Skocz do zawartości

Czy ma ktos instalacje CNG? Co sadzicie o takiej inst?


GP-T1000

Rekomendowane odpowiedzi

tak jak w temacie. ciekaw jestem jak w waszych miastach ze stacjami. jak sie sprawuje takie auto i ile trzeba wylozyc zeby miec cng. ponoc koszta instalacji sa duze ale cena 100 km chyodzi jakies 7 zl przy spalaniu 10 l. ponoc spala tyle gazu co benzyny wiec nie tak zle jak w lpg no i duzo tansze paliwo.

Tłumaczenia: niemiecki, hiszpański, włoski.

Pozdrawiam

Grzesiek

http://img53.imageshack.us/img53/3782/pict6529panoramaresize8pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak w temacie. ciekaw jestem jak w waszych miastach ze stacjami. jak sie sprawuje takie auto i ile trzeba wylozyc zeby miec cng. ponoc koszta instalacji sa duze ale cena 100 km chyodzi jakies 7 zl przy spalaniu 10 l. ponoc spala tyle gazu co benzyny wiec nie tak zle jak w lpg no i duzo tansze paliwo.

 

Ale ma jeden wielki minus: wysokie ciśnienie powoduje że trzeba stosować bardzo pancerne butle; zwykłe stalowe ważą nawet po 200 kg (auto sądzie, tracisz osiągi), kompozytowe są bardzo drogie...

 

Jak chcesz poczytaj tu: http://www.jeep.org.pl/forum/viewtopic.php?p=29510&sid=9aa22269ee6ed20452bc5bd37e088e2b

 

Do małych samochdów to pomyłka, to jest dobre ale do autobusu.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do małych samochdów to pomyłka, to jest dobre ale do autobusu.

 

o lpg tez byly rozne bajki a jak teraz sie rozwinelo:) a jednak cng to 5-6 razy mniejsze koszty jazdy niz na benzynie a lpg to tylko 2 razy mniejsze wiec nawet instalacja ktora jest 2 razy drozsza (mowie tu o zbiornikach tych lekkich) niz lpg to zwraca sie 3 razy szybciej niz lpg:) a jak ktos ma w swoim miescie stacje cng i duzo jezdzi do naprawde sie oplaca wydac te 7-8 tys.

 

p.s. dzieki michael za linka duzo sie dowiedzialem

Tłumaczenia: niemiecki, hiszpański, włoski.

Pozdrawiam

Grzesiek

http://img53.imageshack.us/img53/3782/pict6529panoramaresize8pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do cng to nie jest wszystko takie piekne jak mowia...

 

raz ze jeszcze malo stacji jest. w krakowie 2 jedna na siewnej druga na balickiej

pozatym instalka bardzo droga zbiorniki ciezkie(i malo pojemne) a kompozytowe bardzo drogie.

no i najwazniejsze cena cng bardzo leci w gore na dzien dzisiejszy cng stoi okolo 1.70

spalanie gazu cng jest podobne do benzyny. ale i tak jest to nie oplacalne. wydac pare tysiakow na instalke potem lac tylko nieco taniej od lpg (30gr roznicy) w dodatku jezdzic tylko po miescie bo na trase raczej ciezko sie wybrac chyba ze bardzo krotka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo na trase raczej ciezko sie wybrac chyba ze bardzo krotka)

Chyba, że pojedziesz trasą: Wrocław-Kraków-Tarnów-Rzeszów-Radom-Warszawa-Inowrocław-Gdańsk (może o jakimś mieście zapomniałem)

Grzesiek740 - (kiedyś było jeszcze 735 i 750)

http://img136.imageshack.us/img136/3693/mojeauta034podpisgo3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma ktos w polsce w ogole 518g (e34 touring) albo 316g (e36 compact)?

(w 1995 produkowane bmw na cng)

 

co do stacji tu artykul, moze sie komus przyda, jest tez tam mapka polski ze stacjami

http://www.gazownia.pl/gaz_ziemny_cng.php

%5B470%3A480%5Dhttp%3A//www.gazownia.pl/img/sub/gaz_ziemny/cng/mapa_swiata_gaz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje ze w cng jest przyszlosc ze za 3-4 lata a moze nawet szybciej bedzie na cng taki boom jak byl na lpg. auta z niemiec z cng beda starsze i co zatym idzie beda sprowadzane do polski wiec juz instalacja bedzie odpadac. a koszt litra [m3] w krakowie czy w poznaniu jest taki wysoki tylko i wylacznie z jednego wzgledu, brak konkurencji. z tego co czytalem ma w ciagu 2-3 lat powastac dosc duzo stacji cng wiec ci co duzo (niekoniecznie tylko ci) jezdza i kalkuluja bede przerabiac na cng. takie jest moje zdanie.

Tłumaczenia: niemiecki, hiszpański, włoski.

Pozdrawiam

Grzesiek

http://img53.imageshack.us/img53/3782/pict6529panoramaresize8pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozyjemy zobaczymy lpg tez mialbyc jedna wielka porazka. zakladalo sie ruskie instalacje, stacji w krakowie bylo pare... inne czasy byly ale cena byla lpg wtedy bardzo niska (benzyny zreszta tez :mad2: :mad2: )

 

tak wiec cng moze sie rozwinac pod warunkiem ze bedzie tanszy, i bedzie wieksza dostepnosc zbiornikow kompozytowych bo narazie sa ale w cennikach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

to nie jest takie piekne. na stacjach cng jest po ~ 1.73zl lpg w najtanszym miejscu w kraku 1,84 a przewaznie 1,90 -2zl wiec przy tak malej roznicy w cenie nie oplaca sie pchac w cng.

