Skocz do zawartości

Wymiana oleju silnikowego po ponad 60 tyś. km. 320D


Anon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ma do Was pytanie odnośnie wymiany oleju w silniku 2.0D 163KM ( M47T2 D20 ).

Jakiś czas temu zauważyłem, iż olej w moim silniku nie był wymieniany od dość długiego przebiegu, mimo odbycia kilku wizyt w ASO zgodnie ze wskazaniami.

Okazało się iż olej w silniku nie był wymieniony przez 60 tyś km. Zażądałem więc wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i okazało się, iż w tym przypadku, jest to normalne, gdyż mój styl jazdy sprawia, iż komputer tak obliczył wymianę oleju.

Nie wiem czy styl jazdy autostradowej na zachodzie UE, praktycznie z minimalną ilością miasta, może spowodować aż tak drastyczne wydłużenie okresu między wymianami ?

Olej oczywiście już został wymieniony, silnik chodzi normalnie, jak zawsze. Zastanawia mnie tylko czy tak długa jazda bez wymiany mogła mu zaszkodzić, czy nie odłożyły się jakieś skrzepy itp. Czy nie należy zastosować jakiegoś środka czyszczącego przed następną wymianą oleju?

Zlany stary olej nie był gęstszy niż zwykle podczas wymiany, był czarny jak smoła jak to w dizelku bywa a w między czasie był 2-3 razy uzupełniany.

Co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zarejestrowani

Mi komputer wyliczył po ostatniej wymianie oleju i pojeżdzeniu troszke 45tys km, i było to prawie rok temu teraz pokazuje mi jescze 9tys a przejechałem już 30tys z tym , że dosyć ostro ostatnio ale i tam mam już umowioną wizytę na za 2 tyg, bo po dzwieku słychać że olej już do wymiany ( jadac na jedynce okolo 2,5 tys obrotów silnk chodzi glosniej jak by rzęził) po wymianie zawsze ustaje ;)

 

Mysle że 60tyś to za dużo i mimo że komp Ci tak wyliczą rób wymiane co 25-35 tyś km najlepiej .

b4c4c1867b858a60.jpg.30a4296d964cadcc5bbee45deeb1292d.jpg

OFICJALNY ZEWNĘTRZNY PARTNER BMW AG

Chiptuning Programowanie Carplay Kodowanie Diagnostyka BMW AOS

Tel. +48-790-465-462

https://www.facebook.com/Codemybimmer

https://www.instagram.com/codemybimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,komp ma tylko pomagac ale do konca nie nalezy sie nim sugerowac...BMW zaleca tez wymiane filtra paliwa co 3cią wymiane oleju-to u Ciebie byłoby 180000km :duh: :nienie:

Ja osobiscie wymieniam co max 30000km choc wedlug kompa mam jeszcze czas,a 80% przebiegu to autostrada ale o auto warto dbac :lol:

icon4.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 60 T km gdy miałeś zalany dobry olej LL to nic właściwie stać się nie powinno, no ale te 30-40 T km to raczej maksymalny przebieg dla oleju, jak również okres max dwóch lat.

Ja u siebie zalewam Shell Helix Ultra Extra 5w30 BMW LL04 i producent tego oleju zezwala w dieslu na wymianę nawet co 50 T km, o ile zezwala na to również producent silnika.

Należy też wziąć pod uwagę w przypadku posiadania filtra DPF to, że podczas procesu wypalania filtra do oleju mogą i często przedostają się nieprzepalone (najczęściej małe) ilości ropy. Można to zauważyć po wzroście oleju silnikowego na bagnecie i wtedy zalecana jest natychmiastowa wymiana oleju, ponieważ ropa rozrzedza olej który traci nieodwracalnie swoje właściwości.

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz częściej ale jak masz Dpf to i tak musisz LL04 wlewac.

 

...no i olej również musi być koniecznie "low SAPS".

 

Oleje low SAPS

 

"Dla nowych formulacji olejów wprowadzono określenie "low SAPS" - oznaczające niski poziom popiołu siarczonego (SA), fosforu (P) i siarki (S). Poziom ograniczeń zależy od klasy jakości ACEA: dla klasy E6 (ciężarówki) - SA ( popiół siarczanowy (sulphated ash-S.A.) [poniżej 1, 0%, S (siarka) 0, 3%, P (fosfor) 0, 08%, natomiast dla samochodów osobowych ACEA C2/C3 - SA poniżej 0, 8%; ACEA C1/C4 - SA poniżej 0,5%]"

 

...czyli olej musi mieć jak najmniej różnych "ciężkich" świństw, aby nie niszczyć i nie zatykać DPFu.

