• Reklama

[E36] WYMIANA TERMOSTATU

czyli jak samemu naprawić swoje BMW - rady tych którzy już to zrobili.

Moderatorzy: mattiss, Nurek

[E36] WYMIANA TERMOSTATU

Postprzez pablo022 » 25 Gru 2005 09:38

Witam
Ostatnio przeprowadzilem ta operacje w swoim aucie i postanowilem przedstacic krok po kroku co i jak.

To jest auto :8)
Image

1)demontujemy oslone wentylatora
Image
Image

2)demontujemy smiglo wentylatora(jest na 4srubkach imbusowych,po ich wykreceniu powinno zejsc,a jak nie to trzeba je do tego przekonac jakims nieduzym mlotkiem - niestety ja o tym nie wiedzialem i sie meczylem z zalozonym smiglem-pod koniec akcji smiglo samo spadlo :twisted: ale to juz podczas skladania auta)

3)demontujemy "trojnik"do ktorego przychodza weze(osobiscie polecam podstawienie jakiegos pojemnika zeby nie stracic calego plyny podczas odlanczania wezy
Image

4)taraaaa mamy go,ale uwaga jest tam uszczelnienie grubosci ok 1mm, w moim przypadku peklo podczas demontarzu, a poniewaz kupilem zamiennik a nie oryg termostat w komplecie nie mialem takiego uszczelnienia,ale to nie problem - wycialem je z kryngielitu
Image

5)wkladamy w miejsce starego nowy termostat
Image

6)skladamy autko wlewamy plyn i odpowietrzamy system

Pozdrowka
pablo022

Dołączenie: 11 Lis 2005 23:11
Miejscowość: 3CiTy
Moje BMW: e61 x-drive

Postprzez Boggy e36 » 31 Gru 2005 14:56

tylko nie zapominajmy żeby termostat włożyć STRZAŁKĄ DO GÓRY (strzałka na termo..) bo jak włożymy na dół to podczas jazdy temperatura może nam spadać na wskażniku i na silniku.
Awatar użytkownika
Boggy e36

Dołączenie: 31 Gru 2005 13:47
Miejscowość: Szczecin-Police
Moje BMW: >e46 323i 98<

Postprzez k1cyprys » 15 Sty 2006 13:01

chciałem uzupełnić temat o wymianę termostatu / uszczelki pod nim w silniku 1,6 (m43) bo tu wygląda trochę inaczej niż w 1,8...

obudowa termostatu ma kształt "fajki" jest przykręcona 3 śrubami (klucz 10)

Image

u mnie akurat lało spod uszczelki i "fajka" była nadpęknięta w jednym miejscu
a tak wygląda to po zdemontowaniu

Image

oczywiście otworek w który wchodzi termostat warto oczyścić

Image

w tym przypadku (silnik 1,6) uszczelkę należy zakupić przed operacją, ja zapłaciłem w salonie BMW w Krakowie niecałe 11zł

stara uszczelka
Image

a tu już nowa
Image

mi niestety pękła delikatnie obudowa termostatu (jest z plastiku) więc dodatkowo uszczelniłem ją w tamtym miejscu silikonem do silników (do 360*C)

oczywiście tak samo wymienia się termostat, nie da się pomylić
tak to wygląda:
Image

a kosztuje cały komplet (osłona + termostat + uszczelka) 160zł...

pozdrawiam k1c
Szybkich samochodów i pięknych kobiet, albo odwrotnie...
Image
k1cyprys

Dołączenie: 06 Lis 2005 22:44
Miejscowość: Kraków

Postprzez michal-k » 16 Sty 2006 23:52

Problem jest tu opisany dla E36, dla E30 z silnikiem M40 jest identyczna instrukcja:P
Only BMW
michal-k
Zanim zapytasz - POSZUKAJ!

Dołączenie: 12 Sty 2006 19:46
Miejscowość: Kolno

Postprzez --==maly==-- » 17 Sty 2006 00:09

Sluchaj napisałeś,że komplet kosztuje 160zł ale Ty uszkodziłeś obudowe i ją sklejałeś więc wnioskuje,że kupiłeś sam termostat możesz powiedzieć gdzie i za ile?
--==maly==--

Dołączenie: 18 Kwi 2005 18:01
Miejscowość: Warszawa
Moje BMW: E63 650i Manual

Postprzez k1cyprys » 18 Sty 2006 09:13

--==maly==-- napisał(a): Ty uszkodziłeś obudowe i ją sklejałeś ... sam termostat możesz powiedzieć gdzie i za ile?

nie ja zepsułem, poprostu była pęknięta odkąd kupiłem auto, poki byl stary gesty plyn chlodniczy lekko sie slimaczylo, ale po wymianie plynu na nowy zaczelo sie lac... wiec naprawilem.
termostatu wkoncu tym razem nie wymienilem bo nabylem przez przypadek do 1,8 a jak widac na foto jest zupelnie inny. co do zakupu to jest kilka mozliwosci: salon (i tu wszyscy polecaja oryginaly) albo np. polska firma mera http://www.termostat.pl/oferta.htm (u mnie 2 auta jezdza na ich termostatach i jest ok). ceny? polskie zamienniki okolo 12-14 zl netto... a oryginal? napewno drozej. :wink:
pozdr
Szybkich samochodów i pięknych kobiet, albo odwrotnie...
Image
k1cyprys

