Skocz do zawartości

Czujnik temperatury


thenygoos

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka...

Czy może wie ktoś, czy czujnik temperatury mocowany do osłony dolnej po prawej przed kołem P/P stronie służy jedynie do celów informacyjnych o temperaturze zewnętrznej wyświetlanej na wyświetlaczu deski pod zegarami, czy może również do innych (np. sterowanie klimatyzacją automatyczną). Moje pytanie wynika stąd, że nie mam czujnika temperatury (czekam aż przyjdzie pocztą!!!!) Na wyświetlaczu wyświetlane jest -40 st. C, a po ustawieniu temperatury na panelu klimatyzacji np. 18 st. C z nawiewów dmucha znacznie cieplejsze powietrze i po dłuższej jeździe jest gorąco, co daje wrażenie, że komputer "bierze pod uwagę", że na dworze jest "bardzo zimno"... Może to głupie zagadnienie, ale mnie nurtuje :D

Jedyne

http://images.spritmonitor.de/229694.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka...

Czy może wie ktoś, czy czujnik temperatury mocowany do osłony dolnej po prawej przed kołem P/P stronie służy jedynie do celów informacyjnych o temperaturze zewnętrznej wyświetlanej na wyświetlaczu deski pod zegarami, czy może również do innych (np. sterowanie klimatyzacją automatyczną). Moje pytanie wynika stąd, że nie mam czujnika temperatury (czekam aż przyjdzie pocztą!!!!) Na wyświetlaczu wyświetlane jest -40 st. C, a po ustawieniu temperatury na panelu klimatyzacji np. 18 st. C z nawiewów dmucha znacznie cieplejsze powietrze i po dłuższej jeździe jest gorąco, co daje wrażenie, że komputer "bierze pod uwagę", że na dworze jest "bardzo zimno"... Może to głupie zagadnienie, ale mnie nurtuje :D

 

ma znaczenie...przy -40 nie potrzebna klima :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik który masz na zewnącz pokazuje ci temperaturę na zewnącz do klimatronika masz czujniki w środku w panelu sterowania i chyba razem nie mają nic wspólnego.rozbierz panel wyczyść przedmuchaj tam masz taki wiatraczek napewno jest zakurzony przeczyść te dwie kratki wlotowe i nie mogą być zatkane ani zastawiane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik który masz na zewnącz pokazuje ci temperaturę na zewnącz do klimatronika masz czujniki w środku w panelu sterowania i chyba razem nie mają nic wspólnego.rozbierz panel wyczyść przedmuchaj tam masz taki wiatraczek napewno jest zakurzony przeczyść te dwie kratki wlotowe i nie mogą być zatkane ani zastawiane

 

w klimatroniku jest mierzona temp. wewnetrzna a na zewnatrz temp.otoczenia .....jak jest na zewnatrz -40 to nie wlaczy klimy tylko klapy otworzy zewnetrzne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzę nie ma mądrych :D... To, że klima się nie włączy przy -40 st. C to oczywiste. Nie tak jeszcze dawno miałem Honde z klimą manualną, nie miałem wskaźnika temperatury na desce, a mimo to przy jakichś 5-10 st. C na plusie sprężarka się już nie włączała. Niby moje zagadnienie jest proste, ale nie do końca :twisted2: ... Mam nadzieję, że już jutro będe miał czujnik i go podłączę, zobaczymy...

Jedyne

http://images.spritmonitor.de/229694.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzę nie ma mądrych :D... To, że klima się nie włączy przy -40 st. C to oczywiste. Nie tak jeszcze dawno miałem Honde z klimą manualną, nie miałem wskaźnika temperatury na desce, a mimo to przy jakichś 5-10 st. C na plusie sprężarka się już nie włączała. Niby moje zagadnienie jest proste, ale nie do końca :twisted2: ... Mam nadzieję, że już jutro będe miał czujnik i go podłączę, zobaczymy...

 

za duzo pisac by wyjasnic dlaczego nie zalaczy...to trza ksiazki przeczytac...na temat chlodnictwa.. :norty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzę nie ma mądrych :D... To, że klima się nie włączy przy -40 st. C to oczywiste. Nie tak jeszcze dawno miałem Honde z klimą manualną, nie miałem wskaźnika temperatury na desce, a mimo to przy jakichś 5-10 st. C na plusie sprężarka się już nie włączała. Niby moje zagadnienie jest proste, ale nie do końca :twisted2: ... Mam nadzieję, że już jutro będe miał czujnik i go podłączę, zobaczymy...