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że ten pseudo inteligentny system w samochodzie nie domagał się wymiany oleju wcześniej, nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale nie słyszałem o przypadku kiedy olej miał by starczać na taki przebieg. W momencie kiedy wykryłem brak wymiany oleju auto nadal się tego nie domagało.

Tak jak by serwis kasował inspekcje bez wymiany oleju :|

Teraz już patrze serwisowi na ręce, raczej na jakąkolwiek formę opieki wykraczającą po za zczytanie danych z kluczyka nie mam co liczyć.

 

Teraz zasadnicza sprawa, zbliża mi się kolejna wymiana oleju, czy przed zlaniem starego oleju zastosować jakiś dodatek czyszczący silnik od wewnątrz? Zawsze byłem przeciwnikiem jakichś uszlachetniaczy czy dodatków, zapewne po takim czyszczeniu część dodatku musi zostać w silniku i nie wiem jaki wpływ na stan oleju miała by ta niewielka pozostałość?

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie wspomina ze olej zuzywa sie nie od przejechanych kilometrow tylko od czasu i warunkow pracy.

troche bawi mnie dyskusja o przejechanych kilometrach i czy to 20kkm czy 30kkm to dobry czas na wymiane

w ciagu weekendu robie prawie 1000km i to zajmuje ok 10 godz. 10 godz pracy na stalych obrotach, w stalej temp na identycznym obciazeniu.

w miescie te same 1000km jezdzi sie ok 50 godz, w tym wielokrotne schladzanie i grzanie oleju, czesta zmiana obciazenia.

przy takiej jezdzie i sztywnym warunku 30kkm na wymiane moge powiedziec ze olej powienienem wymieniac co 300 godz, w miescie co 1500 godz, jest roznica?

nie mniej 65tys to sporo...

a co do komputera liczacego czas wymiany to mi sie podoba...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przejechalem okolo 23tkm i pojechalem do ASO z zamiarem wymiany oleju. Komp pokazywal mi jescze 9tkm ale i tak postanowilem wymienic.

w ASO odradzili mi i powiedzieli ze to strata pieniedzy! Nie wdawalem sie z nimi w duskusje i mam zamiar jechac do innego!

Panowie jaki jest calkowity koszt wymiany oleju w PL ASO. Mieszkam w NL i tu zycza sobie 180euro, mysle ze to normalna cena

Pozdrawiam

Lepiej zapnij pasy, bo mozesz nie wrocic z trasy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ASO 1 litr oleju to okolo 20 Euro, i razem z olejem wymieniaja bodajze filtr pylkowy- to podraza sprawe.

Generalnie do 30 000 km mozesz spokojnie jezdzic.

kup w necie np ten- http://www.mapodo.de/aral-super-tronic-0w-40-4-ltr.html

filtr pylkowy tez znajdziesz na ebay.

i wymien w ASO- wymiana z filtrem oleju oklo 40 Euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem nad castrol edge 5w40 turbo diesel, dodam ze nie mam DPFu. To dobry pomysl? Koszt to okolo 75euro za 5l.

Filtr pylkowy wymieniali mi jakies 2miesiace temu jak bylem na serwisie w ASO, wiec nie wiem czy jest potrzeba wymiany?

Olej bym wymienil u znajomego ktory pracuje na codzien w ASO BMW, ale chodzi o pieczatke

Lepiej zapnij pasy, bo mozesz nie wrocic z trasy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem nad castrol edge 5w40 turbo diesel, dodam ze nie mam DPFu. To dobry pomysl? Koszt to okolo 75euro za 5l.

Filtr pylkowy wymieniali mi jakies 2miesiace temu jak bylem na serwisie w ASO, wiec nie wiem czy jest potrzeba wymiany?

Olej bym wymienil u znajomego ktory pracuje na codzien w ASO BMW, ale chodzi o pieczatke

 

75 euro - około 300zł za ten olej to lekka przesada (chyba że masz na myśli zakup w serwisie razem z wymianą)

http://allegro.onet.pl/castrol-edge-td-5w40-505-01-5l-fv-swiezy-gratis-i1254553634.html

jak również nie jest to najlepszy olej do tego silnika (to znaczy wielkich szkód by nie narobił, ale warto wybrać któryś z wcześniej przeze mnie polecanych np castrola edge: sport 0w40, 0w30 lub 5w30).

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.