Skocz do zawartości

lampka wewnetrzna tylna


kifer90

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanie:

w swoim samochodzie w dodsufitce mam dwie lampki przednia i tylna, z tym ze przednia moge wlaczyc osobno na lewo na prawo albo srodkowym przyciskiem gdzie zapala sie cala przednia i do tego tylna, natomiast samej tylnej zapalic nie moge.

na allegro widzialem ze mozna ta lampke tylna wymienic na taka z przyciskami ze bedzie mozna zapalic ja osobno.

tylko teraz jezeli wymontuje ta bez przyciskow a zamontuja ta z przyciskami to bedzie dzialac?

czy jest ta sama wiazka tylko przelacznik inny czy trzeba cos przerabiac.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama przekładka lampy nic Ci nie da, wtyczka jest inna i chyba trzeba dołożyć kable.

 

Też mam na to ochotę, lampka zakupiona, tylko nie mam kiedy się za to zabrać.

 

Poza tym jest jeszcze inny problem, to o czym piszesz, to lampka, która jest w pakiecie dodatkowego oświetlenia, gdzie moduł steruje jeszcze oświetleniem pod nogami kierowcy i pasażera, lampkami w klamkach i w drzwiach od dołu.

Nasz moduł jest przystosowany do niższego poboru mocy, tzn, jeśli uda nam się zamontować lampkę w podsufitce, to z tego, co mi mówiono w BMW, lampki na przyciski nie mogą mieć mocniejszych żarówek, niż chyba 5W, czy nawet mniej, 2,5W, przeciwnym wypadku moduł będzie wywalał bez przerwy błąd.

 

O szczegóły spróbuję się zapytać kodera, który za niedługo ma zajrzeć w moje strony na grupowe kodowanie.

 

Kolega yaz swego czasu nosił się z zamiarem zamontowania jej u siebie, ale chyba temat odłożył:

viewtopic.php?f=15&t=200690&hilit=lusterko+e90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hym, to daj znac jak bedziesz cos wiedzial, Ciekawe..

swoja droga kaszana ze w bmw za taka pierdole trzeba doplacic, wczesniej mialem passata i podswietlanie w podsufitce kazdy mial nad dzwiami, juz nie wspomne o podswietlaniu dzwi kazdych osobno wszystko w standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, BMW każe sobie dopłacać za takie luksusy, wspominając choćby podstawowe audio, totalna porażka :mad2:

 

Właśnie doczytałem, że kolega yaz zamontował był u siebie taką lampkę (przegapiłem moment :oops: ), ale.....już z wiązką, i z tego co pisze, to załatwia to sprawę.

Standardowo lampki mają trzy żarówki po 5W, więc gdyby coś było nie tak i moduł nie przyjmował dodatkowych 10W (przy zapaleniu wszystkich żarówek u nas z tyłu jest 5W),

to pewnie by o tym coś wspomniał:

viewtopic.php?f=158&t=203278&p=1592989#p1592989

 

Skrobnę do niego na PW, czy robił próbę przy pełnym oświetleniu wnętrza, tzn. trzy z przodu, trzy z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Witam Panowie,

załączam krótki film zrobiony dzisiaj. Przy włączonych wszystkich żarówkach obydwu lampek nie ma żadnych błędów na komputerze. Ja po zamontowaniu lampki tylnej nic nie kodowałem.

Dodam tylko, że nie mam u siebie oświetlenia wnęk nóg, ani oświetlenia zewnętrznego klamek czy spodów drzwi (jeszcze), bo ich dołożenie mam w planach.

Z materiałów, które przeczytałem na temat dokładania tych oświetleń, nikt z osób, które to wykonywały u siebie nie zmieniał żadnych modułów. Ja przekonam się o tym kiedy będę modził u siebie.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tak, zmieniałem.

Tak jak pisałem na PW, lampkę kupiłem razem z wiązką.

Wtyczka tej wiązki, którą wpina się w przednią lampkę ma dużo więcej przewodów niż wtyczka lampki bez przycisków, gdzie są właśnie tylko dwa przewody.

Można pobawić się w dorobienie wiązki domowym sposobem.

Piny do połączenia między wtyczką wchodzącą do lampki przedniej, a wtyczką lampki tylnej

pin14-->pin2 (włącznik lewej żarówki)

pin19-->pin1 (zasilanie lewej żarówki)

pin20-->pin3 (zasilanie środkowej żarówki)

pin15-->pin5 (włącznik środkowej żarówki)

pin18-->pin8 (zasilanie prawej żarówki)

pin16-->pin7 (włącznik prawej żarówki)

pin17-->pin4 (dwie pomarańczowe diody)

pin13-->pin6 (uziemienie)

Wtyczka w lampce przedniej ma oznaczenie X14289 i wygląda tak

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic385/v2013062321071135988730.jpg

I jej lokalizacja

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic343/v2013062321071148994683.jpg

Wtyczka w lampce tylnej z 3 przyciskami wygląda tak

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic723/v2013062321071121821763.jpg

Jej lokalizacja (oczywista oczywistość, ale dodałem, bo nie mógłbym spać)

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic788/v2013062321071130617559.jpg

TUTAJ widać tę wtyczkę dokładnie.

Jeszcze co do innych modułów. Patrząc na schematy to tzw Footwell module obsługuje tylko diody w klamkach drzwi i lampki wnęk nóg oraz lampki spodów drzwi kierowcy i pasażera. Nie ma nic wspólnego z oświetleniem podsufitki. To moje wnioski patrząc na schematy. Podejrzewam więc, że pracownik BMW mógł trochę konfabulować z tymi różnymi modułami.

Edytowane przez yaz

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ja nie zdejmowałem podsufitki. Gdyby trzeba było to zrobić to odpuściłbym temat.

Ja starą wiązkę zostawiłem w aucie, jest po drodze między przednią, a tylną lampką przyczepiona opaskami lub taśmą przylepną.

Nie chciało mi się szarpać.

Nową wiązkę przeciągnąłem używając sztywnego drutu. Po woli, z wyczuciem i bez nerwów, żeby czegoś nie porwać.

TUTAJ widzę coś z wiązką. Trzeba pewnie dopytać sprzedającego.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Wg mnie cena też z kosmosu. Ja swoją kupiłem chyba właśnie za 70PLN z przesyłką.

Kupiłem z beżową osłoną, ale przełożyłem czarną ze starej lampki. To akurat nie problem.

Gdybym znał numer wiązki, mógłbym określić cenę w aso.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek wybrał się ledwo na grilla do rodziny, a tu temat ruszył z kopyta :D .

Wtyczka oczywiście jest inna, zakupiłem byłem taką w ASO jakiś czas temu, ale jak powiedzieli mi cenę za piny, to usiadłem.

Coś koło 7-8 zeta za jedną :duh: , więc temat odpuściłem.

Kolego kifer, za moim doświadczeniem, jeśli jeszcze nie zakupiłeś, to szukaj lampki koniecznie z okablowaniem, i wszystko na temat.

Wiązkę przeciągniesz bez problemu, jak pisze kolega yaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, wtyczka kosztowała, nie pamiętam dokładnie, coś koło 5-6 złotych i gościu, który mi to sprzedawał w ASO spytał się, czy chcę piny.

Mówię, że jeśli ma, to chętnie bym wziął.Cena, tak, jak pisałem, za jeden 5-8zł, lub coś podobnego :duh: .

Oczywiście podziękowałem.

Edytowane przez harlydav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Dlatego ja takie tematy załatwiam w sklepach z elektryką.

ASO za zestaw naprawczy do lusterka fotochromatycznego wewnętrznego chciało jedyne 90PLN, kilka przewodów z pinami, wtyczka.

Ja wszystko (wtyczka z zarobionymi pinami z jednej strony, piny do drugiej wtyczki) kupiłem za około 3PLN.