Dołączenie: 06 Lis 2005 22:44
Miejscowość: Kraków

Postprzez --==maly==-- » 18 Sty 2006 11:11

Wydaje mi się,że zamienniki nie pasują do m43 bo nie mają takich łapek po bokach i nie da się ich zaczepić do obudowy.
--==maly==--

Dołączenie: 18 Kwi 2005 18:01
Miejscowość: Warszawa
Moje BMW: E63 650i Manual

Postprzez Peet » 18 Sty 2006 14:48

Z ciekawości przejrzałem katalog ze strony www.termostat.pl i nie mają w ofercie termostatu do M43, ale przynajmniej zdają sobie z tego sprawę.
Image
Peet

Dołączenie: 29 Maj 2005 08:09
Miejscowość: Starachowice
Moje BMW: E36 316i 1993

Postprzez pablo022 » 18 Sty 2006 18:12

salon chcial ode mnie 120(chyba)zl za termostat, zamiennik kupilem za (teraz do konca nie pamietam czy to bylo)28 albo cos kolo 40zl,i jak narazie wszystko chodzi igla
pablo022

Dołączenie: 11 Lis 2005 23:11
Miejscowość: 3CiTy
Moje BMW: e61 x-drive

Postprzez meverick72 » 08 Lut 2006 00:50

Witam. Miesiac temu kupilem termostat do M40 w motoryzacyjnym za 45 zl. firmy Vernet (made in France) jak narazie chodzi jak należy. A wymiana to pół godzinki z nowym plynem chłodnichym (dynagel) Ps. wentylatora nie ściągałem ,bo na 4 śrubie złamał mi sie imbus :)
meverick72

Dołączenie: 04 Lut 2006 19:16
Miejscowość: Rybnik

Postprzez dalszy » 27 Mar 2006 10:10

chcialem tylko dodac, ze bez odpowiednich klucczy to moze zajac kilka godzinek, szczegolnie w 6 cylindrowkach, gdzie dojscie jest nie za swietne. ale jak juz sie zdejmie obudowe, to reszta pojdzie dosc gladko z jednym wyjatkiem: TRZEBA UWAZAC PRZY DOKRECANIU OBUDOWY, BO JEST Z PLASTYKU I MOZE PEKNAC (tak jak mi :mad2: ) co pociagnie za soba dodatkowe koszty!!! zycze milej pracy. pozdrawiam

aha, no i koszt termostatu to 35zl
dalszy

Dołączenie: 22 Mar 2006 19:15
Miejscowość: Sejny

Postprzez Turbo » 03 Lip 2006 20:41

a czy ten termostat jest jakoś odkręcany czy jakoś inaczej wyjmowany??
właśnie rozebrałem obudowę, wiatrak i tą metalową łączkę nachodzącą na termostat i jak się wziąłem za jego wyjmowanie to... zonk ani drgnie. wyłuskałem tzw. O-ring ale sam termostat w żadną stronę się nie rusza nawet po zastosowaniu młoteczka ;)
Buch teściową w klatkę piersiową ;)
Turbo

Dołączenie: 11 Cze 2006 21:50
Miejscowość: Stolyca ;)

Postprzez laniec » 09 Sie 2006 19:23

witam!
moj problem polega na tym ze nie zalacza sie wiatrak w chlodnicy.co moze byc tego problemem i jak go usunac?czy to wina termostatu czy czujnika temperatury?z mechaniki pojazdow jestem zielony wiec prosilbym o łopatologiczne przedstawienie rozwiazania:)
pozdrawiam (bmw e36, 318i, 1992 rok)
laniec

Dołączenie: 09 Sie 2006 18:44
Miejscowość: Olsztyn

Postprzez jankees » 10 Sie 2006 19:32

najprawdopodobniej to wina sprzęgła wiskotycznego tzw. viska to coś takiego za wiatrakiem z zeberkami :cool2: jak się mylę to mnie poprawcie :cool2:
to właśnie te chwile,kiedy wszystko jest dokładnie takie,jak pragniesz,a jedyne co czujesz to czysta przyjemność.To właśnie daje Ci BMW.
jankees

Dołączenie: 08 Lip 2005 11:51
Miejscowość: lodz

Postprzez sebson107 » 15 Sie 2006 01:01

Witam, mam pytanko z tematu chłodzenia.
Nie włącza mi sie wentylator, oczywiste ze temperatura idzie w góre, wężę puchna i robi się ciśnienie w pod korkiem. Jaka to możę byc przyczyna?czujnik wentylatora?Termostat?Ciepło powietrze lecii z nawiewów.Mam wiatrak elektryczny bmka 3 e36 m43. Nie wiem czy to ma coś wspólnego z tym, ale kobieta cofała innym autem i stukneła mi autko w przód, bez zadnych uszkodzeń, widocznych gołym okiem. Na dodatek jestem w Oslo, tu pracuje i ceny sa tu kosmiczne i nie wiadomo do kogo z tym jechać?
Więc jak byście coś podpowiedzieli to jestem ogromnie wdzieczny.
sebson107

Dołączenie: 14 Sie 2006 20:39
Miejscowość: wrocław

Następna

Powróć do Zrób to sam - gotowe recepty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość