Skocz do zawartości

nazwy stacji radiowych


vortex5

Rekomendowane odpowiedzi

szukalem ale nie znalazlem odpowiedzi. Na gornym pasku nazwy stacji wyswietlają sie dobrze (czyli radio je odbiera poprawnie). Niektore ze stacji w tym duzym oknie niżej tez sie dobrze wyswietlają (na fotce: Merkury). Jak sprawic, zeby pozostale tez sie dobrze wyswietlaly zamiast tego LOCAL-X? Na przyklad zeby w prostokącie pojawil sie napis ESKA, skoro na gornym pasku sie pojawia?

 

http://images41.fotosik.pl/64/6e91df8cc5172341med.jpg

 

dzieki wielkie za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze to zależy od nadawanego sygnału RDS stacji radiowych. W Niemczech wszystkie stacje na liście mają normalne nazwy. U nas tylko niektóre.

 

myslisz, że sygnal RDS ma taką strukture ze moze powodowac wyswietlenie nazwy w górnym pasku a jednoczesnie nie wyswietlac jej na liscie ponizej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dwie prawidłowości:

1 - wyświetlają się nazwy (zamiast "local") stacji wcześniej zaprogramowanych (niestety nie jest to regułą a jedynie występuje w większości przypadków)

2 - numery (jak w e9x, lub litery jak u Ciebie) przypisane stacji nie ulegają zmianie, tzn np radio eska ma u mnie w całym kraju numer 2 (local 2) - eska nie była nigdy w pamięci.

 

Faktem jest też że za granicą, czy to w Niemczech, Belgii czy np. w Czechach, "local" nie występuje - przynajmniej nie odnotowałem takiego faktu.

 

Też mnie to intryguje i, po ludzku, przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dwie prawidłowości:

1 - wyświetlają się nazwy (zamiast "local") stacji wcześniej zaprogramowanych (niestety nie jest to regułą a jedynie występuje w większości przypadków)

2 - numery (jak w e9x, lub litery jak u Ciebie) przypisane stacji nie ulegają zmianie, tzn np radio eska ma u mnie w całym kraju numer 2 (local 2) - eska nie była nigdy w pamięci.

 

Faktem jest też że za granicą, czy to w Niemczech, Belgii czy np. w Czechach, "local" nie występuje - przynajmniej nie odnotowałem takiego faktu.

 

Też mnie to intryguje i, po ludzku, przeszkadza.

 

mam instrukcje do wyswietlacza navi (z obsluga wszystkich funkcji) i niestety slowa tam nie ma o jakichs ukrytych opcjach czy czymkolwiek co mogloby pomoc z tym problemem :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może się przyda, choć robione w iDrive w E61

 

jak masz taką stacje LOCAL to naciskasz na niej guzik, pokazuje się wybór gdzie można ją zapisać - z racji anglojęzycznego interfejsu nazywa się SAVE

 

wybieram SAVE i czekam chwilkę, nazwa się zmienia na to co w danym momencie RDS podaje, czasem godzina, potem np. tytuł piosenki, a potem nazwa stacji. I jak się pokaże to co chcę potem widzieć to po prostu zapisuję tę stację.

 

I już sie nie pokazuje jako local tylko jako w tym przypadku eska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze to zależy od nadawanego sygnału RDS stacji radiowych. W Niemczech wszystkie stacje na liście mają normalne nazwy. U nas tylko niektóre.

 

Witam. Podejrzenia słuszne :wink: Bo w Niemczech stacje radiowe trzymają się specyfikacji RDS czego nie można powiedzieć o polskich...

 

myslisz, że sygnal RDS ma taką strukture ze moze powodowac wyswietlenie nazwy w górnym pasku a jednoczesnie nie wyswietlac jej na liscie ponizej??