Trochę cierpliwości, kilka minut lutowania i wszystko działa jak powinno.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temat załatwiony :D

 

16 pinów za 9 zł w elektronicznym( w ASO, tak, jak pisałem - "wtyk z przewodem - 0,2- 0,5MM² - 61130005197 $1.65" :duh: ),

+ metr kabla też w elektronicznym, akurat był do wyboru 6 i 12 żyłowy, więc wziąłem ten drugi, za 8 zł,

+ wtyczka zakupiona w ASO już w zimie ( bodaj ta : uniwers. obudowa gniazda niekod. 8 POL. 61136954526 $3.12, ale pamiętam, że była chyba tańsza ),

+ nieoceniona instrukcja podłączenia kabli od kolegi yaz (na załączonym foto),

no i godzinka roboty.

 

http://imageshack.us/a/img854/3649/9esg.jpg

 

Druga duża wtyczka jest wpięta w przednią lampę i po prostu wyciągnąłem z niej dwa kable, które do tej pory obsługiwały tylne oświetlenie i wpiąłem 8 nowych pinów z kablem.

Nowy kabel, po wyciągnięciu obu lamp, bez problemu nawet z już podpiętymi wtyczkami przeciągnąłem od tyłu do przodu pod podsufitką.

 

Kolego yaz, wielkie dzięki za rozpiskę podłączenia kabelków, myślę, że można by podpiąć ten temat w "Zrób To sam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
...Kolego yaz, wielkie dzięki za rozpiskę podłączenia kabelków...

Żaden problem, cieszę się, że działa jak powinno.

...myślę, że można by podpiąć ten temat w "Zrób To sam".

Nie widzę przeszkód, jeżeli komuś jeszcze ma pomóc. Admin chyba ma moc.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Świetny poradnik, przerobiłem u siebie i działa.

 

Pojawił się jednak mały problem, po ogarnięciu wszystkiego cieszyłem się dwa dni po czym otworzyłem osłonę przeciwsłoneczną i lusterko i ku mojemu zdziwieniu nie zapaliła się lampka przy lusterku.

 

Najpierw sprawdziłem wszystkie bezpieczniki odpowiadające za oświetlenie wnętrza - są w porządku. Następnie wyjąłem lampkę z podsufitki, zerknąłem na kable i ich kolory i przypomniałem sobie, że chyba takie same były w dużej wtyczce od lampki przedniej w której majstrowałem.

Ogarniając oświetlenie tylne odpiąłem wszystkie piny od dużej wtyczki (przy przedniej lampce) i podłączyłem nowe. Resztę zostawiłem. Dziś się poprawiłem i te piny, które były w dużej wtyczce w rzędzie 1-10 podłączyłem na nowo w miejsca w których były (miałem je opisane). Niestety lampki dalej nie działają.

 

Gdzie szukać problemu i czy jest on związany z dołożeniem lampki tylnej z włącznikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Musisz opisać trochę jaśniej.

Cały temat dotyczy lampki tylnej, a z tego co piszesz masz problem z lampkami oświetlającymi lusterka w daszkach przeciwsłonecznych.

 

Dorabianie wiązki opisane przeze mnie w tym temacie nie obejmuje jej dorobienia do lampek lusterek daszków.

 

Opisz dokładnie czy wiązkę dorabiałeś czy kupiłeś gotową, co zrobiłeś po kolei, bo twój dotychczasowy opis jest, przynajmniej dla mnie, chaotyczny.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rozwiązany.

 

Moim błędem przy grzebaniu przy kostce 20pinowej od przedniej lampki było odłączenie pinów w rzędzie od 1 do 10 (4 kable, bodajże 3,4,5 i 6 pin są używane).

 

Te 4 piny obsługują oświetlenie lusterek przy osłonach przeciwsłonecznych.

 

http://bmwe32.pxd.pl/gallery/pic385/v2013062321071135988730.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.