 

jak bedziesz mial sprawna klime to ci wlaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tak się składa, że przeszedłem kurs termodynamiki w stopniu wystarczającym :D ... Nie chodzi o kwestię załączania, czy nie załączania klimy, a o to, czy dane w postaci wartości oporu z czujnika, zależnego od temperatury otoczenia służą do innych celów niż wyświetlanie temp. na tablicy wskaźników...

Jedyne

http://images.spritmonitor.de/229694.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tak się składa, że przeszedłem kurs termodynamiki w stopniu wystarczającym :D ... Nie chodzi o kwestię załączania, czy nie załączania klimy, a o to, czy dane w postaci wartości oporu z czujnika, zależnego od temperatury otoczenia służą do innych celów niż wyświetlanie temp. na tablicy wskaźników...

 

tak sluza....miedzy innymi do zabespieczenia sprezarki przed zalaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Spoko... Fotka Ci nie potrzebna, wystarczy, że padniesz na kolana i obejrzysz spód zderzaka przedniego po prawej stronie. Przed prawym kołem jest plastikowa pozioma osłona. W osłonie jest "wklęśnięcie" w którym powinien być czujnik (w E39, w innych modelach może być w innym miejscu).

Jedyne

http://images.spritmonitor.de/229694.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tak się składa, że przeszedłem kurs termodynamiki w stopniu wystarczającym :D ... Nie chodzi o kwestię załączania, czy nie załączania klimy, a o to, czy dane w postaci wartości oporu z czujnika, zależnego od temperatury otoczenia służą do innych celów niż wyświetlanie temp. na tablicy wskaźników...

 

tak sluza....miedzy innymi do zabespieczenia sprezarki przed zalaniem...

Nie zgadzam sie. Taka funkcje pelni TZR, czyl termostatyczny zawor rozprezny. On chroni sprezarke przed dostaniem sie cieczy.

Przy niskich temperaturach brak uruchamiania sie sprezarki moze byc spowodowany niskim cisnieniem czynnika chlodzacego po stronie ssania sprezarki, szczegolnie, gdy masz za malo freonu.

Czujniki temperatury chronia przed uruchomieniem sprezarki przy niskich temperaturach zewnetrznych w celu unikniecia zaszronienia parownika.

Pozdrawiam, ///M5

http://i228.photobucket.com/albums/ee124/areckim5/bmw_2000_m5_05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W E34 kolo lewego halogenu jest klapka z malym, okraglym otworkiem. Za to klapka jest sobie czujnik. Klapke otwiera sie naciskajac plaski przycisk z jej boku. Zwykle ciezko to zrobic, piasek i bloto przeszkadza. Czujnik wyglada jak zlacze z takim sobie niewielkim patyczkiem, a zamocowany jest przecieta, okragla obejma.

Pozdrawiam, ///M5

http://i228.photobucket.com/albums/ee124/areckim5/bmw_2000_m5_05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w E39 czujnik ten ma wpływ na ogrzewanie (klimatronic). Nie dalej jak minionego lata miałem taką sytuację, że ze względu na zły kontakt którejś z wtyczek od czasu do czasu nagle na wyświetlaczu pokazywała się temp -40st C. Raz, jadąc w korku, musiałem całkowicie wyłączyć nawiew, gdyż ręczna regulacja temperatury wówczas nie powodowała zmiany temp nawiewu i leciało gorące powietrze mimo ok 27st na zewnątrz. (525tds '97).
Coat of arms of NEPAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
z pewnoscia w moim e39 530dA czujnik temperatury nie ma wplywu na prace klimy - cale lato przejezdzilem bez czujnika, z pracujaca klima

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdania są podzielone.

Może między egzemplarzami z różnych roczników i w różnych wersjach silnikowych były jakieś różnice. Nie twierdzę jednak, że nie załącza się wówczas sprężarka klimatyzacji (tutaj kluczem jest chyba inny czujnik temperatury, tylko dla obwodu czynnika chłodzącego, chyba nawet ten podwójny /T,p/ przy skraplaczu, choć mogę się mylić). Opisany wcześniej przypadek miał miejsce przy wyłączonej sprężarce.

 

Chciałem tylko wykazać, że jest związek między tym, co pokazuje czujnik temp. zewnętrznej a ogrzewaniem wnętrza (może układ automatycznego podgrzewania lusterek, spryskiwaczy czy w niektórych przypadkach również tylnej szyby nie ma związku z czujnikiem temperatury zewnętrznej?).

Coat of arms of NEPAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie panowie! ja ostatnio borykałem się z tym samym problemem co kolega. Brak czujnika i -40C, a w aucie jak na piecu. chwilami jak zrobiło sie jakies zwarcie na kablach i pokazywało np -5C to ogrzewanie momentalnie przestawało grzać z taka siłą. Wszystko wróciło do normy po wymianie czujnika!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.