Skocz do zawartości

E316 1993r. bałagan z chłodnicą i systemem chlodzenia


Kolombo012

Rekomendowane odpowiedzi

Hello. Jestem nowy na forum więc serdecznie witam wszystkich użytkowników i mam nadzieję że na łamach forum będzie nam się milo współpracowało :)

 

Od razu mówię że przeszukałem cały internet przy pomocy wujka Google i jak narazie nie znalazłem pomocy dla siebie. Nabyłem nie dawno BMW e36 z silnikiem 1.6 (zagazowany), bez klimatyzacji i zauważyłem że czegoś brakuje w chłodnicy. Znalazłem informacje i już wiem że brakuje tunelu a chłodnica była klejona. Ale moje pytania są następujące. Wywaliło mi chłodnice do końca, nie ma sensu jej kleić, na allegro jest do zakupienia nowa za 159zl + 20zł przesyłka kurierska. Czy lepiej kupić taką nową chłodnicę czy jakąś używkę oryginalną? Przy silniku jest wiatrak na pędzany paskiem. Czy w tych samochodach ma być tylko jeden wiatrak czy na chłodnicy powinien być jeszcze dodatkowy wentylator sterowany elektronicznie? Na paru zdjęciach w internecie znalazłem jakiś kabelek podpięty do chłodnicy w okolicy korka spustowego, co to jest? Czujnik? Jakie jest jego zadanie? Bo u mnie nic takiego nie było. z tego co widzę to moje BMW musiało mieć dzwona i zostało zrobione po prostu na odwal się. Silnik nie wiem jaki dokładnie ale po patrze później. Rok produkcji 1993, typ sedan, rozrząd na pasku, brak klimatyzacji.

 

Podeśle wieczorem zdjęcia silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy korka spustowego jest to czujnik niskiej ilości płynu chłodzącego.

Nie jestem zwolennikiem zamienników ale w wypadku chłodnicy możesz kupić tą z alle, ja również mam zamiennik i pół roku już działa bez zarzutu, polecam płyn do chłodnic byle nie wodę.

Wentylator na chłodnicy jest w wersji z klimą (+dodatkowa chłodnica)

Jak nie masz obudowy chłodnicy to jak chcesz na alle po 80 zł chodzą, ja osobiście nie mam :)

tel. 514.99.46.99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIZON8000 a że tak zapytam, mówisz że jeździsz już pół roku na tej chłodnicy. Nic się nie dzieje ze silnikiem? byłem na szrocie po tym jak napisałem pierwszego posta i złomiarz powiedział mi że bez tego tunelu będzie mi się grzać silnik? Jak się zachowuje Twoje autko w korkach? Czy na dłuższym postoju np na mieście w upalne dni nie podskakuje ci temperatura? Czy idzie do kupić taki czujnik do tej chłodnicy? Ile dałeś za swoja chłodnice (jeśli można wiedzieć) i co sądzicie o tej cenie 159zł za nową chłodnice? Przepraszam że tak zasypuje pytaniami ale to moje drugie auto w życiu i pierwsze BMW :)

 

I dziękuje za zainteresowanie moim tematem. Biegnę robić zdjęcia silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIZON8000 a że tak zapytam, mówisz że jeździsz już pół roku na tej chłodnicy. Nic się nie dzieje ze silnikiem? byłem na szrocie po tym jak napisałem pierwszego posta i złomiarz powiedział mi że bez tego tunelu będzie mi się grzać silnik? Jak się zachowuje Twoje autko w korkach? Czy na dłuższym postoju np na mieście w upalne dni nie podskakuje ci temperatura? Czy idzie do kupić taki czujnik do tej chłodnicy? Ile dałeś za swoja chłodnice (jeśli można wiedzieć) i co sądzicie o tej cenie 159zł za nową chłodnice? Przepraszam że tak zasypuje pytaniami ale to moje drugie auto w życiu i pierwsze BMW :)

 

I dziękuje za zainteresowanie moim tematem. Biegnę robić zdjęcia silnika.

 

Za chłodnicę dałem ok. 190 zł

Nic się nie dzieje nic się nie grzeje, a naprawdę spokojnie nie jeżdżę :twisted:

Nie zdarzyło mi się bym miał problem z chłodzeniem, przegrzewaniem nawet po najbardziej ostrej jeździe.

Jeżeli VISCO jest sprawne, pompa i termostat to nie ma opcji by był problem z przegrzewaniem.

Ja wymieniłem chłodnice gdyż mi przeciekała na uszczelce zbiorniczka wyrównawczego.

Czujnik idzie kupić na alle

Złomiarz powiedział tak bo chce się tego pozbyć.

Cena 159 jest ok.

tel. 514.99.46.99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiennik możesz kupować śmiało, tylko zależy jaki. Ja od grudnia mam Termotec i jest OK. Zwróć uwagę podczas kupna na to aby był korek na wlewie zbiorniczka i odpowietrzniki.

 

 

Bez tunelu przy chłodnicy może się temp podnieść, bo nie będzie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz zamiar dluzej pojezdzic tym autem, to wybralbym jakis porzadny zamiennik a nie jakis "wysokiej jakosci zamiennik, znanego niemieckiego producenta itp. itd.". Takie aukcje omijam z daleka, dlaczego od razu nie podadza kto jest producentem??? Uwazam, ze to po prostu szmelc i dlatego tak pisza, zeby ktos to kupil - takie moje zdanie.

Zapytaj tutaj: http://www.chlodnice.bydgoszcz.pl/fabrycznie_nowe.html Kupowalem u nich chlodnice wody i klimatyzacji do swojej e36 z tym, ze obie kupilem z Behr'a (klimatyzacji najpierw wzialem J.Deus ale byl problem, zeby ja spasowac. Koniec koncow niewiele drozej zalatwili mi z Behr'a).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto popytać się o chłodnice, zapamiętać nazwy producentów i nawet na forum poszukać. Jakiś badziew bez nazwy raczej nie będzie dobry i zgadzam się z Kolczastym. Poszukać i poświęcić trochę czasu nie zaszkodzi. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chłodnice zakupiłem jednak na Allegro za 180 z wysyłka. Zamontowana i zrobiłem już autem ponad 1500km i wszystko jest ok tylko dziwnie śmierdzi jak się nagrzeje. Facet na stacji mi stwierdził że mi gotuje silnik ale jak zobaczył nową chłodnice to powiedział że musi się "przegotować"? Jeszcze czuć trochę ten zapach ale mniej jak na początku gdy ją założyłem. Prawda z tym jest czy mit?

 

No i przymierzam się do zakupu tunelu i tu pytanie. Bo widzę że ceny to są tak od około 80zł i żeby nie bawić się w odsyłki bo np kupie do złego silnika, nie tracić czasu i pieniędzy, chce się dowiedzieć czy tunel do silników 1.6 bez klimy, M40 i M43 jest taki sam? Bo na allegro jedni piszą że tak a jedni że nie.

 

Tunel zakupuje jednak bo przy obecnej pogodzie zdarza mi się że wskazówka od temp. przekracza pole normy i dochodzi czasami do max. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.