ktos nas z tylu oslepia, to lusterko "przyjmuje" w siebie wieksza czesc swiatla, a jak jest wszystko ok, to krysztaly sa tak ustawione, zeby odbic jak najwiecej swiatla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mozna by sobie takie lusterka, jesli sa wogole (?) zaadaptowac do e34?

mam na mysli zewnetrzne w calosci, lub same wklady+czujnik? oraz wewnetrzne, czy potrzebne jakies dodatkowe kable/sterownik ktorych w e34 moze nie byc? Robil ktos juz cos takiego?

Mialem niedlugo zmieniac same wklady na 'lamane', ale ciekaw jestem czy nie lepiej by bylo fotochrom (napewno lepiej) tylko czy sie da...

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio zakładałem u siebie wewnętrzne fotochromatyczne, lusterko z allegro, jedyne co musiałem zrobić to doprowadzić kable od lusterka bo niestety nie było wiązki

 

Tzn od zewnetrznych lusterek ciagnales kable jakies? Jakie tam kable sa wymagane? Od ktorego modelu wziales wewnetrzne lusterko?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lusterko pochodziło z niewiadomego mi modelu, jedyne co mnie interesowało to mocowanie żebym nie musiał zmieniać na szybie, kable które musiałem podciągnąć to +12, u mnie poszło z radia napięcie po przekręcaniu kluczyka, są opcje z lampką sufitową ale u mnie był z tym problem (coś wariowało w momencie gdy lampka zaczęła powoli przygasać), "-" nawet dokładnie nie wiem skąd brałem ale chyba gdzieś z okolic schowka bo ciągnąłem od razu 3 żyły, a sygnał cofania z czujnika od wstecznego. żadnych kabli z lusterek zewnętrznych nie brałem bo zewnętrzne mam zwykłe :( Możesz sprawdzić jak wyciągniesz lampkę sufitowa to czy jest tam wolna wiązka wtyczką - minimum 3 kable we wtyczce ale może ich być więcej.

 

a swoją drogą czy w e36 były lusterka zewnętrzne fotochromatyczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie, jesli chcesz miec zewnetrzne fotochromy, to musisz miec wewnetrzne lusterko tez fotochrom, bo w nim sa czujniki swiatla (i pewnie modul sterujacy). I wydaje mi sie, ze bylyby potrzebne kable idace z wewnetrznego do zewnetrznych, zeby dawaly odpowiednie napiecie na ich lustra. No i musialoby byc wewnetrzne np z e39, zeby obsluzylo tez zewnetrzne, bo w e36 wystepowalo tylko wewnetrzne fotochromatyczne (chyba).

 

edit: na 99% czujniki swiatla sa tylko w wewnetrznym lusterku, bo w e39 z mocno przyciemnionymi szybami fotochromy slabo sobie radza.

 

generalnie jak duzo jezdzisz w nocy po polskich drogach to warto zalozyc chociaz wewnetrzny, a jak nie to chyba szkoda zachodu.

 

edit2: byly fotochromy wewnetrzne w e34, i chyba pasuja z e36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
Czy mógłby ktoś podać kolory przewodów, by podłączyć je elektrycznie?

 

z góry dzięki

 

no własnie, już kilka razy chciałem kupić takie ale wciąż nie wiem za bardzo jak to się podłącza i czy dam rade,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
a panowie u mnie jest cały czas zaciemnione lusterko dioda u góry wg nie świeci co może być tego przyczyną ? gdy wbijam wsteczny nic sie nie dzieje cały czas ciemne bmw e87 możliwe że jakiś bezpiecznik padł ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.