 

Ma taką strukturę...między innymi Programme Identification (PI)

 

RDS dla dociekliwych :hand:

 

PS. Proszę poprawić mnie jeżeli się mylę. Wydaje się że tunery (nie wiem czy wszystkie i jakie... :worried: ) są konstrukcjami dwugłowicowymi jedna odbiera to co aktualnie słyszymy a druga bezustannie skanuje eter i wyświetla znajdujące się w zasięgu inne stacje, dzięki czemu mamy szybki do nich dostęp i nazwę...mielibyśmy gdyby Polskie stacje nadawały poprawny PI a tak to mamy LOCAL. :|

Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż pojawił się jeden co nie wiedział...i zrobił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Proszę poprawić mnie jeżeli się mylę. Wydaje się że tunery (nie wiem czy wszystkie i jakie... ) są konstrukcjami dwugłowicowymi jedna odbiera to co aktualnie słyszymy a druga bezustannie skanuje eter i wyświetla znajdujące się w zasięgu inne stacje, dzięki czemu mamy szybki do nich dostęp i nazwę...mielibyśmy gdyby Polskie stacje nadawały poprawny PI a tak to mamy LOCAL.

 

jechalem dzisiaj taksowka (nowy Superb) i na jego ekranie navi caly czas pokazywaly sie nazwy, wiec wydaje mi sie, ze jest to jednak kwestia zwiazana z samochodem, a nie z samą stacją i RDS

 

wybieram SAVE i czekam chwilkę, nazwa się zmienia na to co w danym momencie RDS podaje, czasem godzina, potem np. tytuł piosenki, a potem nazwa stacji. I jak się pokaże to co chcę potem widzieć to po prostu zapisuję tę stację.

 

hej, udalo sie! :mrgreen: co prawda w E39 nie pojawia sie opcja Save, ale faktycznie zapisanie stacji sprawia, ze jest widoczna jej nazwa. Nawet jesli tą stację pozniej nadpiszę przez inną (tak, ze ta pierwsza juz nie jest zapisana) jej nazwa nadal sie wyswietla :cool2: przyklad na ponizszym zdjeciu to radio Jozef - wczesniej nazwa mi sie pojawiala jako local, zapisalem stację, pozniej nadpisalem przez Roxy (bo po co mi radio Jozef w pamieci) i nadal sie wyswietla :norty:

 

http://images45.fotosik.pl/68/8a2ea1e4dc6d3be4med.jpg

Edytowane przez vortex5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vortex, czyli jak to w końcu zrobiłeś? Normalnie przytrzymałeś np. przycisk z 1 na Radiozet i zamiast local pojawiło się Radiozet?

 

Bo póbowałem i cos nie bardzo działa

 

normalnie zapisywalem stacje, tak jak piszesz. Kiedy pojawia sie na tym gornym pasku nazwa, wciskam jeden z przyciskow 1-6 i jest zapisana. Kiedy wyjde z okna gdzie jest lista stacji i wroce do neigo, nazwa jest wyswietlana - tak jak na zalaczonej wczesniej fotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie podziałało. Jakie masz ustawienia pod przyciskiem INFO, wszystko włączone?

 

Jeżeli ustawiasz te nazwy stacji masz wybrany tryb wszystkich stacji czy tylko 6 [chodzi mi o tą opcje pod klawiszem FM]?

 

Ja robię tak:

strzałkami szukam danej stacji, jak się pojawi nazwa przytrzymuję np.1 stacja się zapamiętuję,. wychodzę do menu głównego, wracam do radia i dalej LOCAL-x

 

Walczyłem z tym jakieś 10 minut i nic nie zdziałalem :cry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W E60 tez tak jest i jest to chyba najwieksza wada tego samochodu. Chodzi o to, ze jakis geniusz w firmie VDO Siemens, ktory projektowal system CCC nie pomyslal o jednym: jezeli nazwa jest nadawana jako ciag znakow, ciagle sie zmieniajacy i dluzszy od standardowych 8 liter (np. RADIO ESKA Superprzeboje albo cos takiego) to ten cud techniki nie umie sobie z tym poradzic i pokazuje LOCAL-1. Jezeli nazwa jest krotka np. WDR3 (tak jak to jest czesto w Niemczech-ale nie zawsze: np. bylem ostatnio w Berlinie i tam mialem same "Locale") to nie ma problemu i wszystko dziala dobrze. W E60 jest tylko ta roznica w porownaniu do E39, ze na liscie zapisanych stacji nazwa jest juz widoczna - ale niestety tylko ten fragment widoczny w momencie zapamietywania-przykladowo moglby to byc fragment nazwy wykonawcy piosenki zamiast np. nazwy "RadioZet". A wiec tez bez sensu. Wcale sie nie dziwie, ze w 7er i nawet obecnym 5er i-Drive i caly system audio dostarcza Becker.

pozdrowienia

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ale w takim razie nie umiem Wam pomoc. U mnie jest tak jak na drugiej załączonej wczesniej fotce, czyli nazwy sie pojawiają - nie wszystkie, ale wiekszosc. Nazwy mam zarowno w trybie pełnej listy jak i tym gdzie sie 6 stacji wyswietla z numerami guzikow... Pare local zostało i nic z nimi sie nie da zrobic. Nie mam pojęcia dlaczego u mnie wiekszosc ma nazwy a u Was sie nie da tego efektu uzyskac. Moze mam jakis soft uaktualniony... bo nic innego mi do glowy nie przychodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no też to zaobserwowałem :) ale po chwili znowu są lokale :( lecz czasami tak same z siebie pojawiają się nazwy stacji ??
Le Mans winners 2006 2007 2008 R10tdi :) 2009 908 HDI :) 2010 R15 TDI ;)no cóż trzeba wiedzieć gdzie leży przyszłość motoryzacji :) TDI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowej S-Klasie (ale i w innych nowych Mercedesach) wszystkie stacje pojawiają się poprawnie (nazwy z RDS) więc to nie jest problem polskich stacji radiowych nie trzymających standardu ale raczej CCC BMW nie mogącego tego standardu poprawnie obsłużyć. Dziwne, że nie naprawili tego w którejś aktualizacji softu.

 

Rozwiązanie z SAVE działa do czasu aż nie wyjedziesz poza miasto, nie odłączysz zasilania (co zdaje się lubią robić w serwisie).

 

Aha.. problem występuje (jak słusznie zauważył Krzysztof) tylko w przypadku gdy nazwa RDS zmienia się co kilka sekund (np nazwa stacji, godzina, miasto).

http://img125.imageshack.us/img125/2302/bmw1qf7.jpg

BMW E60 530dA Individual, 11.2006, 231hp +DENSION GW500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce tylko nieliczne stacje radiowe nadają statyczny PS. 

PS - Programme Service

O funkcji:
Mówiąc najprościej PS to tekst składający się z maksimum ośmiu znaków zawierający nazwę stacji. Jest on wyświetlany w każdym odbiorniku wyposażonym w funkcję RDS. Według norm powinien być statyczny - to znaczy zawierać tylko jedną ośmioznakową sekwencję, jak np. " BBC R4 " - oznaczające czwarty program angielskiej radiofonii publicznej. Ostatnio coraz częściej w świecie, a w Polsce praktycznie od zawsze można spotkać napisy zmieniające się co kilka sekund, zawierające nie tylko nazwę stacji, ale również informacje typu częstotliwość, nazwa miasta, godzina, data, numer telefonu itp. Jednym z argumentów przeciwników dynamicznego PS-u jest rozpraszanie kierowcy w czasie jazdy. Istnieją też odbiorniki nieprzystosowane do tak często zmieniających się treści - zapisują one każdą odebraną sekwencję w pamięci, a po przekroczeniu limitu zawieszają się.

 

Problem widać w dynamicznym PS jak i sofcie tunera. Mnie to już nic nie dziwi np. "radiomagnetofon" w E39 z 2003. Ale fakt...denerwuje czasem :duh:

Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż pojawił się jeden co nie wiedział...i zrobił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to już nic nie dziwi np. "radiomagnetofon" w E39 z 2003.

 

ee tam marudzisz :) mi sie kasety już ze dwa razy przydały - z etiopii muzykę dostałem, a tam na cd się raczej nie da kupić - tylko na kasetach :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się przydaje nie twierdzę że nie :wink: sam nie tak dawno słuchałem hiciorów ze starych zapasów i powiem że wiele mp3-rójek czasem brzmi gorzej :D No ale niestety rozdział CC już zamknięty jest...

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Tdkc60cassette.jpg

 

ależ to czasy były :mrgreen:

Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż pojawił się jeden co nie wiedział...i zrobił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasie sobie pogrzebalem w TISie z 2008 roku i BMW pisze, ze "ten typ tak ma" - wszystkie napisy, ktore maja powyzej 8 liter, nie spelniaja jakiejs normy, wiec BMW nie uwaza, ze ma obowiazek dostosowywac do nich swoj sprzet...

pozdrowienia

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.