1. malo stacji (jeszcze, czas pokaze)

2. droga instalka

3. ciezki zbiorniki (kompozyty bardzo drogie)

4. zbiorniki nie sa zbyt duzej pojemnosci wiec dlugo na pelnym baku nie pojezdzimy

5. jezeli ktos chcialby tankowac z domowego dystrybutora to musi wpakowac kilka ladnych "baniek" za taki sprzecior.

 

 

wniosek jest jeden jak narazie sie nie oplaca chyba ze ktos juz ma auto wyposarzone w cng wtedy mozna sie w to bawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja jestem w trakcie przeróbki swojej e36 na CNG

Oj błędne są wasze stwierdzenia na temat tego sposobu zasilania

Zamontowałem ostatnio w Golfie II koszt przeróbki ok 850zł a tankuje na bazie MPK CNG za 1,12 zeta także wnioski sami wyciągnijcie

Jestem gazownikiem z kilku letnim doświadczeniem także znam temat od podszewki

A co do ciężaru butli to bez przesady jakie 200 kg ???????????????

Włosi wprowadzili już na rynek butle z tworzyw sztucznych lżejsze od zbiorników LPG z 25 letnia gwarancją !!!

Montaż alarmów, blokad, el. szyb BMW i inne TANIO (Możliwość dojazdu) ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja jestem w trakcie przeróbki swojej e36 na CNG

Oj błędne są wasze stwierdzenia na temat tego sposobu zasilania

Zamontowałem ostatnio w Golfie II koszt przeróbki ok 850zł a tankuje na bazie MPK CNG za 1,12 zeta także wnioski sami wyciągnijcie

Jestem gazownikiem z kilku letnim doświadczeniem także znam temat od podszewki

A co do ciężaru butli to bez przesady jakie 200 kg ???????????????

Włosi wprowadzili już na rynek butle z tworzyw sztucznych lżejsze od zbiorników LPG z 25 letnia gwarancją !!!

 

no to cene masz dobra CNG niestety w krakowie nie ma tak dobrze :mrgreen:

zbiornik z tworzywa sztucznego hmm no nie wydaje mi sie chyba ze tak nazywasz kompozyty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam!

Miałem już 3 auta na CNG wszystkie sprowadzone z Włoch już z instalacją.

Normalna butla waży ok. 60kg -i jest to odpowiednik 20l. benzyny. Użytkowanie jest oczywiście trochę problematyczne- w Krakowie 3 stacje tankowania i dłużej się tankuje. Spalanie niższe niż LPG no i koszt gazu 1,70. Dla przykładu mercedesem 124 za 38zł robiłem ok. 200 km. Trzeba rozważyc

ile jezdzisz po miescie a ile w trasach. Ja w mieście robie ponad 100km dziennie wiec jak jade gdzies sporadycznie w trase na benzynie to i tak sie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ciekawostke dla urzytkownikow instalacji lpg STAG-300

 

STAG-300 lacznie z listwami Valtek jest fabrycznie przystosowany do pracy na CNG

wystarczy zmienic:

 

- butle /stako -slupsk robi juz kompozytowe/

- przewody

- reduktor / lub zadtosowac posredni 300bar/ 10bar /

- w menu zmienic parametr LPG/CNG

 

 

najtansza opcja tankowania w krakowie jest przydomowy kompresor za 6000pln.

 

podpinasz i na rano masz zatankowane auto przed domem

 

a mama placi rachunki za gaz :norty: :dance: :twisted2: :twisted2: :twisted2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

butla waży ok. 60kg -i jest to odpowiednik 20l.

 

odklad to 1l beny wazy 3kg???????? :jawdrop:

 

 

1 litr benzyny ma masę 700 g

 

/fizyka mowi ze benzyna plywa po wodzie a 1l wody to 1kg wody/

 

 

czyli obciazenie tylu na zwyklym zbiorniku jest super gdy chcemy jechac w 5 osób na narty :dance:

 

 

w Krakowie 3

 

gdzie w krakowie jest 3 stacja ????

balicka, siewna i .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

butla waży ok. 60kg -i jest to odpowiednik 20l.

 

odklad to 1l beny wazy 3kg???????? :jawdrop:

 

 

1 litr benzyny ma masę 700 g

 

koledze chodzilo za na 60 kg metanu przejedziesz tyle co na 20 litrach benzyny!! wiec czytaj ze zrozumieniem a potem sie smiej!!

Tłumaczenia: niemiecki, hiszpański, włoski.

Pozdrawiam

Grzesiek

http://img53.imageshack.us/img53/3782/pict6529panoramaresize8pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

butla waży ok. 60kg -i jest to odpowiednik 20l.

 

odklad to 1l beny wazy 3kg???????? :jawdrop:

 

 

1 litr benzyny ma masę 700 g

 

koledze chodzilo za na 60 kg metanu przejedziesz tyle co na 20 litrach benzyny!! wiec czytaj ze zrozumieniem a potem sie smiej!!

 

ja sie nie smieje (:jawdrop: - oznacza suprised)

 

a kolega napisal wyraznie:

 

Normalna butla waży ok. 60kg -i jest to odpowiednik 20l. benzyny.

 

nic nie pisal o przejechanych km ani masie gazy znajdujacego sie w butli.

 

 

a gaz ziemny tankuje sie na M^3 a nie na kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.