Skocz do zawartości

E91 320d Wymieniał już ktoś pompę wody?


Natek

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety hałasuje, z pewnością jest do wymiany. Nie mam dostępu do kanału ani podnośnika, będę robił to zwyczajnie an stojącym aucie, ew. do użycia mam najazdy, które podniosą mocno przód auta. Mam pytanie czy ktoś wymieniał pompę wody bez spuszczania płynu korkiem na dole chłodnicy a nad intercoolerem? Nie chce zabierać się za to od dołu auta i chciałbym spuścić płyn np. rozpinając węże przy termostacie ale nie chcialbym narobić syfu i zalać wszystkiego. Robił to ktoś? Jakieś pomysły?

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo opcji raczej nie masz. Płyn da się spuścić korkiem w chłodnicy nad intercoolerem - nawet podnosząc auto lewarkiem, ale jest przy tym trochę grzebaniny i odkręcania osłon.

Chyba najprostsze będzie spuścić płyn ile się da wężem przy termostacie głównym i wykręcić pompę wodną. Trochę płynu na pewno wyleci, ale zmyj od razu wszystko wodą, i jak wyschnie nie będzie problemu z zabrudzoną komora. Jedynie pasek może trochę piszczeć zanim wyschnie płyn chłodniczy lub woda.

U siebie jeszcze pompy wody nie wymieniałem (jedynie termostaty).

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po kupnie auta 3 lata temu też myślałem o wymianie pompy wody, bo coś hałasowało, ale były to rolki.

 

Natek, kiedy wymieniałeś płyn chłodniczy? Może warto przy okazji wymiany pompy wymienić i płyn? Producent zaleca wymianę co dwa lata.

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spuściłem płyn przez korek spustowy na spodzie chłodnicy, ale przy odkręcaniu termostatu i pompy wyleciało jeszcze troche. Dostęp do śruby spustowej na bloku silnika jest utrudniony. Kupiłem pompę Ruville (koszt 300 PLN) w zestawie była metalowa uszczelka ale niestety po przymierzeniu nie pasowała, sami zobaczcie różnice

 

http://img43.imageshack.us/img43/7957/uszczelkapompy001.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/6024/uszczelkapompy002.jpg

http://img855.imageshack.us/img855/91/uszczelkapompy003.jpg

 

oryginalna byłą w dwóch miejscach w okolicy dolnych śrub bardziej wycięta niż ta z zestawu, dlatego przestrzegam i polecam kupno oryginalnej w ASO. Przynajmniej jeśli chodzi o Ruville. Robiłem auto w sobote po południu i niestety rozgrzebane musi poczekać do poniedziałku-wtorku aż dostanę właściwą uszczelkę.

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po kupnie auta 3 lata temu też myślałem o wymianie pompy wody, bo coś hałasowało, ale były to rolki.

 

Natek, kiedy wymieniałeś płyn chłodniczy? Może warto przy okazji wymiany pompy wymienić i płyn? Producent zaleca wymianę co dwa lata.

 

Płyn chłodniczy wymieniałem przy okazji wymiany termostatu głównego ok 1,5-2 lata temu. Teraz oczywiście układ też będzie zalany nowym płynem. Polecam Prestone, dobra temperatura zamarzania i dobra temperatura wrzenia, nawet niezła cena

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy wymianie płynu z bloku nic nie spuszczałem, nawet nie szukałem tej śruby.

 

Preston to sprawdzona marka i wiele osób zalewa ten płyn, cena też jest przystępna (ja zalewam koncentratem Gliko-Shell, 1:1 do -34'C).

 

Myślę że Ruville to dobry wybór.

Tej uszczelki nie da się założyć - nie pasuje?, czy jest tylko inna na zewnątrz ale pasuje do otworu w pompie?.

Tak na moje oko ta uszczelka powinna pasować (no chyba że nie pasuje na śruby).

 

Jak u ciebie wygląda stara pompa, dostała luz na łożysku?

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio na dniach wymieniałem w X3 2.0d i oryginalna metalowa uszczelka byla przylapana do boku na dole i trzeba bylo ja wyrywac na sile.Możliwe,że u Ciebie zostały cycki po starej i dla tego nowa nie pasuje.Ja zakładałem jakąś pompę za 160 zl po rabatach ale miała papierową uszczelkę i nie dochodziła w każdy zakamarek jak oryginalna.Wydaje mi się,że musisz wziąść lusterko i popatrzeć czy nie zostały po starej kawałki blszek przy bloku.

 

Wysyłane z mojego LG-P880 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej uszczelki nie da się założyć - nie pasuje?, czy jest tylko inna na zewnątrz ale pasuje do otworu w pompie?.

Tak na moje oko ta uszczelka powinna pasować (no chyba że nie pasuje na śruby).

 

Jak u ciebie wygląda stara pompa, dostała luz na łożysku?

 

do otworu w pompie pasuje, otwory na śruby też sie pokrywaja, po prostu w dwóch miejscach jest za słabo wycięta (jest szersza) co widać na 2 i 3 zdjęciu. A zaraz obok wnęki na pompe jest coś jeszcze z bloku silnika więc uszczelka nie pasuje we wnęke, coś przeszkadza.

 

stara pompa nie wyglądała krytycznie choć miała lekki luz na wałku i wiatraczek lekko chodził na boki. Przy obracaniu kołem czuć lekko przeskakujący opór, myslę, że łożyska są w słabym stanie. tak czy inaczej to oryginalna pompa i po 230 kkm przebiegu należy sie jej wymiana jak nic.

 

 

Jeszcze przy okazji zapytam czy mocno czyściłeś powierzchnie bloku pod uszczelką? Z grubsza czy na lusterko? Czymś w rodzaju żyletki czy drobnym papierkiem?

Edytowane przez Natek

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio na dniach wymieniałem w X3 2.0d i oryginalna metalowa uszczelka byla przylapana do boku na dole i trzeba bylo ja wyrywac na sile.Możliwe,że u Ciebie zostały cycki po starej i dla tego nowa nie pasuje.Ja zakładałem jakąś pompę za 160 zl po rabatach ale miała papierową uszczelkę i nie dochodziła w każdy zakamarek jak oryginalna.Wydaje mi się,że musisz wziąść lusterko i popatrzeć czy nie zostały po starej kawałki blszek przy bloku.

 

Wysyłane z mojego LG-P880 za pomocą Tapatalk 2

 

Tak tak, oryginalna uszczelka przy montażu w fabryce jest przyłapana w 3 miejscach, pewnie było to po to aby ustalić pozycje uszczelki przy pierwszym montazu. Nawet w instrukcji serwisowej jest zwrócona na to uwaga i jest pokazane, żeby czyms w rodzaju stempla, przecinaka ją przeciać. Nie chcialem niczym bić po bloku silnika, wystarczy poodginac kilka razy i zmęczeniowo sama pęka na cyckach. Na szczęście pękła w miejscach poza obrysem uszczelki, zwróćcie uwage na 2 i 3 zdjęcie widać przy otworze na śrubę lekko wystające cycki na ok 2 mm.

 

Jeśli nowa uszczelka będzie bez cycków to powinno sie wszystko dobrze zgrac. Jeśli bedą cycki to po prostu je lekko obetne (z wystającymi na zewnątrz będzie łatwiej niż ciecie czegoś w kierunku wnętrza uszczelki). Dziś odbieram oryginalną uszczelkę z ASO i będzie dalszy ciąg ...

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.